Minister pracy: Udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia

Z naszych danych wynika, że przez pierwsze trzy tygodnie maja zarejestrowało się 73,3 tys. nowych bezrobotnych, o ponad 1 tys. mniej niż w tym samym okresie w kwietniu - poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg. To oznacza, że udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia - oceniła.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Z szacunkowych danych MRPiPS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia wyniosła 5,7 proc. i w porównaniu z marcem wzrosła o 0,3 pkt. proc. Liczba bezrobotnych wyniosła 964,8 tys. osób i w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 55,4 tys. osób.

Eksperci przewidywali, że głównym skutkiem epidemii koronawirusa będzie kryzys na rynku pracy, a co za tym idzie - zwolnienia w firmach oraz trudności w znalezieniu nowej pracy.

"Z uwagą śledzimy to, co dzieje się na rynku pracy. Z naszych najnowszych danych wynika, że przez pierwsze trzy tygodnie maja zarejestrowało się 73,3 tys. nowych bezrobotnych, o ponad 1 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego miesiąca" - przekazała PAP minister rodziny.

Jak wskazała, w kwietniu wzrost nowych rejestracji w urzędach pracy tylko nieznacznie był wyższy – o 1,1 tys. osób – niż w marcu. "To oznacza, że dzięki tarczy antykryzysowej udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia, a zdecydowana większość miejsc pracy jest chroniona" - oceniła.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że co prawda, od kwietnia więcej osób rejestruje się w urzędach pracy, niż zostaje z nich wyrejestrowanych, ale w ostatnich tygodniach widać, że liczba wyrejestrowanych osób wzrasta.

"Przez pierwsze trzy tygodnie maja z rejestrów ubyło 38,1 tys. osób, dokładnie o 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego miesiąca. To dobry znak. Mamy nadzieję, że ten trend będzie się utrzymywał" - podkreśliła Maląg.

"Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt. Z naszych danych wynika, że przez pierwsze trzy tygodnie maja w Centralnej Bazie Ofert Pracy zarejestrowano 26,7 tys. ofert pracy, dotyczących 69 tys. miejsc pracy. To więcej niż przez cały kwiecień, kiedy w bazie pojawiło się 22 tys. ofert dotyczących 68 tys. miejsc pracy" - zaznaczyła minister.

Zapewniła, że rząd będzie robił wszystko, by chronić miejsca pracy. "Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, ale powyższe dane pokazują, że przedsiębiorcy są zdeterminowani do tego, by wrócić na ścieżkę wzrostu. To również nasz cel. Tarcza antykryzysowa dostarczyła firmom narzędzia do walki o przetrwanie, a wszystkie wysiłki – przedsiębiorców i rządu – skupione są na tym, by chronić miejsca pracy" - dodała szefowa MRPiPS.

Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]

Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]

Bezrobocie znów stało się jednym z głównych tematów gospodarczych w Polsce. Warto rozumieć, o co tyle szumu, co i dla kogo oznaczają najnowsze dane na ten temat. Dziś tłumaczymy, kogo można uznać za bezrobotnego i dlaczego nawet spadek stopy bezrobocia nie musi być zjawiskiem pozytywnym.

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 33 pietrek3121

Proszę iść do UP i spróbować zarejestrować się jako bezrobotny, wtedy będzie wiadomo dlaczego nie ma wzrostu zarejestrowanych osób bezrobotnych. Oferty pracy dla studentów i uczniów przy sezonowym zbieraniu owoców, to nie jest oferta pracy, tylko oferta jednorazowego zarobienia pieniędzy.

! Odpowiedz
0 35 dwam

Pełen sukces jak za komuny też nie było bezrobocia a gospodarka rosła w siłę...

! Odpowiedz
2 36 marianpazdzioch

Zbankrutowane państwo, które nawet nie jest w stanie wydać 400 zł na test, nie mogą doprosić się tego nawet lekarze odnotowuje cud gospodarczy. Bezrobocie im maleje pfff

! Odpowiedz
1 15 jes

Dziwisz się? W Polsce test kosztuje 400 a w Czechach 30zł. No ale my sprowadzamy z Chin i Turcji przez firmy zaprzyjaźnione z ministrem, a działkę dostaje każdy z wierchuszki.

! Odpowiedz
1 36 anty12

Mateuszek zrobi kariere w kabarecie

! Odpowiedz
1 47 tatrzanczyk

Udało się powstrzymać fale bezrobocia przed wyborami prezydenckimi.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 tatrzanczyk

Ujme to tak

! Odpowiedz
1 29 bha

A ilu się nie zarejestrowało oficjalnie z różnych przyczyn.... OGROM. Fala masowych zwolnień największa była na początku ogłoszonej Epidemii,kwarantanny najszybciej,najwięcej osób w śmieciowo-zlaceniowym ,niby na dzieła ,wymuszane rynkowe samozatrudnienia i w ogromie szaro-czarnego rynku pseudo zatrudniania o których była raczej medialna i nie tylko celowa cisza. Cóż obecnie są cięte pensje ,etaty nadal w wielu firmach ,wiec po co pisać dyrdymały ,że niby powstrzymano falę bezrobocia !.Jest ono skrzętnie nie bez celu zakamuflowane od lat na czasowym,elastycznym na maxa i coraz bardziej niepewnym rynku płacy-pracy i niby zatrudniania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 40 pluto85md

Jak się to ma do instrukcji w PUP, by odradzać rejestrację teraz, bo "wkrótce" Będzie wyższy zasiłek i dodatek, razem 2500 zamiast 800 i to tylko przez 3 miesiące od rejestracji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.