REKLAMA

Nieoczekiwany spadek produkcji przemysłowej

2016-11-21 14:00
publikacja
2016-11-21 14:00
Nieoczekiwany spadek produkcji przemysłowej
Nieoczekiwany spadek produkcji przemysłowej
fot. Fabian Bimmer / / FORUM

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła w październiku -2,5% mdm i -1,3% rdr – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Spadek produkcji był jednak w znacznej mierze wywołany efektem kalendarzowym.

fot. mady70 / / YAY Foto

Ekonomiści spodziewali się dynamiki produkcji rzędu -0,6% mdm i 0,8% rdr wobec 10,4% mdm i 3,2% rdr odnotowanych we wrześniu. Wyraźnie słabszy wynik niż rok wcześniej odnotowało górnictwo (-7,5% rdr) oraz energetyka i ciepłownictwo (-8,7% rdr). Obroty w przetwórstwie przemysłowym zmalały tylko o 0,5% rdr.

Na tak słaby wynik miała też wpływ niekorzystna liczba dni roboczych, których w minionym miesiącu było tylko 21, w tym wypadający w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych poniedziałek. Dlatego „po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym” październikowa dynamika produkcji ukształtowała się na poziomie 0,9% mdm i 1,3% rdr.

W ujęciu nieodsezonowanym spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej zmalały dostawy napojów (-16% rdr), węgla (-10,7%) oraz energii elektrycznej, gazu i ciepła (-8,7%). Najsilniejszy wzrost odnotowano w motoryzacji (o 7% rdr), przemyśle tekstylnym (o 5,3%) i w sektorze spożywczym (o 4,8%).

W dalszym ciągu w głębokim regresie znajdowała się branża budowlana. Wartość produkcji budowlano-montażowej była w październiku aż o 20,1% niższa niż rok wcześniej. Ekonomiści spodziewali się spadku „tylko” o 16,3% rdr wobec -15,3% odnotowanych we wrześniu. W okresie od stycznia do października 2016 roku produkcja budowlana była o 15% niższa niż przed rokiem.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Komentarze (74)

dodaj komentarz
~Wit
niespodziewany !? Chyba żarty sobie robicie. Dziwi tylko że tak późno przy tej beztroskiej socjalistycznej pisiej gospodarce ...
~silvio_gesell
Dynamika produkcji przemysłowej to zwykły szum informacyjny.
http://stooq.pl/q/?s=inpmpl.m&c=5y&t=l&a=ln&b=0
~warty
Nie zdziwię się wcale jeśli do świąt uchwalą ustawę "o wzroście gospodarczym" która określi zadania w tym zakresie dla GUS, PAP i TVPis ..... a za pół roku PKB + 6%
~onn
Polska wg Kiepskich, państwo da więc po co się starać, zamiast podnieść kwotę wolą od podatku, wybrali totalne rozdawnictwo
~Gh
To moja wina nic nie kupuje bo mam kredyt w frankach
~bis
W ramach podlej zmiany mamy nieoczekiwany spadek nowych inwestycji, nieoczekiwany spadek pkb, nieoczekiwany spadek produkcji przemyslowej itd.Widzimy wszyscy jak ta podla zmiana doprowadza kraj do ruiny i szczekanie paru klakierow pisowskich niczego tutaj nie zmieni.Ewidentnie widac ze latwiej ludziom sie obiecuje gruszki na wierzbie W ramach podlej zmiany mamy nieoczekiwany spadek nowych inwestycji, nieoczekiwany spadek pkb, nieoczekiwany spadek produkcji przemyslowej itd.Widzimy wszyscy jak ta podla zmiana doprowadza kraj do ruiny i szczekanie paru klakierow pisowskich niczego tutaj nie zmieni.Ewidentnie widac ze latwiej ludziom sie obiecuje gruszki na wierzbie i tworzy sie prymitywne prezentacie komputerowe niz wymysla sie cos madrego dla Panstwa.Co najwyzej w tvpis mozna puscic wodza Kaczynskiego, dziwolaga Maciarewicza i tak zwana premieri tak zwanego prezydenta ale to naszej gospodarki nie poprawi.
~balcerowicz
Nieoczekiwane spadki, PKB i PP, to efekt uszczelnienia systemu ściągania podatków, w tym VAT. Oszuści przestali produkować fikcyjne faktury na podstawie których wyłudzali podatek vat i stąd spadek PKB i PP. Wszystko jasne.
~piotr
oczywiście a kułacy i nep-mani nie chcą na złość naczelnikowi inwestować.
a może to brak zaufania do naczelnika i jego nieprzewidywalnych działań.
~Romek
Rząd Szydło i Morawiecki porządkuje gospodarkę w ruinie po rządach PO i PSL, która to osiągnęła w ostatnim okresie ich rządów niebezpieczną górkę i z tej górki nowe rządy, żeby nie złamać karku gospodarce tak szybkiego rozwoju musiały ostrożnie zjechać w dół aby się gospodarka kompletnie nie zrujnowała.Rząd Szydło i Morawiecki porządkuje gospodarkę w ruinie po rządach PO i PSL, która to osiągnęła w ostatnim okresie ich rządów niebezpieczną górkę i z tej górki nowe rządy, żeby nie złamać karku gospodarce tak szybkiego rozwoju musiały ostrożnie zjechać w dół aby się gospodarka kompletnie nie zrujnowała.Nie ma się czym przejmować, rząd pod kierownictwem Morawieckiego wprowadzi na ścieżkę takiego szybkiego rozwoju pod hasłem " żeby Polska rosła w siłę, a ludziom się żyło dostatniej", że oponentom szczęki opadną z wrażenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki