REKLAMA

Morawiecki zapowiada ułatwienia dla przedsiębiorców

2016-09-30 08:24
publikacja
2016-09-30 08:24

Mateusz Morawiecki zapowiada wprowadzenie pakietu ułatwień dla przedsiębiorców. Minister rozwoju i finansów mówił w radiowej Jedynce, że przewiduje on przede wszystkim zmniejszenie biurokracji, ale również obniżkę podatków dla małych firm.

fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Wicepremier przypomniał, że taki pakiet, zawierający sto ułatwień dla biznesu, został przedstawiony w czerwcu. Jak mówił, od tamtego czasu trwały konsultacje w tej sprawie. Mateusz Morawiecki liczy, że uda się wprowadzić zdecydowaną większość zawartych w pakiecie rozwiązań, ale -jak zaznaczył- zależy to także od decyzji innych ministrów.

Gość Jedynki mówił, że te propozycje zakładają m.in. likwidowanie biurokracji w działalności gospodarczej oraz obniżkę podatku CIT z 19 do 15 procent dla małych firm, których roczne obroty są niższe od miliona 200 tysięcy euro. Minister zastrzegł przy tym, że w Polsce podatki dla przedsiębiorców, na przykład w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, już teraz są relatywnie niskie.

Reklama

Wicepremier Mateusz Morawiecki, dotychczas pełniący funkcję ministra rozwoju, jest teraz, po dymisji Pawła Szałamachy, również ministrem finansów. Morawiecki stanął na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - nowego ciała w rządzie, które ma koordynować współpracę resortów gospodarczych. Pierwsze posiedzenie Komitetu zaplanowano na dziś.

Minister: Zmiany w rządzie nie były wymuszone

Mateusz Morawiecki przekonuje, że ostatnie zmiany w rządzie nie były wymuszone, ale wynikały z potrzeby realizacji programu PiS.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów mówił w radiowej Jedynce, że jest to istotna różnica w stosunku do poprzedników - rządu PO-PSL - gdzie w jego ocenie powodem dymisji byly patologie i różnego rodzaju problemy. Mateusz Morawiecki podkreślił, że koordynowanie resortów gospodarczych przez jedną osobę było zapisane w programie Prawa i Sprawiedliwości, a kilka dni temu stało się faktem.

Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę zarówno z premier Beatą Szydło, jak i Pawłem Szałamachą, którego zastąpił na stanowisku ministra finansów. Wicepremier - pytany o to, czy będzie mu teraz również podlegało górnictwo i energetyka - zaprzeczył i podkreślił, że te dziedziny mają bardzo dobrych nadzorców - Krzysztofa Tchórzewskiego i Piotra Naimskiego. Morawiecki powiedział, że do tej pory współpraca z nimi przebiegała bardzo dobrze i wyraził nadzieję, że tak samo będzie teraz, gdy będzie się ona odbywać w ramach Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Pierwsze posiedzenie Komitetu zaplanowano na dzisiaj.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Jedynka/md/dj

Źródło:IAR
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~StanRS
Za PO niejaki Palikot zapowiadał "ułatwienia" dla przedsiębiorców, i nic z tego nie wyszło.
~dyzma
morawiecki? a to nie ten od kredytów frankowych?
~as
zrozumcie ze wielkimkorporacja i bankom nie zalezy na uproszczeniu prawa bo po co im male pieski gryzace nogawke
~ter
Ja się cieszę że Morawiecki gada , gada i gada.Strach pomyśleć co by się działo gdyby zaczął realizować pomysły.
~Krzysiek
No niestety nadchodzą ciężkie czasy dla przekrętów i cwaniaczków także ciesz się póki premier Morawiecki jeszcze gada.
~Beee odpowiada ~Krzysiek
Myślisz o tłuściutkich Misiewiczach?
~Krzysiek odpowiada ~Beee
Niestety nie, myślę o tłuściutkich klanach koleżeńsko-rodzinnych PO-PSL w samorządach, urzędach itp itd.
~Ooo odpowiada ~Krzysiek
czyli dobra zamiana, a nie zmiana. He he
~Krzysiek odpowiada ~Ooo
Nazywaj jak chcesz - to tylko propaganda.
Myślę, że zamiana nie jest potrzebna tylko przewietrzenie rodzinno-koleżeńskich klanów, o których wspomniałem, i stworzenie urzędnikom warunków do rzetelnej pracy na rzecz Polski i Polaków.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki