REKLAMA

Pietraszkiewicz: Należy się zastanowić nad zakazem kryptowalut

2017-11-28 15:10
publikacja
2017-11-28 15:10

Gdyby okazało się, że sytuacja na rynku kryptowalut idzie w złym kierunku, należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem zakazu ich funkcjonowania - mówił we wtorek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

fot. / / YAY Foto

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes ZBP był pytany o swoją wypowiedź podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej komisji finansów, poświęconej kryptowalutom, gdy po raz pierwszy wspomniał o ewentualnym zakazie.

Zastrzegł, że wypowiadając swoją opinię nie miał na myśli tzw. technologii blockchain, wykorzystywanej przez kryptowaluty. "Jesteśmy zainteresowani tym, aby po sprawdzeniu i przetestowaniu stosować technologię blokchain także w systemie finansowym" - przekonywał Pietraszkiewicz.

Dodał zarazem, że "ze względu na dynamikę procesu w obszarze obrotu kryptowalutami" i ze względu na niską świadomość wielu klientów zaproponował, "żeby po pierwsze rozpocząć działania edukacyjne, a po drugie, by monitorować sytuację w kolejnych miesiącach".

"Gdyby się okazało, że sytuacja idzie w złym kierunku i może doprowadzić do wielomilionowych strat naszych obywateli (...), należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem swoistego zakazu funkcjonowania tego typu instytucji na rynku finansowym, by nie narażać obywateli na straty" - powiedział.

Ewentualne instrumenty w tej sprawie, dodał, powinny znaleźć KNF i UOKiK.

Tzw. kryptowaluty to waluty wirtualne, których rynek w ostatnim okresie gwałtownie się rozwija.

Jak mówiła podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia komisji finansów wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, korzyści z kryptowalut to prostota operacji finansowych i radykalne obniżenie kosztów transakcji. Zagrożenia wiążą się z tym, że to waluty wirtualne, nie gwarantowane przez instytucje finansowe, które mogą być wykorzystane np. do prania brudnych pieniędzy. Jeden z podstawowych problemów jest też określenie realnej wartości kryptowaluty.

Emilewicz przyznała, że pierwsza kryptowaluta, czyli bitcoin, istniejąca od 2008 roku, jest przez niektóre państwa uważana za legalną walutę. Według wiceminister rozwoju szacuje się, że przy użyciu bitcoin "jest wykonywanych dziś ok. 380 tys. transakcji dziennie i wartość tych transakcji od 0,5 do 15 mld dolarów". Transakcje, jak dodała, są darmowe, ale stosowane są opłaty dobrowolne.

Podczas tego samego posiedzenia wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek mówił, że bank centralny nie popiera kryptowalut. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
kiedy rosnie jest fajnie, ostro podgrzewaja PUBLICZKE ze 10 000 USD to moze byc poczatek, ale zapominaja powiedziec ze byc moze poczatek konca.
za handel Bitcoin trzeba placic prowizje wiec to kit ze transakcje nic nie kosztuja bo kosztuja prowizje posrednika. jak tapnie ktoregos dnia z 40% bo jakies wielki gracz zacznie sypac
kiedy rosnie jest fajnie, ostro podgrzewaja PUBLICZKE ze 10 000 USD to moze byc poczatek, ale zapominaja powiedziec ze byc moze poczatek konca.
za handel Bitcoin trzeba placic prowizje wiec to kit ze transakcje nic nie kosztuja bo kosztuja prowizje posrednika. jak tapnie ktoregos dnia z 40% bo jakies wielki gracz zacznie sypac to zacznie sie larum ze ostrzegali ze to wydmuszka, ze nie moze tak rosnac non stop itd. Tu bedzie to samo co stalo sie z Internetowymi firmami mniej wiecej w 2000 roku: SWINIE ZACZNA KWICZEC jak je zaczna rznac tuz za uszami.
tak samo jak kiedys plakali w USA ze nie sprywatyzowali Internetu bo mogliby od kazdego dostawcy pobierac oplate np. 1 usd dziennie za kazdego klienta itd. Z czasem Google to zmonetyzowalo na pewnym obszarze, potem Facebook, Amazon itd. To samo moze byc z Bitcoin ale TAPNIECIE ostre bedzie
karbinadel
Każdy może tracić swoje pieniądze w dowolnie głupi sposób. Po co zakazywać?
pc1974
Te stare skamieniałe towarzystwo wzajemnej adoracji starców nigdy nie poprze kryptowalut. Po pierwsze oni nawet nie rozumia jak to funkcjonuje, dla nich blochchain to cos czego nie rozumieja bo sa za głupi. Po drugie to straznicy starego systemu fiat money opartego na wyzysku calych narodów i społeczenstw przez wąskie grupy Te stare skamieniałe towarzystwo wzajemnej adoracji starców nigdy nie poprze kryptowalut. Po pierwsze oni nawet nie rozumia jak to funkcjonuje, dla nich blochchain to cos czego nie rozumieja bo sa za głupi. Po drugie to straznicy starego systemu fiat money opartego na wyzysku calych narodów i społeczenstw przez wąskie grupy cwaniaczków takich jak oni. Przyjdzie rewolucja która ich zmiecie z tych stanowisk i taki pln zdechnie a wejdzie bitcoin. My młodzi zrobimy na tej ziemi lepszy swiat i nie bedziemy czekac az staruchy wymrą, załatwimy to tak jak jeden mądry człowiek zaczął w 1939 roku z jednym niby narodem. Oczekujcie tego. To już blisko !
pomorzaninm
i wymyslaj coś nowego i lepszego, to Ci tego zakazą ...
bo "oni" wiedza lepiej czego Ci trzeba ...OBYWATELU ...
plac podatki ... za duzo nie wymagaj ... glowy nie podnos ... i nie badz za madry...
i skacz kiedy wystukujemy Ci rytm melodii... bo kto nei skacze ten przeciwko nam.
krypsy
Korzyści z kryptowalut to przede wszystkim niezależność od banków, możliwość operowania wartością "poza systemem". Wcale nie dziwi mnie, że o tym nie wspomniano, ani też, że pojawiają się groźby. Niestety ci państwo jeszcze nie rozumieją, że nie są w stanie swoich pogróżek spełnić i zakazanie Bitcoina Korzyści z kryptowalut to przede wszystkim niezależność od banków, możliwość operowania wartością "poza systemem". Wcale nie dziwi mnie, że o tym nie wspomniano, ani też, że pojawiają się groźby. Niestety ci państwo jeszcze nie rozumieją, że nie są w stanie swoich pogróżek spełnić i zakazanie Bitcoina niewiele zmienia.
karbinadel
"możliwość operowania wartością poza systemem" daje np. również złoto. A ma tę zaletę, że nie jest zależne od technologii i dostaw prądu
janusz26904029
Zależność od kopaczy, kontrolujących implementację.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki