CVC Capital, właściciel Żabki, złożył ofertę przejęcia Toshiby. Przedstawiciele japońskiego konglomeratu potwierdzili wpłynięcie oferty, informując, że będzie ona analizowana. Gdyby plany CVC Capital doszły do skutku, byłaby to największa transakcja w branży private equity od kilku lat.


Choć główny gracz w japońskim sektorze obronności i energetyki borykał się z problemami, m.in. nieprawidłowościami księgowymi czy nieudaną próbą wejścia na rynek amerykańskiej energii atomowej, notowania Toshiby wzrosły o 58 proc. od początku roku. Wartość rynkowa spółki sięga około 19 mld dol.
Według dziennika "Nikkei" CVC Capital planuje przejąć Toshibę, składając wezwanie na jej akcje. Jak mówi Naoki Fujiwara, dyrektor zarządzający funduszem w Shinkin Asset Management, w rozmowie z agencją Bloomberg: "Akcjonariusze mogą być otwarci na propozycję, ponieważ cena wydaje się zawierać pewną premię. Jednak ze względu na zaangażowanie Toshiby w obronność, zgodę musi wydać także japoński rząd. Nie jest pewne, czy tego rodzaju transakcja jest w ogóle realna".
Byłaby to druga transakcja zainicjowana w tym roku w Japonii przez fundusz CVC, który kupił markę kosmetyczną Shiseido za 1,5 mld dol.
ŁG




























































