Najem na doby - ile można zarobić? Stawki w dużych miastach Polski

Stawki i rosnąca popularność najmu krótkoterminowego to dobra przynęta dla inwestujących w rynek nieruchomości. Szczególnie, że biznes staje się dzisiaj jeszcze łatwiejszy dzięki serwisom kojarzącym wynajmujących z zainteresowanymi turystami z kraju i zagranicy. Czy to dobry sposób na zarobek na własnym mieszkaniu?

Średni dzienny przychód z najmu krótkoterminowego w Sopocie wyniósł w lipcu tego roku 354,24 zł – wynika z danych urban.one udostępnionych dla Bankier.pl. Przy blisko 60-proc. obłożeniu w ciągu miesiąca miesięczny przychód szacowany jest na nieco ponad 6000 zł. Kusi? Trzeba jednak się przygotować na to, że reguły gry na tym rynku niedługo się zmienią.

(fot. Marek Skorupski / FORUM)

Masz doświadczenie lub własne spostrzeżenia na temat inwestowania w wynajem? Podziel się nimi w ramach badania Bankier.pl. Jeśli nie widzisz poniższej ankiety, znajdziesz ją także, klikając bezpośrednio tutaj.

Najem krótkoterminowy zyskuje dzięki sharing economy

Popularność takich serwisów jak Airbnb czy Booking.com zmieniła przyzwyczajenia turystyczne na całym świecie – dziś planując wakacje, nie patrzy się już wyłącznie na hotele czy pensjonaty, ale także na prywatne apartamenty i mieszkania do wynajęcia na kilka-kilkanaście dni. Pomijając kwestie kontrowersyjności tych rozwiązań, zadowolone są obie strony – wynajmujący, który łatwo znajduje zainteresowanego turystę i najemca, który taniej i w nieco bardziej sformalizowany sposób otrzymuje zakwaterowanie na czas pobytu. Szczególnie że często standard takiego pobytu w mieszkaniu nie odbiega od warunków hotelowych – oferowane są śniadania i dodatkowe usługi.

Popularność najmu krótkoterminowego – czyli trwającego maksymalnie 30 dni – rośnie również w Polsce. Według danych Eurostatu dotyczących turystyki w krajach Unii Europejskiej (za 2016 rok) liczba nocy turystycznych spędzonych w naszym kraju wzrosła o 11,5 proc. w skali roku – w tym o 14 proc. w hotelach i pensjonatach oraz o ponad 8 proc. właśnie w obiektach najmu krótkoterminowego (np. domy i mieszkania na wynajem, schroniska i domki letniskowe).

Hotele wciąż stanowią większość rynku (56 proc. w porównaniu z 43 proc. najmu krótkoterminowego), ale stawki mieszkań na wynajem są na tyle korzystne, że przyciągają nowych turystów.

Ile można zarobić na najmie krótkoterminowym w wakacje?

Ile średnio zarabiają na takiej inwestycji właściciele mieszkań w największych miastach Polski? W grupie 12 analizowanych miast największe stawki bez zaskoczenia prezentuje Trójmiasto. W Sopocie średnia stawka dzienna wyniosła 354 zł w lipcu tego roku. W Gdańsku była o 100 zł niższa, a w Gdyni wyniosła 214 zł – prawie tyle samo co w Krakowie (218 zł). Ponad 200 zł za dzień pobytu oferowano także we Wrocławiu i Warszawie – to cenowa czołówka polskiego rynku najmu krótkoterminowego.

Potencjalny inwestor poza samą ceną powinien jednak patrzeć także na przeciętne obłożenie mieszkania w miesiącu. Sopot, choć wyraźnie najatrakcyjniejszy cenowo, charakteryzował się w lipcu jednym z najniższych wskaźników obłożenia – 57 proc. To oznacza, że przeciętne mieszkanie przeznaczone na najem krótkoterminowy gościło lokatorów przez 17 dni w miesiącu (w tym przypadku jednak wysokie stawki i tak zapewniły największy przychód miesięczny w zestawieniu).

Średnie ceny najmu krótkoterminowego w wybranych miastach Polski (dane za lipiec 2018 roku)

Miasta

Dzienny przychód

Obłożenie w miesiącu

Miesięczny przychód

Warszawa

202,95 zł

70%

4 321 zł

Kraków

217,71 zł

72%

4 768 zł

Łódź

151,29 zł

70%

3 221 zł

Wrocław

206,64 zł

75%

4 714 zł

Gdańsk

254,61 zł

53%

4 105 zł

Gdynia

214,02 zł

40%

2 604 zł

Sopot

354,24 zł

57%

6 142 zł

Poznań

195,57 zł

62%

3 688 zł

Katowice

177,12 zł

66%

3 556 zł

Lublin

162,36 zł

66%

3 259 zł

Białystok

154,98 zł

64%

3 017 zł

Szczecin

188,19 zł

55%

3 148 zł

Źródło: urban.one dla Bankier.pl

Najlepiej pod względem obłożenia wygląda natomiast rynek w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu – w każdym z tych miast przeciętne obłożenie w pierwszym miesiącu wakacji wyniosło ponad 70 proc.

Nowe regulacje najmu krótkoterminowego już za rogiem

Od takiego przychodu trzeba rzecz jasna odliczyć podatek, a to w najbliższym czasie ma się zmienić. Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje nowelizację prawa, która ma dodatkowo uregulować kwestie związane z najmem krótkoterminowym. Takie obiekty mają być rejestrowane i prowadzone w formie działalności gospodarczej – i na tych zasadach także rozliczane z fiskusem.

Zmiany prawne cieszą branże hotelarską, która od dłuższego czasu dąży do wyrównania rachunków. Na zmianach zależy także państwu, które chce ograniczyć zjawisko szarej strefy na tym rynku. A co się zmieni w tym względzie dla samych klientów takich usług noclegowych?

Z jednej strony zapewne mogą spodziewać się podwyżek cen – wzrosną nie tylko obciążenia podatkowe właścicieli mieszkań, ale także związane z odpowiednim przystosowaniem mieszkania do najmu. Mają ich bowiem obowiązywać takie same zasady, jak pokoje hotelowe w zakresie bezpieczeństwa.

Brakuje jednak deklaracji, kiedy faktycznie nowe przepisy dostosowujące prawo regulujące najem krótkoterminowy uwzględnią zmiany, jakie zaszły na rynku wskutek rozwoju ekonomii współdzielenia i platform z tym związanych. Zachodnie kraje europejskie już przeprowadziły lub są w trakcie batalii prawnych z Airbnb i podobnymi serwisami. Dwa lata temu Berlin wprowadził zakaz wynajmowania całych mieszkań dla turystów, a Paryż - rejestrację mieszkań przeznaczonych na najem za pośrednictwem platformy Airbnb.

Wspomniane państwa zaangażowane są także we wspólną inicjatywę UE, która ma na celu uregulowanie kwestii podatkowych przy takich usługach.

Czy nadchodzące zmiany w otoczeniu prawno-gospodarczym mogą obniżyć rentowność inwestycji w wynajem? Podziel się z nami swoim zdaniem w badaniu Bankier.pl: „Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem?”.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 gosia_568

W związku z tym, że takie wynajmowanie mieszkania w bloku jest uciążliwe dla innych lokatorów, o czym świadczą m.in. powyższe komentarze zdecydowałam się na zakup apartamentu pod wynajem krótkoterminowy w kompleksie przeznaczonym do tego – w Wisełka Apartamenty i Spa. Dzięki temu ja mam dodatkowy dochód, a moi sąsiedzi nie mają problemów z moimi gośćmi. Ponadto zdecydowałem się na oddanie mojego mieszkania Operatorowi, który zarządza mieszkaniem, sprząta go, naprawia usterki etc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 hatlik1

Ludzie a jak sobie wyobrażacie jak działają pensjonaty płaca ZUS przepisy pożarowe kontrola co rok . Podatki za usługowe metry budynku od 16 do 26zl za m2 ubezpieczenia i tp.

! Odpowiedz
1 6 hatlik1

Na samym początku to chyba by musiało być pomieszczenie usługowe jak można wynajmować w bloku ? Dla turystów ?!!!!!!! A no i 20zl za metr mieszkania jak płaca firmy pensjonaty i hotele oczywiście parking tez no i wiele innych do spełnienia.

! Odpowiedz
1 10 antonicaracal

Świetna inwestycja ? Dobry zarobek ?
Deweloperzy doskonale wiedzą w czym rzecz więc wciskają Januszom biznesu w barwnych
reklamach małe mieszkanka, aby zmniejszyć wytworzoną hałdę z betonu !
Podobne , znane piramidy:
1. Hipoteki frankowe.
2. Amber Gold.
3. Pożyczki pod zastaw mieszkania.
4. Ged Beck
5. 500+
Wyliczać dalej?
Jak zawsze do tych piramid potrzeba zawsze dwojga: naciągacz + naiwny/frajer ...
To funkcjonuje wszędzie na świecie !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 dobiik

Moim zdaniem trzeba tutaj odroznic 2 przypadki wynajmu. 1. na skale masowa i 2. drobna skala, aby sobie dorobic.

Moim zdaniem powinno sie to opodadkowac, jednak aby to mialo rece i nogi. Trzeba odroznic ludzi co wynajmuja np. pokoj w mieszkaniu od ludzi co wynajmuja mieszkania i od tych co maja wiecej niz mieszkanie do wynajmowania.

Jesli chodzi o te pierwsza grupe to powinno sie opodatkowac zyski tylko powyzej okreslonej kwoty (powiedzimy > 5-7 kzl przychodu na rok).
Osoby wnajmujace mieszkanie powinny miec opodatkowanie niskie <10% od przychodow poniezj 15-20k zl na rok i wieksze powyzej tej kwoty.
Osoby ktore wynajmuja wieszka ilosc nieruchomosci niz 1. powinny placic normalne stawki. W takich przypadkach to juz nie jest chec dorobienia ale czysty biznes majacy w wiekszej skali jakis wplyw na ksztaltowanie sie cen nieruchomosci w miescie. Malo ise o tym mowi, ale sa miasta szczegolnie w Portugalii/Grecji/Wloszech gdzie przez tego typu aktywnosci w ciagu ostatnich 5 lat ceny najmu podrozaly o ponad 1/4.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 nostromo25

W jaki sposob osoba z kilkoma mieszkaniami ma wiekszy wplyw na ksztaltowanie sie cen wynajmu niz kilka osob z jednym mieszkaniem kazda?
Moim zdaniem, moim zdaniem. Jak za starych dobrych czasow - moim zdaniem 5 krow i 10 kurczakow to kulactwo. Potem juz tylko jedna krowa i trzy kurczaki to kulactwo. Potem jeden ziemniak schowany za kominkiem to kulactwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 45 lenaa

Aha, czyli wynajmę mieszkanie na dwie doby w miesiącu. Zarobię 300zł od tego zapłacę podatek i do tego jeszcze 1200zł zusu miesięcznie. Czy ktoś tu upadł na głowę???????

! Odpowiedz
9 35 lenaa

To strzał w kolano. Po prostu przestanę wynajmować a co za tym idzie przestanę płacić podatek PIT-28. Głup.e Państwo, gł.pi rządzący.

! Odpowiedz
1 13 ajwaj odpowiada lenaa

Nie panikuj "ZAKAZANE PIOSENKI" Oni tez zakazywali,

a piosenki spiewali :)

! Odpowiedz
3 13 ajwaj odpowiada ajwaj

haslo: ciocia przyjechala, stary przyjaciel jest przejazdem, kolezanka ma problemy z mezem, itp.itd.

Zaden rezim nie przezyl przepisami, zakazami itd.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne