Bitcoin pokonał 10 000 dolarów

Stało się to, na co wszyscy czekali po ostatnim szalonym weekendzie bitcoina. Po raz pierwszy w swojej historii najpopularniejsza kryptowaluta świata pokonała barierę 10 000 dolarów. To oznacza, że w samym 2017 roku bitcoin zyskał ponad 900 proc. na wartości.

W nocy z wtorku na środę notowania bitcoina znów poszły w górę i przekroczyły poziom 10 000 USD na giełdach Coinbase oraz Bitstamp.O 8:35 na platformie Coinbase jeden bitcoin był wyceniany na 10 477 dolarów.

Według danych publikowanych przez serwis Coinmarketcap, we wtorek niespełna kwadrans po godz. 12:00 publikowana przez ten portal średni cena bitcoina przekroczyła barierę 10 000 dolarów. Coinmarketcap oblicza swego rodzaju indeks bitcoina, na podstawie kursu z kilkunastu giełd, na których handluje się tą kryptowalutą. Przede wszystkim brane pod uwagę są giełdy Bithumb i Bitfinex, które notują największe obroty bitcoinem. Według danych tego samego serwisu kapitalizacja rynku bitcoina wynosi już 168 mld dolarów.

Problem z oficjalnym ogłoszeniem wejścia kursu bitcoina do grona pięciocyfrowych liczb jest taki, że nie ma jednego, oficjalnego, regulowanego rynku kryptowalut (na wzór choćby Giełdy Papierów Wartościowych), a różnice pomiędzy giełdami w poszczególnych krajach bywają spore. W chwili publikacji tego tekstu kurs bitcoina na Bithumbie (największa giełda azjatycka) zbliża się już do 11 000 dolarów, gdy tymczasem na Bitfineksie (największy rynek handlu kryptowalutami poza Azją) najwyższy dzisiejszy kurs to 9941 dolarów, a w chwili publikacji tego tekstu bitcoin znajduje się poniżej 9750 dolarów.

Niezależnie od tego, czy uznamy ten rekord bitcoina, czy nie, warto spojrzeć na ciekawą infografikę przygotowaną przez serwis VisualCapitalist, prezentującą najważniejsze tegoroczne wydarzenia na drodze bitcoina do dzisiejszego kursu.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 jrkp

kochajmy wiadomosci o ATH walut kryptograficznych... tak szybko sie zezawuują...

12:49 CET - USD 11'095

! Odpowiedz
8 4 bender99

Kryptowalut jest obecnie powyżej 1300, każdy sobie może stworzyć własną i tylko przekonać do niej ludzi, a obecnie połowa to obroty z prania pieniędzy i reszta spekulantów. Ogólna idea tych walut jest ok ale skoro rząd ani bankierzy nie mają na nią wpływu ani transparentności co do tranzakcji to i nie zostanie ona oficjalnym środkiem płatniczym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 39 tytus_k

Powstanie kryptowalut jest naturalną konsekwencją postepu technologicznego i naturalną reakcją na paskudny system finansowy istniejący obecnie. Można uciekać od tej prawdy powtarzajac po raz tysieczny historię o tulipanach w Holandii - ale ona działa jakby coraz słabiej. Za to "banksterka" zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, ze oto pojawiło sie coś istontnego... Idobrze! Nadchodzi czas wielkich zmian. Wprawdzie tradycyjne waluty napewno nie odjdą - lecz wspólistnienie obu systemów poszerzy naszą strefę wolnosci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 silvio_gesell

„wspólistnienie obu systemów”

Nie, albo to jest bańka i redystrybucja, albo wymiana systemu monetarnego i całkiem nowe rozdanie. Nie da się mieć dwóch systemów monetarnych na jednym obszarze fiskalnym, mocniejszy pieniądz zawsze zostanie wyparty przez słabszy. System bimetaliczny, który dominował od XIII do XVIII wieku, opierał się na ustalonym kursie wymiany srebra (medium wymiany) do złota (środka przechowywania wartości), co nie jest możliwe pomiędzy pieniądzem fiducjarnym i blockchainem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 tytus_k odpowiada silvio_gesell

Niezupełnie sie zgodzę. Prawo Kopernika-Greshama dziala tylko przy określonych załozeniach - gdy dwie waluty są równe wobec prawa (mozna nimi płacic podatki) lecz jedna jest "cenniejsza". Nie sprawdza się w innych, gdy róznice są zbyt zasadniczej natury - np. mamy przykłady "dolaryzacji" w której oprócz waluty krajowej isnieje równoległa, dolar. W przypadku bitcoina jest więcej powodów do "równoległości" - np. obecnie odstraszać mga wielu wahania wartosci BTC. Zapewne w przyszłosci bedą mniejsze, lecz na pewno bedą wystepować nadal. Friedrich Hayek pisał w swojej ksiażce o denacjonalizacji pieniadza właśnie o wspólistnieniu wielu systemów z tym, że tylko w jednym rozliczlibys my się z fiskusem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 silvio_gesell odpowiada tytus_k

Nie, prawo Kopernika-Greshama jest bardziej prawem fizyki i jako takie jest mocniejsze niż prawo stanowione przez człowieka. Jeśli wyparcie waluty mocniejszej będzie stało w sprzeczności z prawem ludzkim, to odbędzie się to w czasie wojny, głodu i zarazy, gdy prawo własności nie jest przestrzegane.

Pieniądz bimetaliczny wyparł wcześniejszy w XIIIw przy okazji inwazji Genghis Khana i epidemii dżumy, pieniądz papierowy wymienialny na złoto pod koniec XVIIIw w wyniku rewolucji francuskiej i zaborów, a złoto zostało zastąpione przez pieniądz fiducjarny w czasie dwóch wojen światowych przedzielonych wielkim kryzysem i epidemia hiszpanki.

Pieniądz to czas, czas to pieniądz, i jeśli jego podaż nie może dostosować się do populacji, to populacja dostosowuje się do podaży pieniądza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 krypsy odpowiada silvio_gesell

Prawo fizyki to nie jest na pewno i mówi wyraźnie: "jeśli jednocześnie istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe". Dopóki dla Bitcoina i lokalnej waluty nie będzie to prawdą to prawo się nie stosuje.

! Odpowiedz
3 6 silvio_gesell odpowiada krypsy

Tak, jednak jest oczywiste, że to prawo podąża za pieniądzem, a nie na odwrót. Jeśli podaż pieniądza nie odzwierciedla zmian populacji, tak jak to było w latach 30 ubiegłego wieku, gdy złota nie można było wydobywać w takim tempie w jakim rosła populacja, to sam papież napisze encyklikę chwalącą korporacjonizm, czyli pełną kontrolę nad dystrybucją pieniądza przez państwo, i to jest system w którym obecnie żyjemy.

I podobnie teraz, gdy podaż pieniądza nie może odzwierciedlać spadku populacji, nie spodziewam się niczego innego. Uregulowany prawnie zostanie ten pieniądz, który będzie lepiej odzwierciedlał spadającą populację. A jak łatwo zauważyć, kryptowaluty łatwo zgubić, więc ich ilość spada w czasie, więc niedługo może się okazać, że będziemy płacić w nich podatki, co już zaczyna mieć miejsce: https://m.bankier.pl/wiadomosc/Bitcoinowcy-bronia-kryptowalut-7533427.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 wojteqq odpowiada silvio_gesell

"Prawo Kopernika-Greshama to prawo fizyki"... Co za nieuk.

! Odpowiedz
4 7 silvio_gesell odpowiada wojteqq

Być może zrobiłem zbyt duży skrót myślowy, ale nie musisz od razu ad personam. Prawo Kopernika-Greshama oznacza, że pieniądz zbyt trwały będzie wyparty przez mniej trwały, bo pieniądz musi odzwierciedlać deprecjację owoców naszej pracy, które starzeją się zgodnie z drugą zasadą termodynamiki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,02% 3,9242
2020-06-04 01:06:00
EUR/PLN -0,07% 4,4069
2020-06-04 01:06:00
EUR/USD -0,04% 1,1232
2020-06-04 01:06:00
CHF/PLN -0,05% 4,0800
2020-06-04 01:06:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil