CME wprowadzi kontrakty terminowe na bitcoina. Kurs kryptowaluty rośnie do nowych rekordów

CME wprowadzi kontrakty terminowe na bitcoina – poinformowała 31 października ta najbardziej znana na świecie platforma handlu instrumentami pochodnymi oraz towarami. Kurs bitcoina natychmiast zareagował zwyżką z 6220 do ponad 6400 dolarów. W środowy poranek wynosił 6426 dolarów.

Bitcoin - wykres kursu z dnia dzisiejszego.
Bitcoin - wykres kursu z dnia dzisiejszego. (XTB)

Konkretna data uruchomienia notowań kontraktów nie została jeszcze podana. W komunikacie CME czytamy, że ma się to stać do końca tego roku, po spełnieniu wszystkich wymagań regulatorów rynku. Kontrakty na bitcoina nie będą oparte „fizycznie” na bitcoinie, to znaczy, że nabywca kontraktu po jego wygaśnięciu, nie będzie mógł domagać się „fizycznego” dostarczenia instrumentu bazowego, jakim dla kontraktów będzie bitcoin. Już w sierpniu inna znana amerykańska giełda – Chicago Board Options Exchange – poinformowała, że chce wprowadzić do notowań kontrakty terminowe na bitcoina na początku 2018 roku.

Kurs bitcoina natychmiast zareagował na komunikat CME, rosnąc z 6220 dolarów do ponad 6420 dolarów, co jest najnowszym rekordem najpopularniejszej kryptowaluty. Potem, po lekkiej korekcie do 6330 dolarów, bitcoin powrócił do wzrostów i o godz. 16:40 jest notowany w pobliżu wcześniejszego rekordowego poziomu.

Bitcoin - wykres kursu z 2017 roku.
Bitcoin - wykres kursu z 2017 roku. (XTB)

Kontrakt terminowy, który będzie notowany na CME, rozliczany będzie w oparciu o referencyjny kurs bitcoina (CME CF Bitcoin Reference Rate - BRR) obliczany od listopada 2016 roku przez CME przy współpracy z platformą handlową Crypto Facilities. BRR jest obliczany raz dziennie, o godz. 16:00 czasu zachodnioeuropejskiego (godz. 17:00 w Polsce) i wyrażany w amerykańskich dolarach. Bierze on pod uwagę notowania na kilku najważniejszych światowych giełdach bitcoina, czyli: Bitstamp, GDAX, itBit oraz Kraken.

CME aspiruje także do publikacji swego rodzaju wzorcowego kursu bitcoina – publikuje bowiem indeks cenowy bitcoina, który nosi nazwę CME CF Bitcoin Real Time Index (BRTI). Indeks ten tworzony jest na podstawie arkuszy zleceń pochodzących z wcześniej wymienionych giełd i ma wyrażać najbardziej właściwy kurs bitcoina na daną chwilę.

Według danych cytowanych w komunikacie CME, rosnące zainteresowanie klientów spowodowane rozwojem rynku kryptowalut spowodowało, że kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut na świecie wzrosła do 172 mld dolarów, z czego na bitcoina przypada 54 proc. rynku (94 mld dolarów). Dzienne obroty na rynku bitcoina mają wynosić ok. 1,5 mld dolarów.

Rozpoczęcie notowań kontraktów terminowych na bitcoina przez tak znane marki, jak CME czy CBOE wprowadza tę kryptowalutę na „salony” rynku kapitałowego i może być swego rodzaju „legitymizacją” dla niej. Z drugiej strony, może to być dowód na to, że bańka kryptowalutowa rośnie i zbliża się moment jej przebicia.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 0 macryski

Wygrywaj bitcoiny co godzinę za wpisywanie kodów captcha! Nawet 200 $ w każdym losowaniu. Sprawdź https://goo.gl/ZZmgVL

! Odpowiedz
0 3 kimdzongtusk

ile bitcoina kosztuje bochenek chleba ?

! Odpowiedz
0 2 lukasz_spekulant

od 10 000 satoshi wzwyż, w zależności od rodzaju chleba

! Odpowiedz
20 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 11 silvio_gesell

Niedaleko od kontraktów do systemu rezerwy częściowej. Wystarczy emitować więcej kontraktów niż jest bitcoinów, tak jak kiedyś banki wystawiały więcej kwitów na depozyty złotowe niż miały tego złota w skarbcu. A jak wiemy słabszy pieniądz wypiera mocniejszy.

! Odpowiedz
39 27 ifoccur

BTC jest używany głównie do czego?
Do zakupu okupu dla przestępców, którzy zablokowali ci kompa w pracy, do przesyłania należności mafii, do płacenia za narkotyki oraz przekazywania wartości pranych czyli takich, któe mają ominąć z różnych przyczyn realną sferę.
:-)
I dlatego jest to zabawa dla przestępców oraz skrajnych hazardzistów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 44 t1000

Taki np. dolar też jest używany do przestępstw na znacznie większą skalę. Pieniądz nie ma moralności jest tylko narzędziem.

! Odpowiedz
7 15 tytus_k

To bardzo przykre, ze rozpowszechniasz fałszywe informacje. Było wiele raportów odpowiednich służb i ukazują sie kolejne - akurat bitcoin w przestepczości odgrywa znikomą rolę. Oczywiście, żądanie okupu w przestepczości komputerowej jest często w BTC, fakt. Lecz swojego czasu, gdy w USA była plaga kidnapingu, okup prawie zawsze był wyznaczany w dolarach USA. Nie wynikało wcale z tego, że dolary były głównie domeną kidnaperów - tu kłania sie z kolei logika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 janusz26904029 odpowiada tytus_k

W czym niby miał być okup, skoro "w pewnych czasach" nie było innej alternatywy niż towary?

Informacja jest prawdziwa, tzn. bitcoin rzeczywiście jest używany głównie do działań przestępczych. W szczególności to będzie zrozumiałe, jak bańka strzeli po raz kolejny i większość zostanie z torbami.

Samo to, że bitcoin nie odgrywa w przestępczości jako całości olbrzymiej roli nie jest logicznie sprzeczne z powiedzeniem, że jednocześnie jest używany głównie do przestępstw. Poza spekulacją obecnie praktycznie nie ma innych funkcjonalności. Po prostu nie ma większego sensu tego używać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 15 zyleta

Kupiłem kolejne 100 btc. Niedługo po 1mln $/btc. Kto teraz nie kupi już nie ma po co żyć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,36% 3,9255
2020-06-05 22:59:00
EUR/PLN -0,08% 4,4307
2020-06-05 22:59:00
EUR/USD -0,41% 1,1291
2020-06-05 22:59:00
CHF/PLN -0,41% 4,0767
2020-06-05 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil