REKLAMA

Niemcy: stopa bezrobocia najniższa w najnowszej historii

Michał Żuławiński2015-03-31 11:32analityk Bankier.pl
publikacja
2015-03-31 11:32
fot. iStock / Thinkstock / Thinkstock

Niemiecki rynek pracy europejską potęgą jest i basta. Stopa bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów jest najniższa od lat.

Federalny Urząd Pracy poinformował dziś, że w największej gospodarce strefy euro stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu w najnowszej historii. W marcu sezonowo wyrównany wskaźnik przyjął wartość 6,4% wobec 6,5% w miesiącu poprzednim. Rynkowy konsensus zakładał brak zmiany tego wskaźnika. Odnotowany dziś wynik to najniższy odczyt od momentu zjednoczenia Niemiec w 1990 r.

Liczba bezrobotnych (również wyrównana sezonowo) w Niemczech wynosi 2,798 mln osób – o 15 000 mniej niż w lutym. Dane niewyrównane sezonowo przedstawiają się następująco: stopa bezrobocia na poziome 6,8% (-0,1 p.p.) i liczba bezrobotnych rzędu 2,932 mln osób (-85,5 tys.).

Dobrą kondycję niemieckiego rynku pracy przestawia także najnowszy raport Eurostatu. Największa gospodarka strefy euro charakteryzuje się najniższą stopą bezrobocia ogółem oraz najniższą stopą bezrobocia wśród osób w wieku 15-24.

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Dobra kondycja w Niemczech to pozytywny sygnał dla Polski

W Polsce rejestrowana stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12%, a mierzona metodą BAEL - 7,8% wobec 8% miesiąc wcześniej. Oznacza to, że liczba osób gotowych do podjęcia pracy i aktywnie jej poszukującej w Polsce wynosi 1,36 mln. Niestety, bezrobocie wśród młodych (osób do 25 roku życia) w Polsce wynosi 20,8%.

Odnotowaliśmy spadek tylko o 0,2%, co wg Eurostatu oznacza, że liczba młodych bezrobotnych w Polsce spadła z 300 tys. do 298 tys. W całej UE pracy nie może znaleźć 4,8 mln młodych ludzi. W porównaniu do lutego 2014 roku liczba ta spadła o blisko 500 tys. osób. Największy problem ze znalezieniem legalnego zatrudnienia mają młodzi w Grecji i Hiszpanii, gdzie problem bezrobocia dotyka ponad 50% osób do 25 roku życia.

Analizując stopę bezrobocia warto przyjrzeć się godzinowym kosztom pracy. W Niemczech jedna godzina pracy średnio kosztuje pracodawcę 31 euro; w Grecji - 14,6 euro, a w Polsce - 8,4 euro. Innymi słowy, niemiecki rynek pracy jest dużo bardziej wydolny nawet przy stosunkowo wysokich kosztach pracy.

Czytaj dalej... 

Według najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego, w Niemczech w ubiegłym roku żyło 674 152 imigrantów z Polski - o 10,5% więcej niż w 2013 r.

O poprawiającej się kondycji niemieckiej gospodarki informowały w ostatnich tygodniach indeksy: Ifo (piąty wzrost z rzędu) oraz ZEW (najwyższy odczyt od roku).

W czwartym kwartale ubiegłego roku niemiecki PKB wzrósł o 0,7% w ujęciu kwartalnym i 1,6% w ujęciu rocznym. W całym 2014 roku największa gospodarka Europy urosła o 1,6%, po śladowym wzroście o 0,1% odnotowanym rok wcześniej. Odczyt za pierwszy kwartał tego roku poznamy 13 maja.

Według danych GUS, w styczniu tego roku udział Niemiec w polskim eksporcie wyniósł 28,3%. Nasi zachodni sąsiedzi odpowiadają też za 22,1% polskiego importu.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~jasnowidz
Jeśli jesteś nie zadowolony z tego, co miałeś w ciągu ostatnich 50 lat, to masz to szczęście że oceniasz to błędnie. Epoka ogromnego długu puka do drzwi jak nieślubne dziecko, trzeba będzie płakać i płacić!

Żyjemy w dziwnych czasach. Bezprecedensowy eksperyment polityki pieniężnej zbliża się do końca
Jeśli jesteś nie zadowolony z tego, co miałeś w ciągu ostatnich 50 lat, to masz to szczęście że oceniasz to błędnie. Epoka ogromnego długu puka do drzwi jak nieślubne dziecko, trzeba będzie płakać i płacić!

Żyjemy w dziwnych czasach. Bezprecedensowy eksperyment polityki pieniężnej zbliża się do końca i nikt nie wie, jakie potencjalne konsekwencje przyniesie – plag ostrych dyktatur nie można całkowicie wykluczyć.
~8764
@Jasnowidzu Mało tego! Oni przytoczyli tylko statystyki ale nie słuchają na co dzień niemieckich mediów. Tydzień temu strajk Lufthansy, Deutsche Bahn, dzisiaj Deutsche Post, co jakis czas Amazon i sieci spozywcze. Strajkują wszystkie duże firmy, a tam gdzie się nie strajkuje typu magazyny, to dlatego, że tam już nie ma @Jasnowidzu Mało tego! Oni przytoczyli tylko statystyki ale nie słuchają na co dzień niemieckich mediów. Tydzień temu strajk Lufthansy, Deutsche Bahn, dzisiaj Deutsche Post, co jakis czas Amazon i sieci spozywcze. Strajkują wszystkie duże firmy, a tam gdzie się nie strajkuje typu magazyny, to dlatego, że tam już nie ma pracowników tylko pośrednictwo pracy i praca czasowa na śmieciowych umowach. Ponadto w mediach owszem mowią o niskiej stopie bezrobocia ALE mówią też jakie jest zatrudnienie: MARNE tj. zbyt dużo pośredników pracy, praca czasowa, praca na najniższej krajowej. To jest prawdziwy obraz niemieckiego rynku pracy: kolos ale na glinianych nogach imigrantów, do ktorych niedługo dołączą emigranci z Syrii, Pakistanu itp. dzikich lądów. I nie ssę tego z palca. Słucham niemieckiego radia.
~dsa
Jeżeli Niemcy są skazane na klęskę to czym jest pOlska?
~franek odpowiada ~8764
Panie i Panowie.Zauwazacie ze dobrze platna praca jest deficytem. Zatem ograniczenie godzin pracy przy zachowaniu tej samej placy jest rozwiazaniem.Niestety wiele wody uplynie w Wisle ,Renie ,Tamizie kiedy wszyscy zrozumiecie ten fakt.
Nastepnie wykopiecie wszystkich korwinistow,a kapitalistow zmusicie do placenia podatkow np:
Panie i Panowie.Zauwazacie ze dobrze platna praca jest deficytem. Zatem ograniczenie godzin pracy przy zachowaniu tej samej placy jest rozwiazaniem.Niestety wiele wody uplynie w Wisle ,Renie ,Tamizie kiedy wszyscy zrozumiecie ten fakt.
Nastepnie wykopiecie wszystkich korwinistow,a kapitalistow zmusicie do placenia podatkow np:90%
Niestety w kolejce niewolnikow do pracy za grosze sa emigranci z Syrii.Pakistanu,Ukrainy ,Modowy,Gruzji.
~abvd odpowiada ~franek
Dobra praca jest deficytem, ale tylko w socjaliźmie. W kapitaliźmie deficytem są ręce do pracy.
~analityk odpowiada ~dsa
na klęskę to może nie ale każdy lubi zawyżać lub zaniżać wskazniki ,ale niemcy to niemcy majją na to chajs .jeśli ktoś ma jakiś dług w banku to jest zadłużony i zapuka komornik ale jak jest zadłużone państwo to jak z grecją ,czy ktoś z was wyobraża sobie że jak jesteście na skraju bankructwa to ktoś przyjdzie na klęskę to może nie ale każdy lubi zawyżać lub zaniżać wskazniki ,ale niemcy to niemcy majją na to chajs .jeśli ktoś ma jakiś dług w banku to jest zadłużony i zapuka komornik ale jak jest zadłużone państwo to jak z grecją ,czy ktoś z was wyobraża sobie że jak jesteście na skraju bankructwa to ktoś przyjdzie z walichą wypchaną euro i powiedzą że nie macie prawa upaść to sie nazywa polityka ,dlatego nie patrzcie na zadłużenie państw takie jak niemcy bo one nawet jak by nie miały szmalcu na obsługe długu to i tak nie mają prawa upaść :)
~szwab
Pan zapomiał napisac z najmniesza statystyka poniewasz około 3 milliony a z inne prawie 3 miliony zostały usuwane z statystiki przez rozne tam machlojki to juz pan zapomionał wspomniec.
Prawdziwa liczba bezrobocia niemcow to około 6 millionow czyli 2 razy taka jak pokazuje manipulowana statystyka
~franek
Zatem zauważasz ze kraje UE zamiataj problem pod dywan. Niemcy posiadają silne związki zawodowe. Dzięki nim przeciętny Niemiec na emeryturze morze pozwolić sobie na wakacje na Teneryfie. Nie spotkałem tam żadnego emeryta z Polski. Zatem OFE nie zapewniło godnego życia polskim emerytom? Emeryci nabici w OFE zapytajcie Zatem zauważasz ze kraje UE zamiataj problem pod dywan. Niemcy posiadają silne związki zawodowe. Dzięki nim przeciętny Niemiec na emeryturze morze pozwolić sobie na wakacje na Teneryfie. Nie spotkałem tam żadnego emeryta z Polski. Zatem OFE nie zapewniło godnego życia polskim emerytom? Emeryci nabici w OFE zapytajcie Balcerowicza ,Petru, Buzka, dlaczego nie możecie sobie pozwolić na wakacje Hiszpanii?
Podczas kryzysu Niemcy ograniczyły ilość godzin pracy do 35/tydzień.
Osobiście uważam ze przeciętny robotnik czy inny pracownik umysłowy nie powinien pracować dłużej niż 20 godzin/tydzień. Problem bezrobocia zostałby rozwiązany. Należy jedynie opodatkować milionerów 90% podatkiem.
Na koniec dodam ze Niemcy jako jedyny kraj z UE posiada dodatni bilans handlowy z Chinami. Zatem Niemcy eksportują technologie, fabryki. W tym czasie Polacy sprzedali się Chicago Boys za grosze.
~PATRYJOTA
Nie wiem jak ta propaganda komunistyczna funkcjonuje ale podobno jest najnizsze bezrobocie w Niemczech i Polsce a na rynku coraz wicej ludzi szuka pracy ktorej nie ma i chyba raczej nie bedzie...Czyli ktos tu te statystyki falszuje.
~karol
Wybacz ale nie zgadzam sie z Toba.Obecnie wszysce jestesmy kapitalistami.To rabunowa prywaryzacja Polski miala doprowadzic do zrownania przecietnej wyplaty polskiego robotnika z robotnikirm niemieckim.Takie byly zalozenia Solidarosci finansowanej przez CIA..
Statystyki sa falszowane od dawna.Przez kapitslistow, czy komunistow
Wybacz ale nie zgadzam sie z Toba.Obecnie wszysce jestesmy kapitalistami.To rabunowa prywaryzacja Polski miala doprowadzic do zrownania przecietnej wyplaty polskiego robotnika z robotnikirm niemieckim.Takie byly zalozenia Solidarosci finansowanej przez CIA..
Statystyki sa falszowane od dawna.Przez kapitslistow, czy komunistow z ZSRR.
Problem jest taki ze w kapitalizmie kazdy pracownik jest jakwycisnieta cytryna do ostatniej pestki,.Natomiast w socjalizmie czy komunizmie kazdy kradl.Od gory do dolu.Ale kazdemu wystraczylo.Powstawaly zakldy,oddawano 300tys mieszkan rocznie w PRL.Obecnie wszystkojest rozkradzione.Budowa mieszkan to ok 180tys rocznie.Taka jest prawda.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki