REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Netflix mówi sprawdzam. Każe dopłacić za współdzielenie konta. Znamy dokładną datę

Agata Wojciechowska2023-01-27 13:59redaktor
publikacja
2023-01-27 13:59

Netflix na kursie kolizyjnym z użytkownikami. Jak zaznaczył dyrektor generalny platformy Greg Peters, kierownictwo zdaje sobie sprawę, że przez ten ruch część z oglądających odejdzie. Już w marcu bowiem pierwsi z nich będą musieli ponieść dodatkowe koszty za współdzielenie konta.

Netflix mówi sprawdzam. Każe dopłacić za współdzielenie konta. Znamy dokładną datę
Netflix mówi sprawdzam. Każe dopłacić za współdzielenie konta. Znamy dokładną datę
fot. wisely / / Shutterstock

To już pewne - przed końcem marca Netflix zacznie wprowadzać opłaty z udostępnianie konta osobom spoza jednego gospodarstwa domowego - podaje CNET. Jasno określiła, że współdzielić konto można tylko z osobami, które mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym. Platforma wytypuje urządzenia, które "współdzielą konto" spoza domu, korzystając z adresów IP, identyfikatorów urządzeń i aktywności konta na zalogowanych urządzeniach. Szerzej o tym, kto komu może przekazać hasło do platformy streamingowej, pisaliśmy w artykule "Netflix opublikował instrukcję współdzielenia konta". 

Opłaty za korzystanie z Netfliksa przez bliskich, którzy nie mieszkają pod jednym dachem, zostaną dodane do rachunku jako opłaty za subkonta "dodatkowych członków". Jednocześnie platforma przypomina, że sukcesywnie wprowadza tańsze subskrypcje, ale z reklamami

Od kogo Netflix zacznie?

Jak widać od dawna zapowiadana walka z nielegalnym - dokonano nawet wykładni prawa - współdzieleniem kont, wchodzi w decydującą fazę. Kiedyś szumne hasło Netfliksa "Miłość to dzielenie się hasłem" zostało brutalnie zweryfikowane przez rynek i coraz mocniej rozpychające się inne platformy streamingowe. Strategię serwis testował już w Ameryce Południowej. Wówczas Netflix dał możliwość oglądania filmów i seriali w "jednym wyznaczonym domu". Jeśli abonenci chcieli dodać kolejny, musieli zapłacić dodatkowe 2,99 dol. Testy polegały na weryfikacji właściciela głównego konta za pomocą adresu IP, nie zwracając uwagi na jego położenie geograficzne. Nie przyniosły one jednak oczekiwanych rezultatów.  Nic więc dziwnego, że eksperci z rezerwą patrzyli na hurraoptymizm szefów Netfliksa.

Na razie nie wiadomo, które kraje pójdą na pierwszy ogień. Z zapowiedzi Netfliksa wynika, że pierwszych użytkowników obciąży jeszcze przed marcem tego roku, a następnie będzie sukcesywnie dodawał kolejne państwa. Cała operacja, by uiszczać opłaty za nielegalne współdzielenie konta, na całym świecie potrwa kilka kwartałów. Najwięcej zysków przynosi platformie Ameryka Północna i Europa, więc logiczne byłoby rozpoczęcie "krucjaty opłatowej" właśnie na tych obszarach. 

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Muszą zacząć zarabiać

Sam Peters przyznaje, że nie oczekuje ciepłego przyjęcia takiego rozwiązania wśród użytkowników. I spodziewa się spadku liczby subskrybentów (czyżby już przygotowywał inwestorów na tegoroczne wyniki kwartalne?). Jedno jest pewne - skończył się Netflix mlekiem i miodem płynący. 

- Zdecydowana większość ludzi, która nie płaci za Netfliksa, będzie musiała to zrobić. A my przyspieszymy wzrost przychodów - zaznacza Greg Peters.

Nic dziwnego. Badanie z 2019 roku pokazało, że na współdzieleniu kont platforma straciła 135 mln dolarów.

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
stain
Rynek zweryfikuje tę decyzję. Osobiście nie widzę sensu abonamentowego modelu udostępniania filmów. Miałem Netflixa przez 1,5 roku i obejrzałem już naprawdę wszystko co chciałem. Nowymi serialami się nie jaram. Jeśli jakiś będzie na tyle wartościowy, żeby go obejrzeć, kupię dostęp na miesiąc i obejrzę Rynek zweryfikuje tę decyzję. Osobiście nie widzę sensu abonamentowego modelu udostępniania filmów. Miałem Netflixa przez 1,5 roku i obejrzałem już naprawdę wszystko co chciałem. Nowymi serialami się nie jaram. Jeśli jakiś będzie na tyle wartościowy, żeby go obejrzeć, kupię dostęp na miesiąc i obejrzę "hurtem".
sikor1984
Amazon prime video 49zł za rok i można współdzielić z każdym. Działa za granicą pomimo o wiele wiekszych tam opłat. Nie ma co płakać i dawać się zmuszać Netflixovi.
mknowak
Masz rację tylko, że treści znacznie mniej nie zmienia to faktu, że jak ktoś dużo nie ogląda to coś dla siebie znajdzie i będzie zadowolony.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kaczyslaw_
Można tam znaleźć fajne pozycje jak "Czarnobyl" czy "1899".
georggeorgio78
Jeśli często wyjeżdżam i oglądam Netflixa w różnych miejscach bo mam swoje kwatery w kilku midjscach w Europie i mam z tego powodu płacić dodatkowo za to że mam taką pracę to dziękuję Netflixowi już dziś. Jest dużo innych streamingow które nie mają z tym problemu. Netflix zanurkuje na giełdzie jak kamień. Dziękuję
mknowak odpowiada (usunięty)
Mogą identyfikować po MAC adresie karty sieciowej albo innych parametrach urządzenia spokojnie inwigilują Cię bardziej niż myślisz :-)

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki