REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Munger: Obecne szaleństwo na rynkach większe niż podczas bańki internetowej

2021-12-03 12:15
publikacja
2021-12-03 12:15
Munger: Obecne szaleństwo na rynkach większe niż podczas bańki internetowej
Munger: Obecne szaleństwo na rynkach większe niż podczas bańki internetowej
fot. Lane Hickenbottom / / Reuters

Zdaniem Charliego Mungera wiele spółek publicznych jest obecnie znacząco przewartościowanych, a szaleństwo na rynkach - większe niż podczas bańki internetowej. Wieloletni współpracownik Warrena Buffetta stwierdził również, że wolałby, żeby kryptowaluty nie istniały i dodał, że podziwia Chińczyków, którzy po prostu ich zakazali.

- Uważam tę erę za jeszcze bardziej szaloną niż erę dotcomów - powiedział 97-latek podczas piątkowej konferencji w Sydney. - Niektóre wyceny, które obserwowaliśmy podczas bańki internetowej, były wyższe, ale ogólnie uważam, że teraz sytuacja jest jeszcze bardziej szalona niż podczas tamtego boomu, który zakończył się pęknięciem bańki w 2000 r. - ocenił Munger, cytowany przez The Australian Financial Review.

W przypadku wielu spółek notowanych na Wall Street wskaźnik C/Z przekracza 35, co zdaniem miliardera sprawia, że coraz trudniej osiągać dobre rezultaty z inwestycji. W ostatnich latach Berkshire Hathaway, którego Munger jest wiceprezesem, bardzo ostrożnie inwestuje pieniądze na rynku, gromadząc ogromne zasoby gotówki. Tymczasem S&P500 podwoił już swoją wartość od pandemicznego dołka.

Bankier.pl

Munger po raz kolejny wypowiedział się również krytycznie na temat kryptowalut. Jego zdaniem nigdy nie powinny one powstać. "Podziwiam Chińczyków, myślę, że podjęli dobrą decyzję, po prostu ich zakazując" - stwierdził. Z kolei USA popełniają błąd, nie robiąc tego samego - uważa miliarder. "Nie mogę znieść udziału w tych szalonych boomach" - podkreślił. "Chcę zarabiać pieniądze, sprzedając ludziom to, co dla nich dobre, nie to co dla nich złe" - dodał. Jego zdaniem dostawcy kryptowalut "myślą tylko o sobie" - cytuje The Australian Financial Review.

Miliarder wypowiedział się również w kwestii transformacji energetycznej. "Podoba mi się fakt, że szybko ograniczamy spalanie węgla oraz benzyny i oleju napędowego” - powiedział. "Myślę, że to mądre postępowanie i byłoby mądre, nawet gdyby nie było globalnego ocieplenia" - powiedział Munger.

MKa

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (15)

dodaj komentarz
darius19
to po prostu rozsadny komentarz tego dziadka. A - nawiasem mowiac - uwielbiam spiskowe teorie z komentarzy. Prosto wyjasniaja skomplikowane sprawy i wskazuja winnych.
nocin
Hipokryzja tego typu ludzi jak powyżej nie zna granic. Wszystko zrobią, wszystko powiedzą aby jeszcze bardziej się wzbogacić. Szkoda że ludzie tego nie odczytują bo tacy właśnie manipulują rynkami. Z pozoru miły człowiek, nieprawdaż ?
xiven
zapamiętajcie sobie gościa jest wysoko postawiony w rządzie światowym

spójrzcie na jego "inwestycje" w "naszą przyszłość"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Akademik-bez-okien-Miliarder-odpowiada-na-krytyke-8216089.html
rapalaw
W głowach macie rząd światowy. Kiedy ludzie skończą opowiadać te brednie.
bha
Ta rosnąca od lat zachłanność bez umiaru ponad wszystko zadłużanie na Maxa po uszy krajów, Państw i społeczeństw i ten narastający wyzysk i znieczulony obłęd krótkowidztwa nic dobrego już nie wróży światu. Niestety to ludziska ludziom gotują coraz bardziej niepewny, niegodny i niestety coraz tragiczniejszy los Ta rosnąca od lat zachłanność bez umiaru ponad wszystko zadłużanie na Maxa po uszy krajów, Państw i społeczeństw i ten narastający wyzysk i znieczulony obłęd krótkowidztwa nic dobrego już nie wróży światu. Niestety to ludziska ludziom gotują coraz bardziej niepewny, niegodny i niestety coraz tragiczniejszy los wielu, wielu wielu itd.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Wkrótce to będzie najbogatszy 'góral' na cmentarzu :)

demeryt_69
Czy ten Mungera to jakiś kuzyn Urbana?

potiomkin
Zmieńcie skalę na wykresie z liniowej na logarytmiczną - okaże się, że ostatnie wzrosty nie są tak dramatyczne
qwertas
A ja bym chciał by Banki Centralne (w tym NBP) przestały drukować pusty pieniądz i skupować obligacje. Czas przestać grabić ludzi z oszczędności przez inflację.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki