REKLAMA
BADANIE

Berlin walczy z Airbnb

2016-05-02 11:32
publikacja
2016-05-02 11:32

1 maja weszło w życie prawo „Zweckentfremdungsverbot” ograniczające prawa prywatnych właścicieli w zakresie wynajmowania mieszkań. Od wczoraj zabronione jest wynajmowanie za pośrednictwem portalu Airbnb i podobnych mu serwisów całych mieszkań - dozwolony będzie jedynie wynajem pokoi. Ma to na celu ograniczenie rosnących cen wynajmu w Berlinie - informuje "The Local".

fot. / / YAY Foto

Władze miasta obawiają się, że rosnąca popularność wynajmowania mieszkań turystom pogarsza, już i tak złą, sytuację na rynku wynajmu w stolicy Niemiec. Statystyki pokazują, że między 2009 a 2014 r. czynsz wzrósł o 56%, aczkolwiek należy tutaj zaznaczyć, że w porównaniu z innymi dużymi miastami europejskimi, utrzymuje się on na stosunkowo niskim poziomie – 10 euro za metr kwadratowy.

Biorąc pod uwagę, że właścicielom mieszkań bardziej opłaca się wynajmować mieszkania turystom na krótkie wakacje, niż podpisywać umowy długoterminowe z najemcami, władze Berlina postanowiły zakazać wynajmowania całych mieszkań – możliwe pozostaje tylko wynajmowanie pokoi osobno.

Dodatkowo władze zachęcają do wykazywania „ducha obywatelskiego” i anonimowego informowania o napotkanych przypadkach osób niestosujących się do nowych przepisów - czeka je kara do 100 000 euro.

Jakub Krześnicki

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
mbanny
Nowym w Airbnb polecam skorzystać z polecenia przy rejestracji - wtedy jest zniżka ponad 100 zł na pierwsze wakacje. Więcej info można znaleźć tutaj: https://zaofertowani.com/airbnb/
~Koko
Ciekawe czy BookApart dalej działa
~Franek
Wladze wiedzą lepiej co człowiekowi potrzebne. Przepis rodem z komuny.
~karolina
tak import petru i kijowskiego , neda tam protestowac demokracje :) komunisci niemieccy i jeszcze kaza kablowac na sasiada hahahaha normalnie polska lata 50'
~George
Oj! Demokracja u Niemców źle wygląda! No i ograniczanie praw własności też zalatuje problemami z praworządnością. Trzeba im podesłać KOD-iarzy i Nowoczesnych. Już oni to wyprostują.
~pisobolszewia
nie KOD-iarzy tylko narodowych socjalistów z PIS
~Kamienicznik
Zapomniano tylko dodać ze te skandalicznie rosnące czynsze w Berlinie są i tak niższe niż te co w Warszawie obowiązują od lat
~Rysiek
Kiepy nie rozumieją że rozporzadzac swoją własnością w dużym mieście trzeba umieć. W całym normalnym świecie jest coś takiego jak kontrolowany czynsz tzn. Właściciel nie może podnieść ceny czyszu o więcej niż 5% w skali roku. Bystrzycy zapytają po co to im odpowiem żeby nie było dziadostwo jak w Polsce ze przychodzi nowy właściciel Kiepy nie rozumieją że rozporzadzac swoją własnością w dużym mieście trzeba umieć. W całym normalnym świecie jest coś takiego jak kontrolowany czynsz tzn. Właściciel nie może podnieść ceny czyszu o więcej niż 5% w skali roku. Bystrzycy zapytają po co to im odpowiem żeby nie było dziadostwo jak w Polsce ze przychodzi nowy właściciel i podnosi czynsz o 3000 %. Ale trzeba jeździć po świecie żeby wiedzieć. Podrawiam
~domek
I znów ograniczenia demokracji, swobodnego dysponowanie swoim majątkiem, itd, itd, itd. Ciekawe gdzie jest komisja wenecka i obrońcy z Parlamentu EU.
~silvio_gesell
Niskie stopy powodują wzrost cen ziemi. Jedyny sposób na zatrzymanie tego zjawiska to opodatkowanie wartości nieruchomości, a najlepiej wartości samej ziemi.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki