REKLAMA

Morawiecki o 30 tys. zł kwoty wolnej dla posłów: Bardzo ciężko pracują

Marcin Hołubowicz2016-11-30 11:04redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-30 11:04

Mateusz Morawiecki zachwalał wczoraj rządowy plan podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających do 6,6 tys. zł. Jednak PiS i prezydent Duda obiecywali w wyborach podniesienie jej do 8 tys. zł. Wicepremier zapytany, co sądzi o 30 tys. zł kwoty wolnej dla posłów, odparł, że „bardzo ciężko pracują”.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Mateusz Morawiecki był wczoraj gościem programu „Fakty po Faktach” w TVN24. Opowiadał o decyzji  w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku. Ulga ta ma dotyczyć ok. 3 mln podatników. Jest przeznaczona dla tych, którzy zarabiają najmniej, a jej wysokość została ustalona na 6,6 tys. zł.

Początkowo tzw. ustawa o kwocie wolnej zakładała, że nic się nie zmieni. Była ona tym samym sprzeczna z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał jej podniesienie. Ze strony rządzących cały czas padały najróżniejsze pomysły. Ostatecznie poprawki do projektu zostały wprowadzone przez Senat, a następnie ustawa została przegłosowana we wtorek przez Sejm i niedługo później podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

PiS obiecywał w wyborach, że podniesie kwotę wolną do 8 tys. zł. To samo mówił prezydent Andrzej Duda: twierdził, że nowa ulga może obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r. „Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce (…) podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury.” – mówił w sierpniu 2015 r. Jednak ostatecznie ustawę przyjęto dopiero wczoraj i to taką, która w żaden sposób nie odpowiada obietnicom.

Z nowych rozwiązań skorzystają te osoby, których roczne zarobki nie przekraczają 6,6 tys. zł. W przypadku osób dochodów w wysokości od 6,6 tys. do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać. Dla zarabiających od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, a więc 3091 zł. Natomiast osoby, których dochody wynoszą powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu. Podatnicy, którzy zarabiają więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Podsumowując: na nowej kwocie wolnej zyskają 3 mln Polaków, sytuacja 21 mln praktycznie się nie zmieni, natomiast ok. 650 tys. podatników zapłaci większe podatki.

Wyższa kwota wolna od podatku? Zapomnij!

Wyższa kwota wolna od podatku? Zapomnij!

Decyzja rządu dla blisko 90% podatników oznacza utrzymanie fikcji kwoty wolnej od podatku. Rzecz w tym, że innego rozwiązania trudno się było spodziewać. Rząd potrzebuje naszych pieniędzy, aby realizować kosztowne wydatki socjalne. Jeszcze w piątek po południu wszystko miało zostać po staremu: rząd i Sejm zignorowały wyrok Trybunały Konstytucyjnego i nie zdecydowały się zmienić niekonstytucyjnej kwoty wolnej od podatku PIT. Ale potem na scenę wkroczył wicepremier Morawiecki i oznajmił, że kwota wolna zostanie podniesiona do poziomu minimum egzystencji (ok. 6,6 tys. zł rocznie). Ale tylko nielicznym - pisze główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany.

Jednak z „realizacji obietnic” zadowolony jest wicepremier Mateusz Morawiecki. W „Faktach po Faktach” powiedział, że „To jest jak najbardziej poważne traktowanie wyborców. (…) Chcieliśmy wypełnić jak najwięcej obietnic, jednocześnie zapewniając spójność finansów publicznych. To jest bardzo ważne dla 3 mln najbiedniejszych. Rozwiązań było kilka i pracowaliśmy nad, które byłoby najbardziej optymalne” – mówił minister finansów i rozwoju.

Innego zdania jest opozycja. Ryszard Petru z Nowoczesnej napisał na Twitterze: Propozycje PiS ws. #KwotaWolna od podatku to karykatura tego, co partia obiecywała w kampanii wyborczej.

W podobnym tonie wypowiadał się Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej: PiS obiecywał w kampanii podniesienie #kwotawolna, ale oszukał wyborców.

Najgłośniejszym echem odbiła się jednak kolejna wypowiedź wicepremiera, która dotyczyła utrzymaniu kwoty wolnej od podatku dla posłów w obecnej formie na poziomie – 30 451 zł. Morawiecki powiedział: „Posłowie wykonują bardzo ciężką pracę i od 20 lat nie mieli regulacji wynagrodzenia. Doceńmy ciężką pracę polityków”. Te słowa zostały mocno skrytykowane przez wielu internautów, a także posłów opozycji. Paweł Kukiz napisał na Facebooku: "No jasne! Hutnik przy nich to leser i lawirant!".

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy o zrównanie kwoty wolnej dla parlamentarzystów i pozostałych obywateli walczy ugrupowanie Kukiz’15. - Przeciętny obywatel, który zarabia o wiele mniej niż my, musi z własnego wynagrodzenia oddawać 42 proc.; natomiast my (...) zwracamy państwu tylko 35 proc. – mówił w czerwcu poseł Jakub Kulesza z Kukiz’15. Czytaj więcej.

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (251)

dodaj komentarz
~abc
To ja muszę przemyśleć, bo mi się chyba przestaje opłacać ciężko obijać w tym kraju.
A tak na marginesie to rzeczywiści muszę przyznać, że tak "ciężkie" myślenie to dużo wysiłku musi kosztować.
~Andy
Panie Mateuszu, co wy tam w tym PiS palicie? PO chyba po roku rzadzenia nie bylo tak bezczelne. Poslowie prace w Sejmie powinni traktowac jako sluzbe, oczywiscie powinni byc sensownie wynagradzani, ale nie powinno byc to miejsce 'skoku na kase'
~lolo
BRUNON NIESTETY ZAMKNIĘTY KTO NAS URATUJE PRZED PISOWSKĄ HOŁOTĄ?
~lolopindolo
Minister się deczko wygłupił, ale i tak w ciągu roku PIS wypełnił więcej obietnic wyborczych niż PO+PSL przez lat 8. PO dodatkowo ukradło nasze składki w OFE, żeby nie przekroczyć III progu konstytucyjnego zadłużenia państwa polskiego. Wystarczyło 6 lat nieudolności i złodziejstwa, żeby się budżet zawalił... Petru do taki drugi Minister się deczko wygłupił, ale i tak w ciągu roku PIS wypełnił więcej obietnic wyborczych niż PO+PSL przez lat 8. PO dodatkowo ukradło nasze składki w OFE, żeby nie przekroczyć III progu konstytucyjnego zadłużenia państwa polskiego. Wystarczyło 6 lat nieudolności i złodziejstwa, żeby się budżet zawalił... Petru do taki drugi nowoczesny POwiec...
~qwer
no i widzisz, poszli jedni, przyszli drudzy tacy sami kretacze. zamiast wybrac kogos nowego to glupi lud po raz kolejny wybral beton... i dziwi sie czemu nic sie nie zmienia
~marcin
"Pracujemy ciężko, należą się nam każde pieniądze. Gdyby nie wasze głupie protesty, strajki i głosy pełne oburzenia, przyznalibyśmy sobie podwyżkę 1000%. Ale nie możemy, bo zaraz podniesiecie larum, więc musimy to robić powoli. A wy? Waszym jedynym celem w życiu jest harować na nasze utrzymanie. Dla nas liczycie się tylko w "Pracujemy ciężko, należą się nam każde pieniądze. Gdyby nie wasze głupie protesty, strajki i głosy pełne oburzenia, przyznalibyśmy sobie podwyżkę 1000%. Ale nie możemy, bo zaraz podniesiecie larum, więc musimy to robić powoli. A wy? Waszym jedynym celem w życiu jest harować na nasze utrzymanie. Dla nas liczycie się tylko w trakcie wyborów i kampanii wyborczej. Poza wyborami jesteście dla nas nikim. Tak było i jest - dla każdej partii. I tak będzie, bo w kolejnych wyborach znowu nas wybierzecie. Jeśli nie nas, to kogo innego. Ale to nie szkodzi, bo jeśli chodzi o pieniądze, to wszystkie partie trzymają się razem. Sami sobie kasy nie odbierzemy, kwoty wolnej też nie. Ale o tym wszystkim głośno mówić nie można."
~Ann
Szczególnie mysze agresorki ciężko pracują, a z sejmu zrobiły sobie targ głupoty i próżności.
~Rudolf
Liczą się efekty tej pracy a tych nie widać .
~daje_im_do_pieca
wyborco pisu ,krzywousty nie dosyć, że cię okrada z kwoty wolnej od podatku to jeszcze szcza ci do ust ,smacznego wyborco ,
~Beata
obawiam się ,że wyborcy pisu nie okradają bo to przeważnie ludzie nie mający dochodów opodatkowanych. lub niskie np emeryci. Ten rząd okrada tylko uczciwie pracujących, sygnał od rządu idzie jasny... w Polsce nie warto pracować lepiej być pasożytem społecznym. Bo chcąc pracować musisz pracować tygodniowo conajmniej 2-3 h wiecej niz obawiam się ,że wyborcy pisu nie okradają bo to przeważnie ludzie nie mający dochodów opodatkowanych. lub niskie np emeryci. Ten rząd okrada tylko uczciwie pracujących, sygnał od rządu idzie jasny... w Polsce nie warto pracować lepiej być pasożytem społecznym. Bo chcąc pracować musisz pracować tygodniowo conajmniej 2-3 h wiecej niz rok temu, aby żyć na dotychczasowym poziomie. Brawo PIS

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki