Niemcy: VW, BMW, Audi, Daimler - koncerny dzielą się zyskiem z pracownikami

Koncerny motoryzacyjne produkujące samochody w Niemczech wypłacają pracownikom po kilka tysięcy euro rocznej premii - donoszą media. Audi, Volkswagen, Daimler i BMW już obiecały zatrudnionym konkretny udział w wypracowanych w 2017 r. zyskach.  

(fot. Oliver Lang / dapd)

Każdy ze 120 tys. pracowników Volkswagena w Niemczech otrzyma 4100 euro premii - 1621 euro wypłacono w listopadzie, pozostała cześć ma zostać przekazana w maju. W ubiegłym roku zatrudnieni w VW dostali po 2905 euro - donosi "Handelsblatt". Przychody koncernu wzrosły w 2017 r. o 6,2 proc. do 230,7 mld euro, a zysk zwiększył się ponad dwukrotnie i sięgnął 11,4 mld euro.

Zatrudniający w Niemczech 130 tys. osób Daimler wypłaci pracownikom po 5700 euro premii, o 300 euro więcej niż przed rokiem i o 50 euro więcej niż w 2016 r. Spółka również ma za sobą bardzo udany rok - przychody wzrosły o 7 proc. do 164,3 mld euro, a zysk netto aż o 24 proc. do 10,9 mld euro - informuje motor1.com.

Portal podał także wysokość rocznej premii pracowników Audi. Blisko 60 tys. osób otrzyma w maju 4770 euro z wypracowanego w 2017 r. zysku. To aż o 1620 euro więcej niż rok wcześniej. Przychody grupy wyniosły 60,1 mld euro, a zysk po opodatkowaniu wzrósł z 2,1 mld euro do 3,5 mld euro.

Najwyższe premie otrzymają pracownicy BMW - 945,50 euro trafi na indywidualne konto emerytalne, a 8509,50 euro zostanie wypłacone bezpośrednio. W ubiegłym roku przychody koncernu były najwyższe w historii - po wzroście o 4,8 proc. sięgnęły 98,7 mld euro. Zysk wzrósł aż o 25 proc. do 8,7 mld euro - podaje "Bild".

BMW przebić może jeszcze Porsche. W 2017 r. pracownicy Porsche otrzymali po 9111 euro z zysku osiągniętego w 2016 r. Tymczasem zysk spółki wzrósł z 2,6 mld euro w 2016 r. do 3,1 mld euro rok temu.

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 10 zenon1984

Pracownicy volkwagenmachera w poznaniu dostali kolego w styczniu z okazji 25 lat fabryki po 6500 złotych bonusu na raz!!

! Odpowiedz
12 8 do_niczego

W Polsce średnia płaca to 600-700 ojro w przeliczeniu a o nagrodach tani POLAK niech zapomni.Dlatego nigdy nie kupię auta z zachodu by dać zarobić NIEMCOWI.

! Odpowiedz
2 1 pstrzezek

racja, lepiej kup dobre auto polskie

! Odpowiedz
5 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
31 46 zyleta

Niemcy tak dużo zarabiają bo od wieków grabili innych. Wiem że wyjdę na polaczka ale:
-zabory: drenowanie polskiej gospodarki, stagnacja rozwojowa.
-I wojna światowa - nic dobrego
-a teraz wisienka: II wojna światowa, badania na ludziach w sposób niekontrolowany, rozwój niemieckiej farmacji i chemii. Natomiast miliony jeńców wziętych w jasyr pracowało w niemieckich fabrykach, a z ton włosów skazańców robiono kołdry. Zniszczenie naszego całego kraju i ani grosza odszkodowań, rzeź inteligencji.
Po wojnie klasa inteligencji wybita przez morderców niemców i morderców rosjan do dziś się odbudowywuje. Ale przez to że zbrodniarze niemcy wybili nam miliony ludzi i zburzyli miasta to my po wojnie odbudowaliśmy to rękoma. Oni natomiast produkowali i doskonalili chemie, medycynę oraz inne gałęzie przemysłu. Praca nad nowymi technologiami zasilana również była złotymi zębami wyrywanymi w obozach. Gdy już między nami była przepaść otworzyli granice, żeby co lepsi wykształceni za pieniądze dziadków i rodziców mogli wyjechać. W ten sposób nie mamy szans na dogonienie niemców. Nie przez to że nie umiemy tylko przez to, że od czasów dawnych byli do przodu i żyli z grabieży. Nawet teraz historia się powtarza. Najlepiej jakby wszyscy skakali do Rosjan łącznie z UE, natomiast niemcy zbudują sobie z Rosjanami Nord Stream II. Nie jestem Pisowcem ale Ryży dobrze wiedział jak sprzedać kraj za posadę... No hope in sight.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 36 karbinadel

Dlatego Polska nigdy nie będzie bogatym krajem: bo przeciętny polaczyna uważa, iż każdy, kto ma lepiej o niego, mógł się dorobić tylko na grabieży, oszustwie lub wyzysku uciśnionych. A ci, którzy uważają inaczej, wieją stąd byle dalej

! Odpowiedz
0 3 pstrzezek

no to fakt, z takim gadaniem też nie widzę nadzieji,
ja bym jeszcze cofnął sie do Piastów i Krzyżaków oraz dodał reparacje no bo w sumie to "trendy"
apogeum polskiego bólu du..y gdy inny mają a ja nie
no bo zabrali, okłamali, banda złodzieji decydentów (a dykty ciężkie)

Niemcy mają czarne sumienie jak cholera ale też mają kulturę pracy i planowanie 20 lat do przodu. Rosjanie się nie zmienią, szanują tylko silnych, czyli nie nas. A Polaków osłabiać nie trzeba, zrobią to sami. Te same błędy, te same skutki, czy to zabory czy to wojna, tylko czasem winni się zmieniają, no bo przecież to nie my sami prawda?

All hope is gone

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 zyleta odpowiada karbinadel

Jest na odwrót.
Każdy kto widzi jaka jest sytuacja ucieka z tąd bo wie, że mamy małe prawdopodobieństwo na zmianę.
Nasza gospodarka bez wielkich firm przemysłu elektronicznego i motoryzacyjnego nie może zbyt wiele. Chwilowe nadęcie się naszej gospodarki napędzone funduszami ue, inwestycjami infrastrukturalnymi i budowlanką to jest pic i fotomontaż.
Wielkie imperium kulczyka jakoś nie potrafiło stworzyć nic z hi-tech poza przekrętami na autostradach.
A polskie firmy rzeczywiście po transformacji zostały w przekrętach rozsprzedane tylko po to aby je zlikwidować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 33 obywateltbg

Czekamy na polskich przedsiębiorców. Może coś wyciągną z kieszeni

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia