Berlin walczy z Airbnb

1 maja weszło w życie prawo „Zweckentfremdungsverbot” ograniczające prawa prywatnych właścicieli w zakresie wynajmowania mieszkań. Od wczoraj zabronione jest wynajmowanie za pośrednictwem portalu Airbnb i podobnych mu serwisów całych mieszkań - dozwolony będzie jedynie wynajem pokoi. Ma to na celu ograniczenie rosnących cen wynajmu w Berlinie - informuje "The Local".

Berlin walczy z Airbnb
Berlin walczy z Airbnb (YAY Foto)

Władze miasta obawiają się, że rosnąca popularność wynajmowania mieszkań turystom pogarsza, już i tak złą, sytuację na rynku wynajmu w stolicy Niemiec. Statystyki pokazują, że między 2009 a 2014 r. czynsz wzrósł o 56%, aczkolwiek należy tutaj zaznaczyć, że w porównaniu z innymi dużymi miastami europejskimi, utrzymuje się on na stosunkowo niskim poziomie – 10 euro za metr kwadratowy.

Biorąc pod uwagę, że właścicielom mieszkań bardziej opłaca się wynajmować mieszkania turystom na krótkie wakacje, niż podpisywać umowy długoterminowe z najemcami, władze Berlina postanowiły zakazać wynajmowania całych mieszkań – możliwe pozostaje tylko wynajmowanie pokoi osobno.

Dodatkowo władze zachęcają do wykazywania „ducha obywatelskiego” i anonimowego informowania o napotkanych przypadkach osób niestosujących się do nowych przepisów - czeka je kara do 100 000 euro.

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Koko

Ciekawe czy BookApart dalej działa

! Odpowiedz
2 6 ~Franek

Wladze wiedzą lepiej co człowiekowi potrzebne. Przepis rodem z komuny.

! Odpowiedz
2 4 ~karolina

tak import petru i kijowskiego , neda tam protestowac demokracje :) komunisci niemieccy i jeszcze kaza kablowac na sasiada hahahaha normalnie polska lata 50'

! Odpowiedz
4 16 ~George

Oj! Demokracja u Niemców źle wygląda! No i ograniczanie praw własności też zalatuje problemami z praworządnością. Trzeba im podesłać KOD-iarzy i Nowoczesnych. Już oni to wyprostują.

! Odpowiedz
5 3 ~pisobolszewia

nie KOD-iarzy tylko narodowych socjalistów z PIS

! Odpowiedz
1 7 ~Kamienicznik

Zapomniano tylko dodać ze te skandalicznie rosnące czynsze w Berlinie są i tak niższe niż te co w Warszawie obowiązują od lat

! Odpowiedz
4 4 ~Rysiek

Kiepy nie rozumieją że rozporzadzac swoją własnością w dużym mieście trzeba umieć. W całym normalnym świecie jest coś takiego jak kontrolowany czynsz tzn. Właściciel nie może podnieść ceny czyszu o więcej niż 5% w skali roku. Bystrzycy zapytają po co to im odpowiem żeby nie było dziadostwo jak w Polsce ze przychodzi nowy właściciel i podnosi czynsz o 3000 %. Ale trzeba jeździć po świecie żeby wiedzieć. Podrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 34 ~domek

I znów ograniczenia demokracji, swobodnego dysponowanie swoim majątkiem, itd, itd, itd. Ciekawe gdzie jest komisja wenecka i obrońcy z Parlamentu EU.

! Odpowiedz
7 3 ~silvio_gesell

Niskie stopy powodują wzrost cen ziemi. Jedyny sposób na zatrzymanie tego zjawiska to opodatkowanie wartości nieruchomości, a najlepiej wartości samej ziemi.

! Odpowiedz
1 41 ~chudy

Kłamią jak zwykle. Chodzi o lobby hotelarskie. Oni tracą

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne