Kukiz’15 chce obniżyć kwotę wolną dla parlamentarzystów

Senat w nocy z poniedziałku na wtorek poparł podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających. We wtorek nad poprawką obradowali posłowie. Tymczasem od kilku miesięcy o zrównanie kwoty wolnej dla parlamentarzystów i pozostałych obywateli walczy ugrupowanie Kukiz’15.

Kukiz’15 chce obniżyć kwotę wolną dla parlamentarzystów
Kukiz’15 chce obniżyć kwotę wolną dla parlamentarzystów (fot. Łukasz Gagulski / FORUM)

W czerwcu projekt posłów Kukiz’15 trafił do prac w komisji. Zakłada on obniżenie wysokości kwoty wolnej przysługującej parlamentarzystom do poziomu obowiązującego dla innych obywateli. Obecnie wynosi on 3091 zł rocznie. Jak wskazują pomysłodawcy projektu, jest to jedna z najniższych w Europie i na świecie kwot wolnych od podatku. Tymczasem wynagrodzenie polskiego posła lub senatora jest wolne od podatku do kwoty 30 451 zł. - Przeciętny obywatel, który zarabia o wiele mniej niż my, musi z własnego wynagrodzenia oddawać 42 proc.; natomiast my (...) zwracamy państwu tylko 35 proc. – mówił w czerwcu poseł Jakub Kulesza z Kukiz’15.

Na miesięczny dochód polskiego parlamentarzysty składa się uposażenie poselskie (9892,30 zł) przysługujące tzw. posłom zawodowym oraz z dieta poselska (2473,08 zł), która należy się każdemu posłowi. Uposażenie korzysta z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł, zaś dieta do kwoty 2280 zł miesięcznie – 27 360 zł w skali roku – jest zwolniona z podatku. Łączna kwota wolna dla posła to więc 30 451 zł.

- W przedłożonym projekcie uchyla się zwolnienie dla diet posłów i senatorów określone w pkt. 17 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – czytamy w projekcie Kukiz’15. – W efekcie całe wynagrodzenie, które otrzymuje poseł lub senator, będzie opodatkowane na tych samych zasadach, co wynagrodzenie pozostałych obywateli – dodaje wnioskodawca.

Ugrupowanie w przesłanym redakcji tvn24bis oświadczeniu zapewniło, że wciąż będzie starało się wprowadzić poprawkę zrównującą kwotę wolną dla parlamentarzystów i obywateli. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy propozycja trafi do Sejmu.

Zgodnie z przyjętymi w nocy z poniedziałku na wtorek przez Senat poprawkami, kwota wolna od podatku wzrosłaby w przyszłym roku do 6,6 tys. zł, ale skorzystałyby z niej osoby zarabiające rocznie tylko taką lub mniejszą kwotę. Oznaczałoby to, że nie zapłacą one podatku w ogóle. W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie nie zmieni się. Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Aaa

"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre (świnie) są równiejsze od innych. " George Orwell

! Odpowiedz
1 0 ~Bbc

No i bardzo dobrze zarabiają krocie i jeszcze 5 tys zwrotu darmozjady.

! Odpowiedz
1 3 ~Bezpartyjny

Ladnie, ładnie, coraz lepiej-coraz skuteczniejsza cenzura-głos wysłany i nie zanotowany-a wpis już głosowałeś na ten post- a tu brak komentarzy wogóle.

! Odpowiedz
0 8 ~Bezpartyjny

Wyniki głosowania w sejmie i senacie nad obniżeniem kwoty wolnej od podatków dla parlamentarzystów powinny być imienne i opublikowane powszechnie, by wiedzieć kto z nich nie identyfikuje się ze społeczeństwem i na których BARANÓW nie głosować w przyszłych wyborach.

! Odpowiedz
6 2 ~on_zrobi_kupeeeeee

możliwości kukiza są takie ,że jedyne co on może zrobić to kupę pod siebie,

! Odpowiedz
8 3 ~Populizm

Pajacowanie. Wie, że nic nie może, ale mówi i tylko mówi, to co lud chce usłyszeć.

! Odpowiedz
3 5 ~pytam

panie Kukiz! Coś Pan narobił?

! Odpowiedz
0 13 ~wyborca

PO i PiS w przypadku obrony " koryta" są jednomyślni i w tym przypadku nie podgryzają sobie gardeł. Wystarczyło wczoraj obejrzeć wypowiedzi w mediach na ten temat przedstawicieli "dobrej zmiany" i "polędwiczek".

! Odpowiedz
12 10 ~eldushek

Opodatkowywania pensji które pochodzą z budżetu jest idiotyczne. Cała budżetówka powinna być zwolniona podatku, bo to idiotyczne przelewanie pomiędzy kontami jednego właściciela. Kretynizm.

! Odpowiedz
1 10 ~Jarosław_Starzyńsk

Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Gdyby zrobiono tak jak Pan sugeruje (co jest oczywiście jak najbardziej racjonalne i tańsze, bo nie trzeba tych pieniędzy przeliczać), to pozostała część społeczeństwa mogłaby zauważyć, że to na jej barkach leży zapewnienie budżetówce emerytur, opieki zdrowotnej itd. A to już dla rządzących jest niebezpieczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.