Na nowy rok niższe oprocentowanie lokat w PKO BP

analityk Bankier.pl

Mimo że stopy procentowe NBP stoją w miejscu od niemal dwóch lat, banki systematycznie obniżają oprocentowanie depozytów. To jedna z konsekwencji wprowadzonego w ubiegłym roku podatku bankowego. Od stycznia 2017 r. niższe stawki będą obowiązywać m.in. klientów zakładających lokaty mobilne w największym banku w Polsce. 

 Od stycznia oprocentowanie nowych lokat zakładanych przez aplikację IKO kształtuje się następująco:

  • Lokata 1M: spadek z 2 proc. do 1,75 proc.
  • Lokata 3M: spadek z 1,4 proc. do 1 proc.
  • Lokata 6M: spadek z 1,5 proc. do 1,2 proc.
  • Lokata 12M: spadek z 1,6 proc. do 1,40 proc.
  • Lokata 24M: spadek z 1,8 proc. do 1,6 proc.
(fot. moodboard / YAY Foto)

Oprocentowanie spadło o 0,2-0,3 pkt. proc. w porównaniu do stawki obowiązującej dla lokat zakładanych w grudniu. Rok temu oprocentowanie lokat było jeszcze wyższe. Na przykład na lokacie 1M bank płacił w styczniu 2016 r. 2,25 proc.

Od stycznia obowiązuje także niższe oprocentowanie lokat zakładanych w Inteligo, internetowej marce należącej do PKO Banku Polskiego. Średnie oprocentowanie hop lokaty 3M spadło z 1 do 0,87 proc., a hop lokaty 6M z 1,25 do 1,08 proc. Oprocentowanie Igo lokaty stopniało o 0,2-0,4 pkt. proc.:

  • Lokata 3M: spadek z 1,3 proc. do 0,90 proc.
  • Lokata 6M: spadek z 1,4 proc. do 1,1 proc.
  • Lokata 9M: spadek z 1,5 proc. do 1,2 proc.
  • Lokata 12M: spadek z 1,5 proc. do 1,3 proc.

Nowe stawki dotyczą lokat zawartych od 2 stycznia. Wcześniej założone depozyty oprocentowane są według poprzedniej taryfy. Wszystkie podane wyżej stawki są stawkami „brutto”. Od wypracowanego przez lokatę zysku bank potrąci jeszcze 19 proc. podatku Belki.

Zazwyczaj z obniżką oprocentowania depozytów mamy do czynienia wówczas, gdy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe banku centralnego. Ostatnia obniżka miała jednak miejsce w marcu 2015 roku. W tym przypadku spadek rentowności depozytów może być związany m.in. z wprowadzeniem podatku bankowego. W ubiegłym roku Narodowy Bank Polski prognozował, że jednym z efektów wprowadzenia nowej daniny będzie obniżka oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 ~jan1734

wyprowadzac powoli kase z pko

! Odpowiedz
0 8 ~mhm

Dlaczego „powoli”, co Ty taki litościwy ;)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 ~dziadyga_grosik

czyli "Dziady" cz. V, Mickiewicz byłby dumny...

! Odpowiedz
0 14 ~PJB

Inflacja grudzień 2016 +0,8% !!! Lokata PKO BP 1,2-1,4% i tak banki państwowe zaczynają drenaż klientów. Na rynku bankowym coraz mniejsza konkurencja i banki nie mają żadnych oporów aby drenować portfel klienta.
Przypomnę tylko że gdy dobra zmiana wprowadzała podatek bankowy to politycy wiodącej partii zarzekali się że PKO obroni klientów i nie pozwoli aby jego koszt został na nich przerzucony. No cóż z obrońcy PKO szybko przekształcił się w lidera dojenia klientów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zbig

PAZERNE BANKI - PKOBP już drugi rok nie płaci dywidendy . Wszystko pod siebie nic dla klienta.

! Odpowiedz
1 21 ~jj

To nasze polskie banki obniżają Polakom oprocentowanie lokat ? Jak to ???

! Odpowiedz
2 9 ~Marek

Podziwiam ludzi którzy trzymają kasę w banku ,po pierwsze to nie jest bezpieczne bo jak wszystko gruchnie to wszystko ci ukradną,a po drugie na taki procent to by mi się nie chciało drzwi banku otworzyć.Ludzie co wy te pieniądze do trumny zbierzecie,korzystajcie z życia bo kiedy moje słowa zrozumiecie to już będzie za późno i będziecie żałować

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~mhm

Nie mieści Ci się w głowie, że można zarabiać na tyle dużo, by korzystać z życia (np. kupując dużo książek, płyt, codziennie jadając w dobrych knajpach), a jednocześnie odkładać kilka tysięcy złotych miesięcznie?

„Ludzie co wy te pieniądze do trumny zbierzecie” — ja osobiście nie miałbym nic przeciw temu, by pracować do śmierci, ale może się zdarzyć że na starość pracy nie będę w stanie wykonywać (bo np. zgłupieję i nikt mnie nie będzie chciał zatrudnić) — wtedy oszczędności i się przydadzą.

Rozumiem, że Ty na starość pójdziesz do MOPS-u, żeby nadal żyć na koszt ciężko pracujących podatników? Myślę, że może mieć sens zaopatrzenie się w karabinek snajperski celem przetrzebienia populacji darmozjadów...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ~Cynik

Q1/2016- prognozowana inflacja 1,4-1,8%/rok, przyjmijmy 1,6%.
Lokata 3m- 1,0%, czyli 0,81% netto/rok

Czyli jeśli przez najbliższe 3m-ce powiedzmy 10k będę 3mać w skarpecie, stracę 40zł.
Jeśli wrzucę na lokatę, w w/w banku, zyskam 20,25zł.
Lokata po uwzględnieniu inflacji, jestem w plecy 19,75zł.

Idę awansem przepić stratę... akurat na jakąś "berbeluchę" wystarczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl