REKLAMA
WEBINAR

Najmocniejsza sesja WIG20 w 2023 roku. Silny popyt na banki z GPW

Michał Kubicki2023-06-02 16:58, akt.2023-06-02 17:34redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-02 16:58
aktualizacja
2023-06-02 17:34

Koniec tygodnia na GPW to jeszcze mocniejsze uderzenie popytu i największy dzienny wzrost WIG20 w 2023 roku. Styczniowy szczyt po silnym wzroście pokonał indeks bankowy, a to z kolei oznacza, że sektorowy benchmark jest najwyżej od kwietnia 2022 r.

Najmocniejsza sesja WIG20 w 2023 roku. Silny popyt na banki z GPW
Najmocniejsza sesja WIG20 w 2023 roku. Silny popyt na banki z GPW
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

Początek tygodnia odznaczył się przewagą podaży na GPW. Za to jego ostatnie dwa dni bezsprzecznie należały do giełdowych byków, które zdołały odrobić straty i podnieść indeksy do góry w ujęciu tydzień do tygodnia. Wzrosty na rynkach akcji zaczynają przybierać euforyczną postać, o czym mówił Sobiesław Kozłowski z Noble Securities.

Na pierwszy rzut oka słabe dla rynków akcji informacje są pomijane, tak jak np. ta o bardzo mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy, która sugerowałaby wzrost presji na Fed do dalszych podwyżek stóp. Tymczasem oczekiwania rynkowe dalej dają 70 proc. szans na pozostawienie ich na tym samym poziomie. Pod spodziewaną pauzę/zakończenie cyklu rynki zdają się budować bieżącą narrację stojącą za wzrostami, chociaż ten scenariusz jest rozgrywany od dłuższego czasu.

Nie bez znaczenia może być podniesiony limit zadłużenia w USA, chociaż trudno było się spodziewać innego rozstrzygnięcia. W każdym razie na rynku panuje chęć do zakupów akcji, a wydatnie korzystają na tym indeksy w Polsce. Indeksy na Wall Street pięły się w piątek górę o ponad 1-1,5 proc., tyle ile zyskiwały benchmarki w Europie. Trzeci dzień z rzędu na ich tle wyróżniały się WIG i WIG20, a drugi  przewodząc skali zwyżek.

WIG20 zyskał 3,69 proc. i był to największy dzienny wzrost w 2023 r. W poprzednim 30 marca blue chipy zyskały 3,15 proc., WIG w piątek wzrósł o 3,17 proc., z uwagi na zwyżkę mWIG40 - o 2,4 proc. i sWIG80 - o 1,43 proc. Obroty sięgnęły 1,32 mld zł, z czego 1,1 mld dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W bilansie tygodnia WIG20 poszedł do góry o 1,71 proc., WIG zyskał w tym czasie 1,26 proc., a w niższych segmentach rynku mWIG40 wzrósł o 0,78 proc. sWIG80 był pod kreską o 0,03 proc. 

W ujęciu sektorowym najmocniej przy największych obrotach zyskały banki (5,3 proc.), które tym samym pokonały styczniowy szczyt odbicia zapoczątkowanego jesienią ubiegłego roku. WIG-Banki jest obecnie najwyżej od kwietnia 2022 r. Liderem skali zwyżki okazała się motoryzacja (5,68 proc.), a ponad 5 proc., zyskało jeszcze górnictwo. Tylko informatyka (-0,26 proc.) i media (-0,04 proc.) były pod kreską.

W WIG20 pierwsze cztery miejsce na czele tabeli największych wzrostów zajęły banki, a wśród nich liderujący mBank (7,76 proc.). Alior zyskał 6,97 proc., Santander 6,97 proc., a Pekao 5,7 proc. KGHM (5,39 proc.) i JSW (5,24 proc.) wyprzedziły ostatni z banków w segmencie, czyli największy PKO BP (5,09 proc.). W odniesieniu górniczej spółki warto wspomnieć o symbolicznym tygodniu dla cen miedzi, która w takim ujęcie wzrosła pierwszy raz od 6 tygodni.

Co do banków, to ich zysk po kwietniu 2023 r. wyniósł 12,94 mld zł. To oznacza wzrost o prawie 41 proc. w stosunku do 2022 r. – podał w piątek NBP.

Powyżej 3 proc. zyskały kursy CD Projektu, Allegro, LPP,  a historyczny szczyt znów poprawił kurs Dino (3,85 proc.), przez co kapitalizacja spółki to już 45 mld zł. Kurs Orlenu wzrósł o 2,63 proc., a relatywnie słabsze w portfelu były kursy Grupy Kęty (0,35 proc.), Asseco (0,24 proc.) i Orange (0,22 proc.), które przesunęło terminy związane z dywidendą.  Wszystkie spółki z WIG20 zaliczyły w piątek wzrost cen akcji.


Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (11)

dodaj komentarz
drzaraza
W czwartek płakałaś że sraczka, a wczoraj euforia bez twojego wkładu!
Co za odkrycia po faktach!
Piszesz książkę z przebrzmiałej historii hpw? Lepie zajmij się plotkami o niej i jej przekrętami!!!
simonsoft8
Jarząbek -- theoretyk euforia hę ... widać coś wiącaj
lovepis
Na giełdzie zarabiają najczęściej ci co obracają grubymi milionami i zarabiają kolejne miliony. Ulica raz zarobi raz straci ale dobrze jak wyjdzie na zero. Nie wspomnę już o tych co kupili i trzymają latami oni to już na pewno stracili. Tak już niestety jest jak gruby sprzedaje to leszcz Na giełdzie zarabiają najczęściej ci co obracają grubymi milionami i zarabiają kolejne miliony. Ulica raz zarobi raz straci ale dobrze jak wyjdzie na zero. Nie wspomnę już o tych co kupili i trzymają latami oni to już na pewno stracili. Tak już niestety jest jak gruby sprzedaje to leszcz kupuje zazwyczaj na górce. Niestety w Poloni jest mało ludzi zwykłych ludzi co dorobili się na GPW Żeby grać trzeba mieć informacje a zanim informacje się upublicznią i ulica wpada w euforie to gruby miał już to info dużo wcześniej i ubiera. I tak bez końca Ja osobiście miałem 15 lat temu trochę akcji z wig 20 a dziś są one dużo tańsze niż wtedy więc Panie Panowie jest super
lovepis
W tej chwili gra na GPW jest czysto spekulacyjna i to widze już nikt się z tym nie kryje !
bawara
Na peronie z gotówką? Podziękuj tendencyjnym komentarzom analityków nagradzanych herosami z Bankiera..N ie Ty jeden...Inni też uwierzyli ...Jak tuskowym!
peluquero
https://zapodaj.net/74727bf56019f.jpg.html

i jest jeszcze kilka innych fajnych numerów xD
simonsoft8 odpowiada peluquero
jarząbek ma presja, jarząbek tylko jeden kierunek

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki