REKLAMA

Na firmie ochroniarskiej zarobisz nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie

2011-09-24 16:00
publikacja
2011-09-24 16:00
Założenie firmy ochroniarskiej to nie tylko nakłady finansowe. Wymagana jest koncesja i licencje na prowadzenie takiej działalności. Od tego jaki rodzaj świadczenia usług będziemy prowadzić, zależą kwalifikacje pracowników - np. pozwolenie na broń.

Aby rozpocząć działalność jako firma ochroniarska przedsiębiorca musi pozyskać koncesję na prowadzenie usług w zakresie ochrony osób i mienia. Tego typu dokument można uzyskać jeżeli przedsiębiorca posiada licencję drugiego stopnia pracownika ochrony fizycznej lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia.

Jeżeli firma jest prowadzona w formie spółki cywilnej, komandytowej lub jawnej, to co najmniej jeden ze wspólników musi posiadać licencję.

Koncesję na prowadzenie firmy w zakresie ochrony osób i mienia wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort przed podjęciem decyzji zapoznaje się z odpowiednią opinią właściwego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Obowiązki przedsiębiorcy


Do wniosku o wydanie koncesji należy przedstawić szereg dokumentów. Należy do nich m.in. status określający przedsiębiorcę, adres oraz obszar prowadzenia działalności, zakres i forma ochrony (czy np. będzie prowadzona ochrona osób czy tylko mienia, czy jedno i drugie). Przedstawić należy także termin rozpoczęcia działalności jako firma ochroniarska.

Dodatkowo dołączyć trzeba urzędowo poświadczoną kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie licencji drugiego stopnia. Do tego koniecznie należy załączyć zaświadczenie o niekaralności wnioskodawcy, tytuł prawny do lokalu będącego siedzibą przedsiębiorcy oraz zaświadczenie o posiadaniu nr REGON, PESEL i NIP oraz o nie zaleganiu z podatkami na rzecz urzędu skarbowego.


Przedsiębiorca prowadzący firmę ochroniarską obligatoryjnie musi powiadomić MSWiA o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zobowiązany jest także do prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawie zatrudnienia pracowników oraz prowadzonych i zawieranych umów na realizację usług. Wszystkie umowy muszą mieć charakter pisemny. Przez cały czas prowadzenia działalności przedsiębiorca musi posiadać licencję drugiego stopnia, w innym przypadku koncesja na prowadzenie usług ochroniarskich może zostać cofnięta.

Można na tym zarobić


Mimo że procedura rozpoczęcia działalności w zakresie ochrony osób i mienia jest skomplikowana, to jednak tego typu biznes jest opłacalny. W całym kraju jest blisko 5 tys. takich firm. Liczą one od kilkudziesięciu do kilku tys. pracowników. W Polsce największą firmą jest Solid Security, która obejmuje swoim zasięgiem teren całego kraju.

Najkorzystniejsze jest założenie firmy w dużym mieście, co najmniej wojewódzkim, wtedy łatwiej jest pozyskać zlecenie. Mimo że konkurencja w tej branży jest duża można uzyskać spory dochód. Zarabiamy na ochronie placów budowy, sklepów, biurowców, imprez masowych, konwojów z przewożonymi pieniędzmi lub innymi cennymi przedmiotami. Firmy ochroniarskie wynajmowane są do ochrony osób, domów i mieszkań, także na osiedlach strzeżonych. Najlepiej właściciele firmy zarabiają na świadczeniu usług przez ochroniarzy z pozwoleniem na broń. Najmniej natomiast zarabia się przy ochronie osiedli strzeżonych.

Wynagrodzenie od świadczeniobiorcy jest płacone z reguły w rozliczeniu godzinowym. W zależności od regionu i rodzaju świadczenia usług firma pobiera opłatę od 12 zł do 24 zł za jedną roboczogodzinę. Co do zasady pracownik otrzymuje nie więcej niż połowę tej stawki. Przy kilku intratnych zleceniach zyski mogą być pokaźne.

A ile to kosztuje?


Koszty w zasadzie są niewielkie. Do zadań przedsiębiorcy należy zakup jednolitego ubioru dla wszystkich pracowników. Ubiór musi być charakterystyczny i posiadać logo firmy.

Koszt zakupu ubioru dla jednego pracownika - garnitur, dwie koszule (z krótkim i długim rękawem), pasek, czapka, buty, kurtka - wynosi około 400 zł. Jest to wydatek na cały rok. Ubrania tego typu są tanie, ponieważ szyte są ze sztucznych materiałów.

Do kosztów stałych dochodzi jeszcze czynsz za lokal. Szacunkowo za wynajem lokalu 100 mkw. zapłacimy 5 tys. zł.Dodatkowym kosztem może być pozyskanie zaświadczenia o zdolności pracownika do pracy w ochronie. Opłata za takie badania lekarskie i psychologiczne wynosi 350 zł. Jednak nie zawsze koszty za nie ponosi pracodawca, niekiedy pracownik, we własnym zakresie, zobowiązany jest do uzyskania takiego zaświadczenia.

Kwalifikacje ochroniarzy


W zasadzie wymagania co do kwalifikacji ochroniarzy nie są duże. Wystarczy wykształcenie podstawowe. W niektórych przypadkach ochroniarz musi posiadać licencję pracownika ochrony osób i mienia pierwszego lub drugiego stopnia oraz pozwolenie na broń. Wymagania takie są konieczne przy: konwojowaniu transportu pieniędzy, innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych. Licencję muszą posiadać tzw. inspektorzy - osoby dozorujące pracę innych ochroniarzy nieposiadających odpowiednich licencji.

Licencję udziela miejscowy komendant wojewódzkiej policji w trybie administracyjnym. Taki dokument może otrzymać osoba, która ukończyła 21 lat, ma co najmniej wykształcenie podstawowe, posiada obywatelstwo polskie lub jednego z krajów Unii Europejskieja oraz była niekarana.

Działalność firm ochroniarskich reguluje przede wszystkim:
  1. Ustawa z 22 sierpnia 1997 r o ochronie osób i mienia (Dz. U. Z 2006 r nr 145, poz. 1221 ze zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 maja 1998 r w sprawie rodzajów dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia (Dz. U. nr 69, poz. 45).

Tabela1: Koszty inwestycyjne i inne wydatki

Zakup ubiorów dla 30 pracowników12 tys. zł
Czynsz za lokal5 tys. zł
Zaświadczenie lekarskie i psychologiczne350,00 zł
Zaświadczenie o niekaralności50,00 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji z firm ochroniarskich


Szacunkowy zarobek przy zatrudnieniu 30 osób wynosi 43 tys. zł miesięcznie przy ochronie np. biurowców albo placów budowy, bez pozwolenia na noszenie i użycie broni. Jeżeli jest potrzebne posiadanie przez ochroniarzy pozwolenia na broń czy też innych licencji zarobki mogą wzrosnąć do nawet 80 tys. zł.

Andrzej Okrasiński
Portal Skarbiec Biz

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~antoni
Załapałem się na ochroniarza w Impelu, zarobki do sensu, atmosfeka z dramaturgią i jest ok.
~Rakietaaa
jeśli ktoś chce prześledzić proces zakładania firmy ochroniarskiej to zapraszam tutaj http://cenabiznesu.pl/-jak-zalozyc-firme-ochroniarska
~satyronx
z jej prywatna ochrona czyli wasatymi knechtami pracujacymi za 5 PLN za godzine
~a5
Jest to robota dla policjantów-emerytów zmęczonych 15-letnią pracą.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki