REKLAMA

Nawet 10 tys. złotych za polecenie pracownika

Weronika Szkwarek2016-01-20 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-01-20 06:00

Nawet 10 tysięcy złotych brutto można otrzymać za polecenie przyszłego pracownika firmy. Niektórzy na wypłatę muszą poczekać do zakończenia okresu próbnego rekomendowanej osoby, inni otrzymają wynagrodzenie od ręki. Sprawdź, ile płacą najwięksi za bycie tymczasowym łowcą talentów.

fot. / / YAY Foto

Luxoft, Nokia, Google, Atos, Sii czy BLStream  – te i wiele innych firm wprowadziło w swoich przedsiębiorstwach system employee referral, czyli pieniężne wynagrodzenie za polecenie do pracy nowej osoby. Stawki za polecenie w Polsce zaczynają się od 500 zł brutto. Zapytaliśmy jedne z największych firm działających na polskim rynku, ile można otrzymać za wartościową rekomendację.

Nowy trend na rynku pracy

Program poleceń pracowniczych dotyczy przede wszystkim międzynarodowych korporacji. Według raportu LinkedIn na temat trendów na rynku pracy w 2016 roku, wzrasta rola systemu employee referral. 26% zapytanych pracodawców dostrzega ten trend jako długodystansowy. Zgodnie z przedstawioną analizą, pierwszymi trzema źródłami pozyskiwania wartościowych pracowników są:

  • serwisy społecznościowe, specjalizujące się w kontaktach zawodowo-biznesowych (43%),
  • ogłoszenia o pracę zamieszczone w internecie (42%),
  • programy poleceń pracowniczych (32%).

Nawet 6 000 funtów za jedno polecenie

Skontaktowaliśmy się z kilkunastoma międzynarodowymi korporacjami z różnych branż, mającymi siedzibę w Polsce. Z otrzymanych komentarzy wynika, że employee referall  funkcjonuje we wszystkich zapytanych przez nas firmach. W wypowiedziach podkreślano również, jak istotny jest dla funkcjonowania przedsiębiorstwa ten sposób pozyskiwania nowych podwładnych. – Polecenia stanowią niewątpliwie jeden z czynników, które wpłynęły na nasz bardzo szybki rozwój w Polsce – twierdzi rzecznik prasowy firmy Luxoft, Przemysław Kuć.

System poleceń pracowniczych – ile płacą wybrane firmy w Polsce?

Firma

Stawka za polecenie

Informacje dodatkowe

Allegro

5 000 zł brutto

Wypłacane po okresie próbnym

Atos

3 600 zł – 9 000 zł brutto

Kwota waha się w zależności od stanowiska oraz kompetencji poleconego pracownika

BlStream

2 153-7 177 zł brutto

Kwota waha się w zależności od stanowiska oraz rodzaju zawartej umowy, może wynosić od 30% do 100% podanej stawki

EY

Polska - brak danych,
za granicą od 500 do 6 000 GBP*

Kwota waha się w zależności od stanowiska

EY Polska

Informacja wewnętrzna firmy

Nie dotyczy

Google

Informacja wewnętrzna firmy

Nie dotyczy

IBM

Polska - brak danych,

za granicą do 5 000 dol. **

Nie dotyczy

Luxoft

500-10 000 zł brutto

Kwota waha się w zależności od stanowiska

Nokia

5 000-7 000 zł brutto

Kwota waha się w zależności od stanowiska***

Sii Polska

2 000 brutto

Nie dotyczy

* informacja podana na stronie EY, 500£ dotyczy najniższych  stanowisk  a 6 000£ stanowisk dyrektorskich

**  informacja pochodzi ze strony IBM,

*** za kandydata z doświadczeniem niższym niż 3 lat na wskazanym stanowisku a – 5 tys. zł, powyżej 3 lat – 7 tys. zł.

Źródło: Opracowanie własne, Bankier.pl

Choć część zapytanych przez nas firm nie podaje konkretnych stawek, to potwierdza stosowanie takiego rozwiązania w swoich strukturach. Taką odpowiedź otrzymaliśmy od Google Polska i EY Polska. Zagraniczne media mówią natomiast o stawce 4 tys. dol. za polecenie pracownicze w Google, natomiast w byłym Ernst&Young stawka sięga 6 tysięcy funtów.

Allegro nagrodę za skuteczne polecenie wypłaca dopiero po zakończeniu okresu próbnego nowego pracownika, natomiast w EY Polska system wypłaty jest dwuetapowy – część pieniędzy otrzymuje się po zarekomendowaniu, a część po paru miesiącach stażu.

Mniejsze przedsiębiorstwa, które nie zatrudniają tysięcy pracowników i nie specjalizują się w branży IT, również korzystają z programu employee referall. Jest to między innymi wrocławska firma PIXERS. – Program poleceń pracowniczych funkcjonuje w naszej firmie niezależnie od stanowiska. Dlatego też wysokość nagrody pieniężnej jest różna i wynosi 50% pierwszego wynagrodzenia nowo zrekrutowanej osoby. System polecania obowiązuje zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. Oznacza to, że każdy może nam taką osobę polecić i otrzymać za to określoną kwotę pieniężną – komentuje odpowiedzialna za Employer Branding w PIXERS, Milena Kalinowska.

Finansowe podziękowanie od firmy

Program employee referall cieszy się rosnącą popularnością, a pracodawcy doceniają taka formę pozyskiwania nowych członków załogi: – Program polecania pracowników funkcjonuje w naszej firmie od wielu lat i jest ważnym źródłem pozyskiwania kandydatów do pracy. Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku osób ze stażem zawodowym. Dodatkowo, z naszego doświadczenia wynika, że osoby, które są polecane, szybciej integrują się z zespołem i są lepiej dopasowane do profilu organizacji – mówi Anna Woźniak, Menedżer ds. Rekrutacji i Employer Brandingu w EY.

Michał Bonarowski, Senior PR Brand Manager w Allegro dodaje: – Jedną z korzyści dla całej organizacji i dla poszczególnych zespołów może być lepsze dopasowanie takiej poleconej osoby do kultury organizacyjnej i oczekiwań stawianych na stanowisku czy szybsze wdrożenie. Natomiast Joanna Kucharska z Sii Polska uważa: – System bardzo dobrze się sprawdza, polecenia są jednym z naszych głównych źródeł pozyskiwania pracowników.

Finansowe podziękowanie od firmy za polecenie pracownika to trend, który rozprzestrzenia się na rynku pracy. System employee referall wychodzi już poza branżę informatyczną i duże korporacje, mniejsze przedsiębiorstwa również zaczęły interesować się takim sposobem pozyskiwania nowych członków załogi.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~Argumes
Widać, że rynek idzie w stronę płatnych poleceń, coraz więcej firm wystawia oferty i można dostać bardzo dobre pieniądze za polecenie specjalisty. Najciekawsze rozwiązanie z jakim się spotkałem oferuje https://lepszapraca.pl , dużo ofert z różnych branży i wysokie nagrody. Ciekawe czy takie platformy, będą się Widać, że rynek idzie w stronę płatnych poleceń, coraz więcej firm wystawia oferty i można dostać bardzo dobre pieniądze za polecenie specjalisty. Najciekawsze rozwiązanie z jakim się spotkałem oferuje https://lepszapraca.pl , dużo ofert z różnych branży i wysokie nagrody. Ciekawe czy takie platformy, będą się rozwijały - zobaczymy pewnie za kolejne pół roku.
~Ereszer
Pół roku później mamy już nawet specjalne aplikacje (http://app.skillhunt.io), w których każdy może zarobić polecając pracę programistom. Jestem ciekawa ja ten trend będzie się rozwijał - rozprzestrzeni się na inne branże czy raczej będzie powoli wygasał, bo rynek się zapełni.
~developer
W mojej firmie 3000zł, połowa od razu, połowa po przedłużeniu umowy po okresie próbnym :)
~Pyrygmy
To tłumaczy bylejakość funkcjonowania działów HR w ww. firmach. Byle na ilość, nie na jakość a najlepiej jeszcze wyciumkać polecającego. Również brak szacunku dla szukającego pracy. Mnie tak wycyckał HR z IBM. Nie byli jedyną firmą, w której szukałem pracy i wcale nie są również najlepszą firmą na rynku. Musiałem To tłumaczy bylejakość funkcjonowania działów HR w ww. firmach. Byle na ilość, nie na jakość a najlepiej jeszcze wyciumkać polecającego. Również brak szacunku dla szukającego pracy. Mnie tak wycyckał HR z IBM. Nie byli jedyną firmą, w której szukałem pracy i wcale nie są również najlepszą firmą na rynku. Musiałem umówić się na inny termin - zero słowności.

A co z rozwojem pracowników, opieką HR nad karierą i rozwojem? Leży i kwiczy jak zarzynana świnia, bo jest polowanie na kasę, na premie. Po co jest HR w firmach? Tak na prawdę do zatrudnienia pracownika wystarczy rozmowa z przyszłym przełożonym (lub innym pracownikiem) oraz kadrową. HR to kpina na całej linii w wielu przedsiębiorstwach.
~esgroup_ch
ESGroup Poland daje 2000 CHF za udane polecenie pracownika.
~okjki
hehe ale to tylko za polecenie jelit umysłowych tych z najwyższej półki
jak ktoś 10 lat pracuej w najlepszej firmie i zarabia pow 20 tyś miesięcznie i ty go złowisz i będzie robił dla twojego dziada za 1850 to ty dostaniesz 10 tyś :) normalnie nie zatrudniają - nie chcą :/
~aa
jesteś kretynem, jeśli myslisz, że ten co zarabia 20tyś zmieni prace zeby zarabiać 1850.
~mhm odpowiada ~aa
Oczywiście, że jest kretynem, dodam jeszcze, że w praktyce jest wręcz przeciwnie — właśnie zmiana pracodawcy umożliwia skokowe przyspieszenie wzrostu wynagrodzenia, np. z 15 do 20 tys.
~anty_ryży-kutong
EY - litości, jeżeli ktoś marzy o pracy w BIG4 to powinien się leczyć.
~rycerzróżańcowy
Ta, wystarczy być OSZOŁOMEM PISOWOMARYJNYM i nie trza polecenia, rubote za dychie masz.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki