REKLAMA

Najniższe emerytury zostaną podniesione do 1000 zł

2016-10-25 15:58
publikacja
2016-10-25 15:58

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z projektem 1 marca 2017 r. nastąpi waloryzacja wszystkich emerytur i rent. Najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione do 1000 zł - podał CIR.

fot. / / FORUM

Zgodnie z projektem wszystkie emerytury i renty (z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz tzw. świadczenia "mundurowe") zostaną podniesione o 0,73 proc.

"Najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione z 882,56 zł do 1000 zł, tj. o 117,44 zł. Renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł, tj. o 98,65 zł. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 676,75 zł do 750 zł, tj. o 73,25 zł. Wprowadzony zostanie mechanizm waloryzacji świadczeń z KRUS. Emerytury osób, które nabyły prawo do najniższego, gwarantowanego świadczenia zostaną podniesione o co najmniej 10 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 7,50 zł" - napisano w komunikacie.

Wskazano, że zaproponowane działania będą wsparciem dla najuboższych grup emerytów i rencistów, z zachowaniem realnej wartości wszystkich emerytur i rent.

"W efekcie świadczenia wypłacane poniżej 1369,86 zł miesięcznie będą podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie funkcjonujących zasad. Na tak określonych zasadach waloryzacji skorzysta ok. 2,1 min zł świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok. 1,1 min osób)" - napisano.

"Podwyższenie najniższej emerytury do 1000 zł oznaczać będzie, że najniższa emerytura w 2017 r. stanowić będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W wyniku tej operacji zostaną podwyższone świadczenia dla ok. 800 tys. emerytów i rencistów z FUS, 285 tys. osób pobierających renty socjalne (wszyscy) oraz dla ok. 350 tys. osób pobierających emerytury i renty z KRUS" - dodano.

Obowiązujące zasady waloryzacji przewidują, że wszystkie wypłacane świadczenia są podwyższane o ten sam procent.

"Oznacza to, że im niższe świadczenie, tym niższa kwota podwyżki. Również minimalne emerytury i renty wzrastają w tym samym tempie. Gdyby zachować obecnie obowiązujące zasady waloryzacji wzrost najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniósłby 6,44 zł (z 882,56 zł do 889 zł). Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosłyby natomiast o 4,94 zł (z 676,75 zł do 681,69 zł)" - napisano.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Edii
Właśnie, czekamy na zapowiadane obniżki do najniższych emerytur dla pracowników SBitp. komunistycznych oprawców!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~hjml
Brawo! Spełnijcie obietnice! Najbiedniejsi czekają na wsparcie ale bogaty nigdy tego nie zrozumie
~ewa
Gdzie tu prawo albo sprawiedliwość. Daje się jednym a zabiera drugim. Cieszyłam się, że wypracowałam sobie emeryturę o 200 zł wyższą jak najniższa. Teraz wiem że nie warto było zakładać działalności i płacić składki, lepiej było mieć legalne 20 lat a resztę na czarno, bo obiboki i cwaniacy mają lepiej bez Gdzie tu prawo albo sprawiedliwość. Daje się jednym a zabiera drugim. Cieszyłam się, że wypracowałam sobie emeryturę o 200 zł wyższą jak najniższa. Teraz wiem że nie warto było zakładać działalności i płacić składki, lepiej było mieć legalne 20 lat a resztę na czarno, bo obiboki i cwaniacy mają lepiej bez pracy. Czuję się oszukana i nie tylko ja ale takich osób a zwłaszcza kobiet jest wiele, że odeszły na emeryturę już na nowych zasadach to znaczy 60 lat i dodawane miesiące. Nic nam się nie stało że dłużej trzeba było pracować, nawet cieszyłyśmy się że to wpłynie na naszą emeryturę. Teraz czuję się oszukana tak jak wiele kobiet. Inni mają kasę bez pracy.
~Dim
Bo jest w tobie kobieto grzeszna wiele pych i jeszcze więcej przekorności a przecież powiedziano:

"Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."

A teraz przełożę na polski: "Zrozumiałaś na czym prawo i sprawiedliwość człowiecza bo twoja
Bo jest w tobie kobieto grzeszna wiele pych i jeszcze więcej przekorności a przecież powiedziano:

"Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."

A teraz przełożę na polski: "Zrozumiałaś na czym prawo i sprawiedliwość człowiecza bo twoja skóra. Błogosławieni "obiboki" i "cwaniacy", którzy jasnowidzieli i zrozumieli."
lasekdrugi
to jakaś patologia że od emerytury 1000 zł z ZUS trzeba odprowadzić podatek do US,
po co przelewamy z pustego w próżne?


Premier mówi od marca dostaniecie minimum tysiąc na głowę i biedni emeryci uwierzyli, jaki będzie smutek w społeczeństwie jak dostaną 850 hihi,
~szybki
redaktorek a przeczytaj ten projekt jeszcze raz z zrozumieniem - a pisze tam tak - nie obejmie ona osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.! To dlatego, że ich świadczenia wyliczane były według starych zasad. Pozwalały one przejść na emeryturę już po przepracowaniu 15 lat (kobiety) lub 20 lat (mężczyźni). Ale to za redaktorek a przeczytaj ten projekt jeszcze raz z zrozumieniem - a pisze tam tak - nie obejmie ona osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.! To dlatego, że ich świadczenia wyliczane były według starych zasad. Pozwalały one przejść na emeryturę już po przepracowaniu 15 lat (kobiety) lub 20 lat (mężczyźni). Ale to za mało, by państwo wypłacało minimalną emeryturę (ta przysługuje dziś kobietom po 22 latach pracy, mężczyznom – po 25 latach)
~rzadam
renta socjalna to na czysto 640zł to wstyd i hańba jak ja mam przetrwać za taką kwotę nie mogę podjąć pracy bo mi ją odbiorą .Teraz dostanę 740zł to poczważ ochłap ja rządam 1000zł na czysto.
~zawiedziony
Nierobów się wspiera i buduje nowy "stary portfel" Brawo PIS. Młodzi na pewno zostaną w tym kraju ...

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki