Niemcy: rośnie sceptycyzm wobec UE

Blisko dwie trzecie Niemców uważa, że Unia Europejska zmierza w złym kierunku - wynika z sondażu instytutu TNS opublikowanego we wtorek. Niemal trzy czwarte ankietowanych opowiada się za obcięciem funduszy krajom odmawiającym przyjęcia uchodźców.

62 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej przez instytut TNS na zlecenie Fundacji Koerbera uznało, że UE zmierza w złym kierunku. Krytyczny stosunek do Unii występuje szczególnie często wśród osób młodych w wieku od 18 do 29 lat. Zadowolenie z funkcjonowania Wspólnoty wyraziło 35 proc. pytanych.

59 proc. Niemców jest przekonanych, że wobec licznych zagrożeń w polityce międzynarodowej ich kraj powinien odgrywać wiodącą rolę w UE. 60 proc. uważa, że w sytuacjach kryzysowych Berlin powinien forsować swoje własne interesy nawet kosztem europejskich partnerów. Tylko 35 proc. wyraża gotowość do rezygnacji z własnych interesów dla dobra Wspólnoty. Równocześnie aż 78 proc. ankietowanych opowiada się za wspólną europejską polityką zagraniczną.

Z ankiety wynika, że prawie trzy czwarte Niemców jest rozczarowanych postawą partnerów w kryzysie uchodźczym. 73 proc. oceniło, że podczas prób rozwiązania kryzysu inne państwa pozostawiły ich kraj bez wsparcia. Tylu samo ankietowanych opowiedziało się za zmniejszeniem unijnych subwencji tym krajom, które odmawiają przyjęcia uchodźców. 77 proc. sprzeciwia się zamknięciu niemieckich granic w celu ograniczenia migracji.

67 proc. ankietowanych opowiada się za rozszerzeniem współpracy z Polską, 25 proc. jest temu przeciwnych. Odsetek zwolenników ściślejszych relacji z Warszawą spadł nieznacznie w porównaniu z rokiem 2014. Wówczas za rozwojem współpracy opowiadało się 71 proc. Niemców, 22 proc. było temu przeciwnych.

Na pytanie o swoją tożsamość 62 proc. ankietowanych zadeklarowało, że czują się bardziej Niemcami niż Europejczykami. 35 proc. stawia tożsamość europejską przed poczuciem bycia Niemcem lub traktuje obie tożsamości równorzędnie. Postawy w tym zakresie są w dużym stopniu uzależnione od miejsca zamieszkania i preferencji politycznych.

Wśród mieszkańców zachodnich Niemiec postawy proeuropejskie są znacznie częstsze niż w byłej NRD. Do tożsamości europejskiej najczęściej (50 proc.) przyznają się zwolennicy partii Zieloni, a najrzadziej (11 proc.) sympatycy Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Sondaż został opublikowany z okazji Forum Polityki Zagranicznej w Berlinie.

Instytut TNS Infratest Politikforschung zapytał w dniach od 4 do 15 października 1001 osób w wieku powyżej 18 lat. (PAP)

lep/ ksaj/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pa

Biedactwa optujące za "obcięciem funduszy" nie rozumieją, że te "fundusze unijne" to nie są żadne dary, tylko transakcja kupna przyjaznego zestawu regulacji dla ich firm, z punktu widzenia Niemiec to jest forma inwestycji, która się zwraca z nawiązką (no, dopóki beneficjenci spłacają zobowiązania, w odróżnieniu od Grecji na przykład, gdzie trzeba już sięgać ręką po materialne zastawy). W momencie, kiedy cokolwiek zaczniecie "obcinać", wasze firmy przestaną się cieszyć preferencyjnymi warunkami i kontraktami na inwestycje finansowane z tych "dopłat", a banki stracą dochód z kredytów na "wpłaty własne"... I sąsiedzi zaczną wprowadzać własne regulacje i koncesje, bo niby z jakiej paki mieliby się trzymać waszego kaganca za darmo? ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~silvio_gesell

To wyjdźcie, mamy dość dokładania do waszych bundów.

! Odpowiedz
0 1 ~kok

Dlaczego

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil