REKLAMA

Kukiz'15: możliwy wniosek o wotum nieufności wobec Jackiewicza

2016-03-21 14:00
publikacja
2016-03-21 14:00

Paweł Kukiz (Kukiz'15) zapowiedział, że jeśli potwierdzą się doniesienia medialne o nepotyzmie i kumoterstwie w spółkach Skarbu Państwa, to klub Kukiz'15 złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Dawida Jackiewicza.

fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / / FORUM

"Niepokoją nas doniesienia prasowe, w których mówi się o około stu nominacjach na ważne stanowiska i funkcje w spółkach Skarbu Państwa. My obecnie te doniesienia analizujemy, będziemy bacznie przyglądać się, jakie ruchy będzie wykonywał minister skarbu Dawid Jackiewicz przy obsadzaniu stołków w spółkach Skarbu Państwa. Jeżeli doniesienia medialne się potwierdzą, a minister Jackiewicz nie zmieni swojego postępowania, to złożymy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Skarbu Państwa" - powiedział Kukiz w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział PAP, że chodzi m.in. o listę działaczy PiS, ich bliskich i znajomych, którzy zdobyli nowe posady w administracji państwowej i spółkach skarbu państwa, którą opublikował tygodnik "Newsweek".

Kukiz podał przykłady opisywane przez media sprawy nominacji: byłego posła PiS Marcina Mastalerka na dyrektora wykonawczego ds. komunikacji korporacyjnej PKN Orlen i b. posła PiS Adama Rogackiego, który został powołany do składu rady nadzorczej spółki PL.2012.

"Żyjemy w partiokracji, a nie demokracji, w systemach demokratycznych funkcje i stanowiska obsadzane są zgodnie z kluczem fachowości i przyzwoitości, natomiast w partiokracji, podstawowym kluczem jest wierność partii. Skutkuje to kumoterstwem i nepotyzmem" - mówił Kukiz. Jak ocenił, takie zachowanie było na porządku dziennym również za czasów rządów Platformy i PSL, a wcześniej SLD.

O wypowiedzi polityków opozycji, którzy zarzucają PiS nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa, była pytana w poniedziałek premier Beata Szydło.

"Platforma Obywatelska i PSL, to są chyba dwie ostatnie partie, które powinny mówić o nepotyzmie w instytucjach państwowych i spółkach Skarbu Państwa, bo jeżeli sięgniemy do czasów, kiedy oni zarządzali, to bardzo jasno widać, jaki klucz był przyjmowany do zatrudniania osób w tych instytucjach" - powiedziała premier w poniedziałek na konferencji prasowej w Punkcie Socjalnym Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Jak oceniała, politycy PO i PSL są obecnie w opozycji i nie mają "specjalnie nic do zaprezentowania". "Nie chcą też konsensusu, chociażby w tak ważnych sprawach, jak Trybunał Konstytucyjny, nie przygotowują żadnych projektów ustaw, nie pracują merytorycznie, tylko i wyłącznie sycą się takimi konfliktami, więc wyciągają coraz to nowe sensacje" - podkreśliła Szydło.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Klub Kukiz'15 liczy 40 posłów. (PAP)

mrr/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~alf
Najpierw trzeba zaprowadzic porzadek w spółkach skarbu państwa i wprowadzić zaufanych ludzi.
Na tym etapie nie ma kompromisów bo patologie i korupcja jaka panuje w urzędach jest niewyobrażalna. Później bedziemy bawic się w grzecznisiów.
~alf
To mniej więcej taka sytuacja jak by z komunistami czy nazistami stosować uczciwe zasady i Savoir-vivre . Gdyby ludzie po wojnie nie dopuscili komunistów do władzy byli byśmy w zupełnie innym miejscu.
~qwerty
Mialem ciezki smiech z Kukiz15, nadal wydaje mi sie ze jest tam sa ludzie z przypadku, lub tacy na ktorych nalezy uwazac. Jednak musze przyuznac ze Kukiz15 to najmilsze zaskoczenie tej kadencji sejmu.
~smutno_i_głupio
a człowiek tak wierzył, tak wierzył, że PIS to naprawdę będzie inny i uczciwy :(
ale rozczarowanie :( ale smutek
~wstyd
Niestety, ale ten skrajny nepotyzm i krótka ławka kadrowa PISu zemszczą się na nich okrutnie. Za kumoterstwo poległy PO i PSL. Ludzie bardzo liczyli, że PIS udowodni, że taki nie jest, a do spółek skarbu państwa na kluczowe stanowiska trafiają coraz większe miernoty wyciągane już nawet z tylnich szeregów parti..
Bardzo
Niestety, ale ten skrajny nepotyzm i krótka ławka kadrowa PISu zemszczą się na nich okrutnie. Za kumoterstwo poległy PO i PSL. Ludzie bardzo liczyli, że PIS udowodni, że taki nie jest, a do spółek skarbu państwa na kluczowe stanowiska trafiają coraz większe miernoty wyciągane już nawet z tylnich szeregów parti..
Bardzo duże rozczarowanie. Podobnie jak nie rozliczenie wałków w spółkach skarbu państwa po poprzednikach, a wręcz ich ukrywanie i akceptowanie. Wstyd, PIS!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~500
Dobry moment Kukiza do ataku na Pisiaków. Obsiadli wszystkie stanowiska, co się na nich zaczyna mścić. Ludzie są wyjątkowo wrażliwi na kumoterstwo i kadrowe wałki.
~bartek
Pomimo że należę do tzw. Prawicy uważam że PiS uwali kolejną kadencję nie przez jakieś tam TK ale właśnie przez takie postepowanie które odbierane jest przez wyborcow jaki oszustwo i robienie z nich idiotów. Podobnie popłynęła PO.
~Dario
Bartku - dokładnie tak . Ja to kiedyś już tu opisywałem.
To jest tzw. 'syndrom niewolnika' .
Niewolnik nie myśli o zniesieniu niewolnictwa.
On chce się zamienić miejscami z panem.
Dopiero kiedy 'panowie' dojdą do wniosku że trzeba coś zmienić - to będzie szansa na zmianę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki