Jackiewicz: PZU powinien inwestować w sektor bankowy

Minister skarbu Dawid Jackiewicz ocenia, że PZU powinien inwestować w sektor bankowy, po to żeby wzmocnić udział polskiego kapitału w sektorze.

Jackiewicz: PZU powinien inwestować w sektor bankowy
Jackiewicz: PZU powinien inwestować w sektor bankowy (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

"Jest kilka obszarów, w których obserwujemy zaniedbania, nie wykorzystano potężnej szansy, ogromnej możliwości, jaką ma ta spółka, jeśli chodzi o akwizycje w obszarze bankowości" - powiedział Jackiewicz w Radiu Wnet.

"Jest tutaj kilka ciekawych opcji, które bierzemy pod uwagę. Myślę, że PZU powinna zainteresować się również dzielnością bankową. Uważam, że trzeba dobrze zdyskontować ten kapitał, który jest w posiadaniu PZU, trzeba zainwestować w bankowość, trzeba inwestować w sektor bankowy po to, żeby wzmacniać tam polski kapitał" - dodał.

W styczniu rada nadzorcza PZU SA powołała zarząd spółki i powierzyła Michałowi Krupińskiemu pełnienie funkcji prezesa.

Michał Krupiński zastąpił na stanowisku prezesa Andrzeja Klesyka, który zrezygnował z tej funkcji w grudniu zeszłego roku.

MSP chce ratować inwestycję KGHM-u w Chile

Inwestycja KGHM w Chile stoi pod dużym znakiem zapytania ze względu na jej rentowność i resort skarbu opracowuje dla niej plan ratunkowy - poinformował minister skarbu Dawid Jackiewicz.

"Poprzednie władze KGHM i poprzedni ministrowie resortów gospodarczych utwierdzali wszystkich w przekonaniu, że ta inwestycja była uzasadniona. Dzisiaj mamy sytuację, w której cała ta inwestycja, mówimy tutaj o inwestycji Sierra Gorda, inwestycji w Chile, stoi pod dużym znakiem zapytania ze względu na jej rentowność" - powiedział Jackiewicz w Radiu Wnet.

"Spodziewane efekty, zyski płynące z tej inwestycji odsuwają się w czasie. Powodują, że musimy dzisiaj przeprowadzić sprawdzenie tej inwestycji od podstaw, od samego początku. Nie przekreślamy tej inwestycji, zainwestowano w nią wiele miliardów złotych. Opracowujemy plan ratunkowy, który pozwoli KGHM-owi, uratować tę inwestycję" - dodał.

W styczniu walne zgromadzenie akcjonariuszy KGHM dokonało zmian w radzie nadzorczej spółki. Minister skarbu Dawid Jackiewicz informował wcześniej, że oczekuje od nowej rady m.in. przeglądu zagranicznych projektów inwestycyjnych spółki. Jego wątpliwości budziła zwłaszcza zasadność inwestycji w Chile.

Wiele inwestycji w Grupie Azoty trzeba poddać rewizji

W Grupie Azoty jest wiele inwestycji, które trzeba poddać rewizji - poinformował minister skarbu Dawid Jackiewicz.

"Jest wiele inwestycji, które trzeba poddać rewizji w Grupie Azoty. Mamy nowego prezesa i jego głównym zadaniem jest przegląd inwestycji, w jaki sposób są wydatkowane środki w spółce, czy nie są marnotrawione, czy nie są wydawane na cele wybiegające poza strategię grupy" - powiedział Jackiewicz w Radiu Wnet.

"Jestem przekonany, że w ciągu kilkudziesięciu najbliższych dni uporządkujemy sytuację w Azotach. Jest to jedna z tych spółek, w których zmiany nastąpiły stosunkowo późno" - dodał.

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Grupy Azoty odwołała czterech członków zarządu, w tym prezesa Pawła Jarczewskiego. Funkcję prezesa spółki przejął Mariusz Bober.

Podatek od kopalin powinien być docelowo zniesiony

Podatek od kopalin powinien być docelowo zniesiony. Zanim to jednak nastąpi może być obniżony, lub zostanie zmieniona formuła jego naliczania.

"Myślę, że docelowo podatek powinien być zniesiony. W międzyczasie, albo obniżymy jego wysokość, tak żeby nie doskwierał w ten sposób spółce, albo zmienimy formułę naliczania. Jesteśmy w kontakcie z załogą i nowym zarządem, i wspólnie nad tym pracujemy. Słowa chcemy dotrzymać i myślę, że jest to perspektywa kilkunastu miesięcy" - powiedział Jackiewicz.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów informowało, że analizuje różne warianty dotyczące podatku miedziowego, ale nie podało szczegółów.

W połowie stycznia minister skarbu Dawid Jackiewicz informował, że trwają w rządzie prace nad tym, aby od 2017 roku podatek miedziowy został albo zniesiony, albo znacznie ograniczony, albo też została zmieniona jego formuła z korzyścią dla KGHM.

(PAP)

seb/ asa/ pif/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ROZCZAROWANY

PANIE KACZYNSKI GLOSOWALEM NA PANA ALE JAK TAKI CZLOWIEK MOZE BYC PANA MINISTREM TO NIE ZAGLOSUJE NIGDY WIECEJ NAPIS

! Odpowiedz
1 4 ~anty

czy to ten co zabił człowieka, a zona po pijaku awanturowała eis w samolocie Z ryja widac ze to musi być kawal ...BUCA

! Odpowiedz
0 10 ~DYWIDENDA_PODSTAWA

ja poproszę duże dywidendy z PKO. PZU, KGHM oraz innych skarbowych spółek.

! Odpowiedz
0 3 ~STRATEGI2020

plan jest prosty: polskie giganty powinny zainwestować w wyszukiwarkę www, telefon oraz cieś społęcznościową. jak zbudujemy drugiego google. drugiego Apple, oraz drugiego Facebooka zostaniemy multibilionerami.

! Odpowiedz
1 2 ~www

Myślę, że to wina ekip rządzących. Gdyby nie było takich podatków. Od kopalin czy dochodowy. nikt by nie musiał tak inwestować. Dziś jedynym sposobem na niepłacenie podatków jest ciągłe inwestowanie. Stąd gdy przychodzi trudny okres dla firmy firma nie ma kapitału. Bo musiała inwestować żeby 50% nie stracić. W czasach gdy walczy się o 1%-we obniżenie kosztów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 22 ~arek

Strategia PIS; wstrzymać wszystkie inwestycje i pieniądze przeznaczyć na konsumpcję. Tak rządził Lech Kaczyński Warszawą; nic nie zbudował ale każdemu rozdawał kasę. 2007 PIS zbudował tysiące km autostrad na "papierze". Ale własnych działaczy, związkowców i nowe "wierne" zarządy obdzielił obficie.

! Odpowiedz
5 3 ~donn

do arek
i tak ma być - pieniądze dla obywateli - nareszcie
stop inwestycjom na których robi się przekręty na grube pieniądze /przynajmniej do czasu zaostrzenia
kontroli nad zasadnością wydawanych pieniędzy/
nie jestem moherem ale nareszcie coś się robi dla zwykłych ludzi których podatki powinny
być wydawane rozsądnie a przede wszystkim przejrzyście.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 18 ~Tukan

Politycy precz od gospodarki! Po co mi jako podatnikowi kopalne, rafinerie, stacje benzynowe, koleje, linie lotnicze itp pierdoły!? Zakaz w konstytucji państwowych firm! Ok politycy nie dadzą się odciągnąć od konfitur. Podobnie nie powinno być państwowych mediów! po co? W usa nie ma.

! Odpowiedz
2 13 ~polak2

I tak zyski z Polski wyprowadzono jeszcze polacy dopłacą?na ratunek.To jest dopiero szambo w Rządzie i KGHM .Kto za to odpowie majątkiem i więzieniem ?nikt bo oni o taka Polske walczyli.

! Odpowiedz
12 13 -zbyszek1

Nie pozwól aby pisowski funkcjonariusz robił z Ciebie błazna. Nie pozwól aby ci swołocz odbierała twarz. Tam niczego nie potrzeba ratować. Tam jest precyzyjnie zaplanowana strategia która po restrukturyzacji zacznie przynosić zyski przez długie lata.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PZU 1,71% 41,65
2020-01-17 17:00:00
WIG 0,13% 59 039,84
2020-01-17 17:15:02
WIG20 0,10% 2 175,95
2020-01-17 17:15:01
WIG30 0,02% 2 505,71
2020-01-17 17:15:01
MWIG40 0,22% 4 076,72
2020-01-17 17:15:00
DAX 0,72% 13 526,13
2020-01-17 17:37:00
NASDAQ 0,34% 9 388,94
2020-01-17 22:03:00
SP500 0,39% 3 329,62
2020-01-17 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.