REKLAMA

Na te spółki uważaj przed (i w trakcie) expose

Krzysztof Kolany2015-11-18 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-18 10:00
Na te spółki uważaj przed (i w trakcie) expose
Na te spółki uważaj przed (i w trakcie) expose
/ Kancelaria Premiera RP

Procederowi wygłaszania expose podczas trwania sesji na GPW powinna przyjrzeć się KNF. Polscy politycy z jakichś powodów lubią wspominać o giełdowych spółkach w sposób ocierający się o zarzut manipulowania kursem. Sprawdzamy, kto powinien uważać dziś od 11:00.

Najbardziej znanym przypadkiem zachwiania kursu giełdowej spółki przez polskiego premiera jest sytuacja sprzed czterech lat, gdy Donald Tusk nieoczekiwanie zapowiedział wprowadzenie podatku od wydobycia miedzi i srebra, co zdołowało notowania akcji KGHM-u o 14%. Kto wiedział o tym wcześniej, ten mógł sporo zarobić i to bez ryzyka. Ot, taki polski „arbitraż”.

Teraz akcjonariusze KGHM nadal są na cenzurowanym. Część z nich liczy, że premier Beata Szydło w expose podtrzyma obietnice z kampanii wyborczej i uwolni lubińską spółkę od „kagiemnego”. Na odsiecz z publicznych pieniędzy mogą też liczyć akcjonariusze JSW, która walczy o zachowanie rentowności przy spadających cenach węgla. Papiery węglowej spółki, które w czerwcu 2010 roku debiutowały po 136 zł za akcję, dziś jest warte są 12,40 zł.

Drżą akcjonariusze „narodowych czempionów”

KGHM i JSW oraz producenci maszyn górniczych to chyba jedyni emitenci z GPW, którzy mogą liczyć na przychylność nowej władzy. Największe ryzyko dotyczy spółek, w których Skarb Państwa posiada udziały kontrolne. A więc akcjonariusze PGNiG, PKO BP, PZU, PKN Orlen, Azotów, Enei, Energi, Lotosu, Tauronu, PKP Cargo, PHN i samej GPW powinni się mieć na baczności.

To kwestia już oczywista i zapewne w znacznej mierze uwzględniona w wycenach spółek. Tak samo jak już niemal pewny podatek bankowy, który od przyszłego roku odejmie 3-5 mld zł z zysku netto sektora bankowego. Ten czynnik już od dawna jest wliczony w ceny. Nie do końca jasna jest za to sprawa z podatkiem od sieci handlowych. Wciąż nie jest znany limit powierzchni sklepu, powyżej którego właściciel załapie się na dodatkowy podatek. To sprawa ważna dla takich spółek jak Eurocash, Alma, Emperia, ale też LPP, CCC, Monnari czy Vistula.

Swoistą rekompensatą dla właścicieli sklepów „wielkopowierzchniowych” może się okazać program „500 zł na dziecko”, który równie dobrze mógłby być wypłacany w talonach akceptowalnych przez 3-4 największe sieci detaliczne.

Telekomunikacja, informatyka, media…

Sektor handlowy i bankowy to dwa najlepiej zdiagnozowane ogniska ryzyka politycznego. Znacznie słabiej rozpoznane przez analityków są możliwe komplikacje w innych branżach. Choćby w telekomunikacji, gdzie kolejni operatorzy grożą zaskarżeniem wyników aukcji LTE, z których poprzedni rząd zgarnął aż 9 mld zł. Nowa władza tych pieniędzy nie odda bez walki, choć wymiana ministra umożliwia rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie, co mogłoby mieć istotny wpływ na wyniki Cyfrowego Polsatu i Orange Polska.

Nerwowe minuty mogą czekać branżę… informatyczną, gdzie kilku dużych graczy uzależnionych jest od kontraktów z państwowymi agencjami. Aż strach pomyśleć, co by się stało z ich akcjami, gdyby premier Szydło zapowiedziała „przyjrzenie się” przez organy ścigania niektórym przetargom informatycznym.

Pewni jutra nie mogą być też właściciele spółek z sektora medialnego, gdzie niebagatelną rolę odgrywają reklamy i ogłoszenia opłacane przez państwowe przedsiębiorstwa i agendy. To ostrzeżenie dla posiadaczy akcji Agory, Gremi Media i Point Group.

Nie tylko energetyka

Ostra jazda może czekać akcjonariuszy państwowych firm energetycznych, które pod nową władzą będą musiały jeszcze mocniej zaangażować się w dotowanie nierentownych kopalń węgla kamiennego. Opór, jaki stawiały niektóre zarządy (np. poprzednie kierownictwo Tauronu), tym razem zapewne zostanie spacyfikowany bezceremonialną wymianą kadr.

Tradycyjnie narażone na ryzyko polityczne są dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki paliwowe. Zakusy na PKN Orlen i Lotos już raz skończyły się komisją śledczą, gdy rząd Leszka Millera użył agentów ABW, aby zdjąć ze stanowiska ówczesnego prezesa Orlenu. Oby tym razem wymiana kadr w tym sektorze odbyła się w bardziej cywilizowany sposób.

„Polskie” ponad prywatnym

Nadchodzą niebezpieczne czasy dla wszystkich konkurentów „narodowych czempionów”. PiS szedł do władzy m.in. z hasłem preferencji dla polskiego kapitału, rzekomo dyskryminowanego przez zagraniczne korporacje. Realizacja tego hasła może przybrać różne, często dość zaskakujące formy. Na przykład PKO BP może zostać zmuszony do wzięcia na siebie całości podatku bankowego, podczas gdy inne banki większą część tej daniny spróbują przerzucić na klientów.

Inwencja polityków w materii rozwiązań „prokonsumenckich” nie zna granic. Tanie (czytaj: dotowane) OC dla młodych kierowców w PZU? Czemu nie! „Darmowy” prąd dla najuboższych rodzin od PGE? Ależ proszę bardzo. Szlaki przetarł już były premier Donald Tusk, urządzając przedwyborczą promocję na stacjach Orlenu (litr Pb95 po 4,99 zł).

Przypadkowymi ofiarami polityków chroniących „narodową gospodarkę” mogą się okazać podmioty usiłujące konkurować z „narodowymi czempionami”. Czyli np. z Pocztą Polską, PKP, PZU, PKO BP. Na podobnej zasadzie, jak w Bogdankę czy Silesię uderzyła promocyjna wyprzedaż węgla urządzona przez dotowaną Kompanię Węglową.

OFE – persona non grata

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który skok na OFE uznał za zgodny z prawem, dla giełdowych inwestorów ryzykowne stało się towarzystwo Funduszy w akcjonariacie. Obecność OFE, która jeszcze do niedawna była swoistym stemplem jakości dla spółki, teraz staje się niepożądana. Politycy PiS-u znani są z niechęci do zagranicznego kapitału w ogólności i do OFE w szczególności. A 145 mld zł w OFE, akurat sfinansowałoby prawie cztery lata obietnic wyborczych nowej władzy.

Dlatego też w dłuższej perspektywie spółki z dużym udziałem OFE w akcjonariacie uważam za inwestycje o podwyższonym ryzyku. Wśród spółek z WIG20 najbardziej „zaofione” są Asseco Poland (udział OFE w akcjonariacie: 39,5%), PKN Orlen (37,7%) LPP (29,2%), PKO BP (24,6%), PZU (15,4%), mBank (14,9%), Synthos (13,4%). Wśród średnich spółek OFE dominowały w akcjonariacie Kęt (72%!)., Sanoku (49,5%), Kruka (43,2%), Intercars (43,1%) i AmRest (41,4%). Grały też istotną rolę w akcjonariacie Forte (36,9%),GTC (31,4%), Netii (30,5%), CCC (29,5%) i CD Projektu (28,9%).

Lista wymienionych w artykule spółek jest na tyle długa, że pojawia się pytanie o sens inwestowania na GPW w otoczeniu tak wysokiego ryzyka politycznego. Inwestorzy mają coraz mniejszy wybór spółek, które nie byłyby zależne od widzimisię polityków na ogół niemających zbyt wysokich kompetencji w zakresie gospodarki i rynku kapitałowego. Nic więc dziwnego, że część inwestorów (zwłaszcza zagranicznych) postanowiła przeczekać niespokojne czasy na „cieplejszych” rynkach akcji, o czym świadczą spadające wyceny większości spółek i niskie obroty.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~CZŁOWIEK
PO CO JSW BYŁY OBLIGACJE? KTO NA TYM RUCHU ZAROBI? KTO TO USTAWIŁ?
~jan
zacznie się głaskanie LUDU ale DAMY RADE ich doszczętnie zagłaskać .Dziekujemy Kukiz
~gff
Rzęd PO celowo tak zredagował aukcje. tu jst ewidentna korupcja PO. Przeicęż to trzebbyło byc debilem zeby konca aukcji nie ustalić. Mam nadziejężen ieługo zaczną sie aresztowania, członków PO , bo to ewidentnie organizacja przestępcza i mam nadizeje że PIS tej szany nie zmarnuje, mozna usadzić wielu złodzieji. A Rzęd PO celowo tak zredagował aukcje. tu jst ewidentna korupcja PO. Przeicęż to trzebbyło byc debilem zeby konca aukcji nie ustalić. Mam nadziejężen ieługo zaczną sie aresztowania, członków PO , bo to ewidentnie organizacja przestępcza i mam nadizeje że PIS tej szany nie zmarnuje, mozna usadzić wielu złodzieji. A Kopaczi Tuska już mozna postawić przed trybunał stanu za zdrade interesów Polski przez zgode na przyjmowanie uchodżców z naruszaniem prawa
~jk
Panie K.K. wczoraj powinien pojawić się ten artykuł.
~krasnal
Ja tam czekam na 1240 pkt na WIG-20 i nie muszę się stresować , czy nowy lub nowa premier chrząknie, puści bąka czy zaduma się nad tą czy inną spółką ;-)))
~mistrzuniu
Wczoraj rozpoczął się efekt Jarosław Polskę zbaw na GPW
~jesh-ldn
i bedzie to poziom 1000 za 12 miesiecy , jak capital zagranicznywyjdzie a polskiego tyle nie ma by go zastapic, ale gdzie tam Populizm I Socjalizm przejmowal 'matematyka' - to takie nudne I wogole trudne do ogarniecia - przyjda ekonomisci w CZarnych sukienkach I uczynia w Polsce cud - dla siebie za ktory cala reszta zaplaci
~sal-inv odpowiada ~jesh-ldn
:) bravo tka trzymać!! i wszyscy do Anglii...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki