REKLAMA
WAŻNE

Kukiz’15 chce obniżyć kwotę wolną dla parlamentarzystów

2016-11-29 14:33
publikacja
2016-11-29 14:33

Senat w nocy z poniedziałku na wtorek poparł podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających. We wtorek nad poprawką obradowali posłowie. Tymczasem od kilku miesięcy o zrównanie kwoty wolnej dla parlamentarzystów i pozostałych obywateli walczy ugrupowanie Kukiz’15.

fot. Łukasz Gagulski / / FORUM

W czerwcu projekt posłów Kukiz’15 trafił do prac w komisji. Zakłada on obniżenie wysokości kwoty wolnej przysługującej parlamentarzystom do poziomu obowiązującego dla innych obywateli. Obecnie wynosi on 3091 zł rocznie. Jak wskazują pomysłodawcy projektu, jest to jedna z najniższych w Europie i na świecie kwot wolnych od podatku. Tymczasem wynagrodzenie polskiego posła lub senatora jest wolne od podatku do kwoty 30 451 zł. - Przeciętny obywatel, który zarabia o wiele mniej niż my, musi z własnego wynagrodzenia oddawać 42 proc.; natomiast my (...) zwracamy państwu tylko 35 proc. – mówił w czerwcu poseł Jakub Kulesza z Kukiz’15.

Na miesięczny dochód polskiego parlamentarzysty składa się uposażenie poselskie (9892,30 zł) przysługujące tzw. posłom zawodowym oraz z dieta poselska (2473,08 zł), która należy się każdemu posłowi. Uposażenie korzysta z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł, zaś dieta do kwoty 2280 zł miesięcznie – 27 360 zł w skali roku – jest zwolniona z podatku. Łączna kwota wolna dla posła to więc 30 451 zł.

- W przedłożonym projekcie uchyla się zwolnienie dla diet posłów i senatorów określone w pkt. 17 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – czytamy w projekcie Kukiz’15. – W efekcie całe wynagrodzenie, które otrzymuje poseł lub senator, będzie opodatkowane na tych samych zasadach, co wynagrodzenie pozostałych obywateli – dodaje wnioskodawca.

Ugrupowanie w przesłanym redakcji tvn24bis oświadczeniu zapewniło, że wciąż będzie starało się wprowadzić poprawkę zrównującą kwotę wolną dla parlamentarzystów i obywateli. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy propozycja trafi do Sejmu.

Zgodnie z przyjętymi w nocy z poniedziałku na wtorek przez Senat poprawkami, kwota wolna od podatku wzrosłaby w przyszłym roku do 6,6 tys. zł, ale skorzystałyby z niej osoby zarabiające rocznie tylko taką lub mniejszą kwotę. Oznaczałoby to, że nie zapłacą one podatku w ogóle. W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie nie zmieni się. Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej.

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (123)

dodaj komentarz
~Aaa
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre (świnie) są równiejsze od innych. " George Orwell
~Bbc
No i bardzo dobrze zarabiają krocie i jeszcze 5 tys zwrotu darmozjady.
~Bezpartyjny
Ladnie, ładnie, coraz lepiej-coraz skuteczniejsza cenzura-głos wysłany i nie zanotowany-a wpis już głosowałeś na ten post- a tu brak komentarzy wogóle.
~Bezpartyjny
Wyniki głosowania w sejmie i senacie nad obniżeniem kwoty wolnej od podatków dla parlamentarzystów powinny być imienne i opublikowane powszechnie, by wiedzieć kto z nich nie identyfikuje się ze społeczeństwem i na których BARANÓW nie głosować w przyszłych wyborach.
~on_zrobi_kupeeeeee
możliwości kukiza są takie ,że jedyne co on może zrobić to kupę pod siebie,
~Populizm
Pajacowanie. Wie, że nic nie może, ale mówi i tylko mówi, to co lud chce usłyszeć.
~pytam
panie Kukiz! Coś Pan narobił?
~wyborca
PO i PiS w przypadku obrony " koryta" są jednomyślni i w tym przypadku nie podgryzają sobie gardeł. Wystarczyło wczoraj obejrzeć wypowiedzi w mediach na ten temat przedstawicieli "dobrej zmiany" i "polędwiczek".
~eldushek
Opodatkowywania pensji które pochodzą z budżetu jest idiotyczne. Cała budżetówka powinna być zwolniona podatku, bo to idiotyczne przelewanie pomiędzy kontami jednego właściciela. Kretynizm.
~Jarosław_Starzyńsk
Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Gdyby zrobiono tak jak Pan sugeruje (co jest oczywiście jak najbardziej racjonalne i tańsze, bo nie trzeba tych pieniędzy przeliczać), to pozostała część społeczeństwa mogłaby zauważyć, że to na jej barkach leży zapewnienie budżetówce emerytur, opieki zdrowotnej Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Gdyby zrobiono tak jak Pan sugeruje (co jest oczywiście jak najbardziej racjonalne i tańsze, bo nie trzeba tych pieniędzy przeliczać), to pozostała część społeczeństwa mogłaby zauważyć, że to na jej barkach leży zapewnienie budżetówce emerytur, opieki zdrowotnej itd. A to już dla rządzących jest niebezpieczne.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki