REKLAMA

Niepotrzebne przepisy to koszt 46 mld zł dla gospodarki

Łukasz Piechowiak2011-03-16 07:30główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2011-03-16 07:30
Niedawno Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że „czysta biurokracja” kosztuje przedsiębiorców 3,9 mld złotych rocznie. Z kolei Business Centre Club przekonuje, że niepotrzebne koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa sięgają 34 mld złotych.

BCC popiera projekt założeń do ustawy likwidującej niepotrzebne obowiązki informacyjne oraz redukcję barier administracyjnych zarówno dla przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli. Jak się okazało, 100 niepotrzebnych obowiązków informacyjnych (OI) zostało zdiagnozowanych przez firmę Deloitte, która jednocześnie oszacowała, że generują one koszty dla całej gospodarki w wysokości 46 mld złotych. Z kolei eksperci MG do likwidacji lub zmiany wybrali połowę niepotrzebnych OI wskazanych przez Deloitte. Więcej na ten temat w artykule Czysta biurokracja kosztuje 3,9 mld zł.

To bardzo dobrze, że Ministerstwo Gospodarki współpracuje z dużymi firmami doradczymi. Oczywiście za diagnozę problemu należy zapłacić. Pytanie zatem, do czego potrzebne jest MG skoro jest ono wyręczane przez ekspertów zewnętrznych? Odpowiedź jest prosta – MG śpieszy się, by z ustawą zdążyć przed wyborami parlamentarnymi. Opierając założenia projektu na raporcie firmy o takiej marce jak Deloitte, opozycji będzie trudniej zarzucić niekompetencje, a co za tym idzie – proces tworzenia nowego prawa, w tym wypadku na szczęście dla nas wszystkich, będzie dużo szybszy.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~myślący
miejsca pracy urzedników .... jak mozna w ogóle to nazwac miejscem pracy - to bezproduktywne, szkodliwe i zbędne miejsca zastoju intelektualnego - mentalnosc urzednikow jest godna pozałowania
~sdfg
Po co przerejestrowywać samochody? Nie wystarczy tylko zmienić wpisu w komputerze??? Trzeba utrzymywać tą bandę urzędników i łapówkarzy, którzy żyją z tego procederu? Nie wystarczy, jak na zachodzie, jedna tablica rej na całe zycie samochodu?????? Trzeba produkować papier i utrzymywać urzędników???? Tam są koszty,Po co przerejestrowywać samochody? Nie wystarczy tylko zmienić wpisu w komputerze??? Trzeba utrzymywać tą bandę urzędników i łapówkarzy, którzy żyją z tego procederu? Nie wystarczy, jak na zachodzie, jedna tablica rej na całe zycie samochodu?????? Trzeba produkować papier i utrzymywać urzędników???? Tam są koszty, któe trzeba obciąć.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki