REKLAMA

Nie ma boomu na domy bez pozwoleń, a "Polski ład" nie pomógł. Rząd ma kolejny pomysł

Marcin Kaźmierczak2023-09-05 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-05 06:00

Za nami kolejny spadek liczby budów domów jednorodzinnych bez pozwoleń w oparciu o zgłoszenie – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego za I poł. 2023 r. Niższa była nie tylko ich liczba, ale także ich udział w ogólnej liczbie wszystkich rozpoczętych budów domów.

Nie ma boomu na domy bez pozwoleń, a "Polski ład" nie pomógł. Rząd ma kolejny pomysł
Nie ma boomu na domy bez pozwoleń, a "Polski ład" nie pomógł. Rząd ma kolejny pomysł
fot. Iain Kennedy / / Unsplash

Pomimo ustawowego zwiększenia powierzchni wciąż rzadziej niż co trzydziesty dom jednorodzinny budowany jest w Polsce według tej, w teorii, uproszczonej ścieżki.

W pierwszej połowie 2023 r. Polacy rozpoczęli prace przy budowie 1244 domów jednorodzinnych w oparciu o zgłoszenie, a więc bez konieczności zdobycia pozwolenia budowlanego. Był to najniższy wynik od czterech lat. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 10,6 proc.

Bankier.pl

W tym czasie liczba wszystkich rozpoczętych budów domów jednorodzinnych (45 736 w I poł. 2023 r.) spadła o 1,4 proc. Względem rekordowego pierwszego półrocza 2021 r. spadek wyniósł 15,3 proc.

Niższy niż w analogicznym okresie 2022 r. był również udział budów w oparciu o zgłoszenie w ogólnej liczbie rozpoczętych budów domów jednorodzinnych. Ten w I poł. 2023 r. wyniósł 2,7 proc., co oznaczało spadek o 0,3 pp. w relacji do I poł. 2022 r. oraz o 1,5 pp. względem II poł. 2022 r.

Oznacza to, że pomimo ustawowego zwiększenia powierzchni wciąż blisko co czterdziesty dom jednorodzinny stawiany jest w Polsce według tej, w teorii, uproszczonej ścieżki.

Bankier.pl

Najwięcej domów w oparciu o zgłoszenie zaczęto stawiać w woj. mazowieckim (275). Co ciekawe, w obliczu spadków notowanych zarówno w całej Polsce, jak i większości województw, liczba domów budowanych w ten sposób na Mazowszu wzrosła w ujęciu rocznym o 2,6 proc.

Próg 100 domów przekroczono jednak jeszcze tylko w Wielkopolsce (184). Ich liczba była o 11 proc. niższa niż rok wcześniej. Z kolei w woj. śląskim i pomorskim rozpoczęto o blisko 24 proc. mniej budów w oparciu o zgłoszenie niż w analogicznym okresie 2022 r.

„Polski ład” nie pomógł

Ścieżkę prawną dla chcących postawić dom jednorodzinny na własny użytek i nie ubiegać się o pozwolenia budowlane miały ułatwić już przepisy zawarte w „Polskim ładzie”, które weszły w życie na początku 2022 r. Wprowadzone wówczas prawo pozwalało na budowę domów o powierzchni do 70 mkw. Wcześniej było to jedynie 35 mkw.

Jak już wówczas ostrzegali eksperci zajmujący się branżą budowlaną, usunięcie wcześniejszego ograniczenia w postaci 90 mkw. maksymalnej powierzchni użytkowej sprawiło jednak, że w rzeczywistości dwukondygnacyjny dom budowany bez jakiejkolwiek kontroli wyłącznie w oparciu o zgłoszenie może obecnie mierzyć nawet 140 mkw., a dodatkowo być powiększony o antresolę.

Jak ocenia Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej, zagrożeniem może być także pozbawienie organów administracji architektoniczno-budowlanej jakiejkolwiek kontroli zarówno na etapie projektu, jak i podczas budowy. Zgłoszenie budowy obecnie opiera się bowiem wyłącznie na oświadczeniu inwestora, że budowa będzie przeprowadzona zgodnie ze sztuką.

Większy metraż i bezpłatne projekty pomogą?

Tymczasem wkrótce bez pozwoleń będzie można budować domy znacznie większe niż 70-metrowe. To efekt zmian w prawie budowlanym przegłosowanych przez Sejm w połowie sierpnia 2023 r.

Możliwość budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczyć będzie wyłącznie wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej 70 mkw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Tym samym taki dom musi być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie w celu sprzedaży czy najmu.

Bez pozwolenia będzie można też stawiać m.in. przydomowe schrony do 35 mkw. i kioski o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 mkw.

Jak wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, zmienione przepisy wyłączają możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu. Dodał, że pozostanie obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Jeszcze w 2023 r. dostępne mają być także bezpłatne projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Projekty w ramach konkursu wyłoni Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (13)

dodaj komentarz
gogaco8651
Za to na pewno "pomogą" nowe wymagania UE które Pinokio podpisał podnoszące koszty, takie jak: obowiązek montowania fotowoltaiki, pomp ciepła, mechanicznej wentylacji, izolacji premium itd.
piotr76
No akurat te przepisy niewiele zmieniały, i tak większość budów jest robiona "starym" trybem.
ministerprawdy
Nowy ład - przemianowny na polski żeby się nie kojarzył z Nowym Wspaniałym Światem - poza nowym podatkiem zdrowotnym 9% i totalnym chaosem przez ostatni rok nic nie dał pozytywnego. Widać ile firm padło, ile się pozamykało.
tomcio-paluch
Firmy upadły lub mają problemy bez udziału ładów. Inwestorzy wstrzymali budowy ze względu na koszty kredytów. Jakbyś był uprzejmy podać choć jeden przykład z tego totalnego chaosu, to czytający będą wdzięczni.
ministerprawdy odpowiada tomcio-paluch
Najwyraźniej ostatnie lata gdzieś spędziłeś na odległej planecie nawet gazet nie czytałeś. Przez 1 rok "nowego, wspaniałego ładu" nawet Urząd Skarbowy czy Ministerstwo Finansów nie wiedziało jak pracowników rozliczać, było potrzebne kilka nowelizacji które wszystko do góry nogami wywracały aby w końcu stary ład dla tych Najwyraźniej ostatnie lata gdzieś spędziłeś na odległej planecie nawet gazet nie czytałeś. Przez 1 rok "nowego, wspaniałego ładu" nawet Urząd Skarbowy czy Ministerstwo Finansów nie wiedziało jak pracowników rozliczać, było potrzebne kilka nowelizacji które wszystko do góry nogami wywracały aby w końcu stary ład dla tych co najwięcej stracili przywrócić. Totalna niepewność gospodarcza i wywracanie wszystkiego co chwilę do góry nogami. Ludzie zamiast pracować ciągle zastanawiali się którą formę opodatkowania po kolejnej nowelizacji wybrać. Takiego czegoś chyba świat nie widział. W końcu nawet minister finansów poleciał ze stanowiska. Ale muszę przyznać, że sprytnie działanie robicie - takimi "pytaniami", że niby nie wiadomo o co chodzi. Przecież ludzie tu byli i widzieli co się wyprawiało.
tomcio-paluch odpowiada ministerprawdy
Mówimy tu o warunkach budowy domów jednorodzinnych (mieszkań), nie o podatkach.
Ja wiem, że za Tuska wszystko było super, tylko te straszne pisiory to poprzewracały.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
Cóż.. Nie ma boommu bo nie ma u większości% od dekad na koncie w portfelu konkretnej, godnej kasy. Niestety
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aztexa
Nie do końca - przy budowie "na zgłoszenie" :
- możemy zaczynać szybciej (30 dni na zgłoszenie vs 65+14 na pozwolenie)
- nie ma obowiązku zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy (niższe koszta)
- jest w dalszym ciągu nadzór ze strony PINB

Dodatkowo w dniu 17 sierpnia br Sejm przyjął
Nie do końca - przy budowie "na zgłoszenie" :
- możemy zaczynać szybciej (30 dni na zgłoszenie vs 65+14 na pozwolenie)
- nie ma obowiązku zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy (niższe koszta)
- jest w dalszym ciągu nadzór ze strony PINB

Dodatkowo w dniu 17 sierpnia br Sejm przyjął poprawki do ustawy i po podpisaniu jej przez Prezydenta RP będzie można budować domy "na zgłoszenie" o dowolnej powierzchni zabudowy, która wprowadza parę dodatkowych ułatwień np . jeśli inwestor złoży komplet wymaganych dokumentów to urząd nie będzie mógł się nie zgodzić na budowę, a inwestor nie musi czekać 30 dni.

Kto najwięcej wydaje się narzekać - kierownicy budowy, którzy tracą pracę.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki