Kukiz’15 chce obniżyć kwotę wolną dla parlamentarzystów

Senat w nocy z poniedziałku na wtorek poparł podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających. We wtorek nad poprawką obradowali posłowie. Tymczasem od kilku miesięcy o zrównanie kwoty wolnej dla parlamentarzystów i pozostałych obywateli walczy ugrupowanie Kukiz’15.

Kukiz’15 chce obniżyć kwotę wolną dla parlamentarzystów
Kukiz’15 chce obniżyć kwotę wolną dla parlamentarzystów (fot. Łukasz Gagulski / FORUM)

W czerwcu projekt posłów Kukiz’15 trafił do prac w komisji. Zakłada on obniżenie wysokości kwoty wolnej przysługującej parlamentarzystom do poziomu obowiązującego dla innych obywateli. Obecnie wynosi on 3091 zł rocznie. Jak wskazują pomysłodawcy projektu, jest to jedna z najniższych w Europie i na świecie kwot wolnych od podatku. Tymczasem wynagrodzenie polskiego posła lub senatora jest wolne od podatku do kwoty 30 451 zł. - Przeciętny obywatel, który zarabia o wiele mniej niż my, musi z własnego wynagrodzenia oddawać 42 proc.; natomiast my (...) zwracamy państwu tylko 35 proc. – mówił w czerwcu poseł Jakub Kulesza z Kukiz’15.

Na miesięczny dochód polskiego parlamentarzysty składa się uposażenie poselskie (9892,30 zł) przysługujące tzw. posłom zawodowym oraz z dieta poselska (2473,08 zł), która należy się każdemu posłowi. Uposażenie korzysta z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł, zaś dieta do kwoty 2280 zł miesięcznie – 27 360 zł w skali roku – jest zwolniona z podatku. Łączna kwota wolna dla posła to więc 30 451 zł.

- W przedłożonym projekcie uchyla się zwolnienie dla diet posłów i senatorów określone w pkt. 17 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – czytamy w projekcie Kukiz’15. – W efekcie całe wynagrodzenie, które otrzymuje poseł lub senator, będzie opodatkowane na tych samych zasadach, co wynagrodzenie pozostałych obywateli – dodaje wnioskodawca.

Ugrupowanie w przesłanym redakcji tvn24bis oświadczeniu zapewniło, że wciąż będzie starało się wprowadzić poprawkę zrównującą kwotę wolną dla parlamentarzystów i obywateli. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy propozycja trafi do Sejmu.

Zgodnie z przyjętymi w nocy z poniedziałku na wtorek przez Senat poprawkami, kwota wolna od podatku wzrosłaby w przyszłym roku do 6,6 tys. zł, ale skorzystałyby z niej osoby zarabiające rocznie tylko taką lub mniejszą kwotę. Oznaczałoby to, że nie zapłacą one podatku w ogóle. W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie nie zmieni się. Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Aaa

"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre (świnie) są równiejsze od innych. " George Orwell

! Odpowiedz
1 0 ~Bbc

No i bardzo dobrze zarabiają krocie i jeszcze 5 tys zwrotu darmozjady.

! Odpowiedz
1 3 ~Bezpartyjny

Ladnie, ładnie, coraz lepiej-coraz skuteczniejsza cenzura-głos wysłany i nie zanotowany-a wpis już głosowałeś na ten post- a tu brak komentarzy wogóle.

! Odpowiedz
0 8 ~Bezpartyjny

Wyniki głosowania w sejmie i senacie nad obniżeniem kwoty wolnej od podatków dla parlamentarzystów powinny być imienne i opublikowane powszechnie, by wiedzieć kto z nich nie identyfikuje się ze społeczeństwem i na których BARANÓW nie głosować w przyszłych wyborach.

! Odpowiedz
6 2 ~on_zrobi_kupeeeeee

możliwości kukiza są takie ,że jedyne co on może zrobić to kupę pod siebie,

! Odpowiedz
8 3 ~Populizm

Pajacowanie. Wie, że nic nie może, ale mówi i tylko mówi, to co lud chce usłyszeć.

! Odpowiedz
3 5 ~pytam

panie Kukiz! Coś Pan narobił?

! Odpowiedz
0 13 ~wyborca

PO i PiS w przypadku obrony " koryta" są jednomyślni i w tym przypadku nie podgryzają sobie gardeł. Wystarczyło wczoraj obejrzeć wypowiedzi w mediach na ten temat przedstawicieli "dobrej zmiany" i "polędwiczek".

! Odpowiedz
12 10 ~eldushek

Opodatkowywania pensji które pochodzą z budżetu jest idiotyczne. Cała budżetówka powinna być zwolniona podatku, bo to idiotyczne przelewanie pomiędzy kontami jednego właściciela. Kretynizm.

! Odpowiedz
1 10 ~Jarosław_Starzyńsk

Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Gdyby zrobiono tak jak Pan sugeruje (co jest oczywiście jak najbardziej racjonalne i tańsze, bo nie trzeba tych pieniędzy przeliczać), to pozostała część społeczeństwa mogłaby zauważyć, że to na jej barkach leży zapewnienie budżetówce emerytur, opieki zdrowotnej itd. A to już dla rządzących jest niebezpieczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl