Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Najgorętszy okres w skarbówce. Tysiące urzędników czeka na PIT-y

redaktor Bankier.pl

Sezon rozliczeń podatkowych w pełni – urzędnicy skarbowi przeżywają najgorętszy okres w roku. W 2017 do obsługi deklaracji podatkowych zatrudnionych było około pięć tysięcy osób, w tym roku liczba ta dopiero się kształtuje, ponieważ urzędom trudno jeszcze ocenić, ilu podatników wybierze tradycyjne rozliczenie, a ilu wyśle PIT drogą elektroniczną.

W ramach ubiegłorocznej rządowej akcji Szybki PIT do obsługi deklaracji podatkowych przydzielono około 5000 urzędników – wynika z danych pozyskanych przez redakcję Bankier.pl od izb administracji skarbowej. Większość z tych osób zajmowała się wprowadzaniem PIT-ów do systemu, ponieważ nadal około 50 proc. społeczeństwa wybiera tradycyjną metodę rozliczenia.

Rozliczyłeś już PIT? Jeśli nie, pobierz nasz darmowy program lub sprawdź wersję online »

(YAY Foto)

Z informacji Bankier.pl wynika, że urzędnicy zatrudnieni w tzw. okienkach stanowili zaledwie ułamek wszystkich zatrudnionych osób do obsługi zeznań. Około 1000 osób miało bezpośredni kontakt z klientem.

Urzędnicy zajmujący się rozliczeniami rocznymi

Województwo

2017 r.

2018 r.

dolnośląskie

370 (urzędnicy wprowadzający dane do systemu)

brak danych

kujawsko-pomorskie

brak danych

brak danych

lubelskie

170 (100 urzędników wprowadzających dane do systemu, 70 urzędników pracujących „w okienku”)

brak danych

lubuskie

121

101

łódzkie

619

376

małopolskie

ok. 1000 (w tym ok. 140 pomagało wprowadzać zeznania przez internet)

brak danych

mazowieckie

1100 (844 urzędników wprowadzających dane do systemu, 266 urzędników pracujących „w okienku”)

brak danych

opolskie

124

110

podkarpackie

235 (131 urzędników wprowadzających dane do systemu, 31 stażystów, 73 osoby pracujące „w okienku”)

204 (110 urzędników wprowadzających dane do systemu, 21 stażystów, 73 osoby pracujące „w okienku”)

podlaskie

214 (174 urzędników wprowadzających dane do systemu, 40 urzędników pomocy doraźnej)

143 (110 urzędników wprowadzających dane do systemu, 33 urzędników pomocy doraźnej

pomorskie

480 (360 urzędników wprowadzających dane do systemu, 120 osób pracujących „w okienku”)

brak danych

śląskie

ok. 100 pracowników

brak danych

świętokrzyskie

155 (95 urzędników wprowadzających dane do systemu, 60 osób pracujących „w okienku”)

120 (70 urzędników wprowadzających dane do systemu, 50 osób pracujących „w okienku”)

warmińsko-mazurskie

187 (114 urzędników wprowadzających dane do systemu, 73 osoby pracujące „w okienku”)

brak danych

wielkopolskie

brak danych

brak danych

zachodniopomorskie

ok. 3,5-5 proc. wszystkich pracowników

brak danych

Razem

4886

1054

Źródło: dane przesłane do Bankier.pl przez izby administracji skarbowej

– Liczba osób zajmujących się obsługą podatników w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędach skarbowych uzależniona jest od liczby podatników oraz pory roku (tj. bliskości terminu do złożenia zeznania rocznego). Poza szczytem akcji zeznań w obsługę podatników na sali zaangażowana jest jedna lub dwie osoby pracujące w systemie kilkugodzinnych dyżurów, w trakcie szczytu akcji takich stanowisk może być więcej. Dlatego w praktyce w skali całego urzędu w obsługę podatników na sali obsługi może być zaangażowane od kilku w najmniejszych urzędach do kilkudziesięciu w tych największych – wyjaśnia Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Śląskiej Izby Administracji Skarbowej.

Poza pracownikami zatrudnionymi do bezpośredniej obsługi podatnika, kilkaset osób wprowadza zeznania roczne do systemu. – W urzędach funkcjonują od kilku do kilkunastoosobowe zespoły (komórki organizacyjne) zajmujące się między innymi masowym wprowadzaniem danych (tj. różnych dokumentów, które w postaci papierowej nadal wpływają do urzędów). W okresie, gdy liczba dokumentów papierowych ulega spiętrzeniu, do prac związanych z wprowadzaniem zeznań do systemu angażowani są także pracownicy komórek organizacyjnych urzędu, którzy na co dzień wykonują inne zadania – dodaje Kasprzak z IAS w Katowicach.

(Ministerstwo Finansów)

Izby administracji skarbowej podały nam również, że często dodatkową pomocą jest zatrudnienie na czas rozliczeń praktykantów i stażystów. Średnio na województwo przypada około 20-30 takich osób.

Ponadto na czas akcji Szybki PIT urzędnicy są oddelegowani do innych zadań, jak popularyzowanie składania rozliczeń rocznych przez internet. – Jeśli chodzi o akcje pomocy podatnikom w przesyłaniu zeznań podatkowych przez internet, to w województwie małopolskim w 2017 roku uczestniczyło w nich około 140 osób. Tu należy jednak zauważyć, że działania takie odbywały się nie tylko w centrach handlowych, ale także w miejscach takich, jak siedziby urzędów miast i gmin, w placówkach ZUS, w siedzibach rozgłośni radiowych itp. – mówi w rozmowie z Bankier.pl Konrad Zawada z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Rozlicz PIT za 2017 r. z programem, który poleca Bankier.pl

Jeżeli nie rozliczyłeś jeszcze PIT-a za miniony rok, przeczytaj najpierw:

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 10 fred_

Deklaracja PIT od osob zatrudnionych na etacie to nieporozumienie. Zatrudnionych powinnien rozliczac automatycznie zaklad pracy i elektronicznie wysylac zestawienie za wszystkich pracownikow zatrudnionych w przedsiebiorstwie.

! Odpowiedz
1 11 linspace

Myślę, że nie powinno się ignorować istotnej roli i wymiaru symbolicznego pisania corocznych donosów na samych siebie :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.