REKLAMA

Nie najgorszy sierpień w branży budowlanej. GUS pokazał dane

Michał Kubicki2022-09-21 10:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-09-21 10:00

Produkcja budowlano-montażowa była w sierpniu większa niż rok temu. Zaliczyła też wzrost dynamiki miesięcznej. Jednak według danych GUS do końca sierpnia rozpoczęto budowę znacznie mniejszej liczby mieszkań, zarówno w przypadku deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych niż rok temu oraz wydano mniej pozwoleń budowlanych.

Nie najgorszy sierpień w branży budowlanej. GUS pokazał dane
Nie najgorszy sierpień w branży budowlanej. GUS pokazał dane
fot. ABCDstock / / Shutterstock

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w sierpniu br. była wyższa o 6,1% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 10,2%) oraz wyższa o 5,1% w stosunku do lipca br. roku (przed rokiem wzrost o 3,2%), prognoza mówiła o wzroście o 2,2 proc. mdm.

W lipcu roczna dynamika spadła do 4,2 proc., a eksperci nie byli zaskoczeni, zauważając „brak fundamentów pod poprawę sytuacji”, tymczasem sierpień przyniósł lepszy od konsensusu (4,3 proc.) odczyt i kolejny zygzak na wykresie tego wskaźnika, po tym gdy w czerwcu roczna dynamika wyniosła 5,9 proc., a w lipcu 4,2 proc. Jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r. notowano w styczniu wzrost produkcji budowlano montażowej na poziomie 20,8 proc. rdr, w lutym 21,2 proc., a w marcu nawet 27,6 proc. – najwięcej od blisko czterech lat.

Bankier.pl

W stosunku do lipca 2022 roku zaobserwowano wzrost wartości robót we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 8,9%, wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 4,2% oraz specjalizujących się we wznoszeniu budynków – o 1,4% - poinformowali statystycy GUS.

Natomiast w skali roku, zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków – o 25,7%, natomiast zmniejszenie w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne – o 1,3% oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 1,6%. - wynika z danych GUS.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 7,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 1,1% wyższym w porównaniu z lipcem 2022 roku – czytamy w komunikacie.

Według bankowych analityków z ING, mimo że budowa budynków nadal jest bardzo mocna, to trwa załamanie nowych inwestycji. Ponownie słabo radziły sobie branże powiązane z inwestycjami infrastrukturalnymi, gdzie odnotowano jednocyfrowe spadki produkcji - zauważyli eksperci na swoim twitterowym koncie.

"Struktura danych jest spójna z trendami obserwowanymi w poprzednich miesiącach. W budownictwie mieszkaniowym najprawdopodobniej kończone są rozpoczęte już projekty, a firmy starają się zapełnić istniejący jeszcze popyt na mieszkania. Załamanie nowych inwestycji pokazuje natomiast ich obawy o popyt w przyszłości, m.in. wobec dużego wzrostu stóp procentowych. Słaby wynik branż powiązanych z inwestycjami infrastrukturalnymi to najprawdopodobniej nadal wypadkowa tych samych czynników - m.in. silnego wzrostu kosztów produkcji, który utrudnia rozpisywanie nowych przetargów, czy braku środków z Funduszu Odbudowy" - wskazali analitycy ING, cytowani przez PAP. 

Również eksperci z PKO BP uważają wzrost w segmencie budowy budynków za niespodziankę, ale zaznaczają, że branża w obecnym cyklu ma już za sobą szczyt produkcji.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił także wstępne dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do końca sierpnia. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. rozpoczęto budowę 148,9 tys. mieszkań, tj. o 23,4% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy ruszyli z pracami, które mają dać 85,1 tys. mieszkań (o 27,0% mniej), a inwestorzy indywidualni - 61,4 tys. (o 17,4% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,4% ogólnej liczby mieszkań – informuje GUS.

Ponadto w tym okresie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 214,8 tys. mieszkań, tj. o 5,7% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (146,3 tys., wzrost o 2,4% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (65,4 tys., spadek o 20,7%) – wynika z danych urzędu.

Eksperci z PKO BP sugerują, że to sygnał chłodzenia rynku związanego m.in. z polityką monetarną prowadzoną przez RPP. 

Zwiększyła się natomiast liczba mieszkań oddanych do użytku. Według wstępnych danych, w okresie styczeń- sierpień 2022 roku oddano do użytkowania 145,5 tys. mieszkań, tj. 1,8% więcej niż w roku ubiegłym - informuje komunikat. 

MKu

Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jas2
Nie najgorszy? Bardzo dobry!
tyramisiu
Jeszcze jest tu trochę optymistów, cieszmy się nimi, póki jeszcze są...
finansjera
dokładnie, budowlanka ma pewną bezwładność tj. dzisiejszy spadek sprzedaży mieszkań odczują budowlańcy za pół roku :).
bha
Oby tylko nie było nadmiernego przegrzania.
lipsk
E tam co to za dane. W marcu zobaczymy jak mróz zelżeje co pozostanie w budowie/ teraz to trudno powiedzieć co zbudowane już i odwlekane z oddaniem a co naprawdę się buduje. Bo od dłuższego czasu widzę nowe budynki (bloki) ale puste w środku. Czy to te fundusze co zainwestowały w PL i teraz nie wiedzą w którą stronę.
finansjera
dokładnie, nakupiły fundusze i jakoś brak oferty na rynek - pewnie czekaja na jakaś nowa ustawę albo inne kwestie.
szprotkafinansjery
Krach, panika, wodospad! :D
Trolley, gdzie jesteś, bo bym poczytał coś śmiesznego do kawusi :D
ej_czy_nie
Pigrożyn go rzucił na jakiś inny odcinek albo po prostu mu nie zapłacił
sramzes
Ale jesteś niecierpliwy :) poczekaj chwile. Wjadą podwyższone czynsze, opłaty za wodę, ogrzewanie. Nasz jaszczomb zapowiada koniec podwyżek stóp procentowych, więc złomufka będzie najsilniejszą walutą w regionie... A do tego wchodzi razem z drzwiami bezrobocie. Perspektywy są cudowne. Nic tylko kupować dziurę w ziemi z odbiorem na Ale jesteś niecierpliwy :) poczekaj chwile. Wjadą podwyższone czynsze, opłaty za wodę, ogrzewanie. Nasz jaszczomb zapowiada koniec podwyżek stóp procentowych, więc złomufka będzie najsilniejszą walutą w regionie... A do tego wchodzi razem z drzwiami bezrobocie. Perspektywy są cudowne. Nic tylko kupować dziurę w ziemi z odbiorem na koniec 2024.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki