Mieszkanie powinno być warte kredytu

Malwina Wrotniak2010-05-27 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2010-05-27 06:00
Każdego roku kilkaset tysięcy Polaków podejmuje decyzję o kupnie nieruchomości za cenę wieloletniego zobowiązania wobec banku. Kredyt hipoteczny to kosztowny, ale często jedyny sposób, by przejść na swoje. Kredytobiorcy wiedzą jednak, że dobrze wybrane mieszkanie pomaga znosić myśl o comiesięcznej racie. Tylko co to znaczy "dobre" i jak takie znaleźć? Nim podejmiesz decyzję o kupnie, po prostu zadaj sobie pytanie: czy moja hipoteka jest go warta?

Hipoteczna majówka z Bankier.pl:

» Nie każda rodzina, nie całkiem na swoim
» Kredyty walutowe ciągle kuszą
» Hipoteczna karuzela. Zmiana trendów w kredytach
» Wyhamowanie wzrostu cen mieszkań


Katalog prawdy Ci nie powie

Nieruchomości oferowane w katalogach czy na internetowych aukcjach nie mają wad. I nie mają ich tylko tam. W rzeczywistości zaś każde lokum prócz niewątpliwych zalet, ma i szereg uniedogodnień. Nie idzie wcale o to, by niedociągnięcia przesłoniły decyzję o zakupie, lecz o świadomy wybór, dzięki któremu nabyta nieruchomość ma szansę dłużej cieszyć kupującego. By tak się stało, każdą mieszkaniową ofertę warto poddać krytycznej ocenie, by ostatecznie z czystym sumieniem dojść do wniosku, że kupujemy to, czego faktycznie nam trzeba.

Deszcz przedostający się po ścianach do mieszkania, wizyta w piekarni wymagająca półgodzinnego spaceru wzdłuż ruchliwej ulicy, niemożliwe do zrealizowania plany remontowe – w ten sposób los karze niecierpliwych lub nie dość zainteresowanych tym, na co za chwilę wezmą kredyt. Tymczasem przeprowadzona na chłodno analiza, rozmowa z przyszłymi sąsiadami czy odwiedzenie internetowego forum mogłyby zaoszczędzić wiele późniejszego stresu.

W wielkiej płycie, na nowych osiedlach deweloperskich, w kamienicach czy „szeregowcach” – w każdym z tych miejsc mieszkają ludzie, którzy prócz problemów, mają z tego tytułu wiele radości. Nie ma więc dobrego czy złego typu nieruchomości. Są za to mocne i słabe strony każdej konkretnej nieruchomości. I zamiast oszukiwać się, że jest inaczej lepiej zawczasu ocenić, na ile będziemy w stanie je zaakceptować.

Wielka płyta - wielki kłopot

Często tańsze, nierzadko w gorszym stanie technicznym - największym zarzutem stawianym mieszkaniom w tzw. wielkiej płycie jest ich jakość budowlana. Mowa o lokalach tworzonych głównie w latach 60. minionego stulecia, w ramach centralnych programów „mieszkanie każdemu obywatelowi”. Mieszkanie – dodajmy – dostarczone szybko. To tamten pośpiech obraca się dziś przeciwko lokalom z blokowisk.

Największą bolączką takich mieszkań jest jakość budynków – to żelbetowa konstrukcja o wytrzymałości obliczonej na kilkadziesiąt lat. Nie byłoby to jednak niepokojące, gdyby budowano precyzyjnie i z użyciem materiałów dobrej jakości. Nie milkną tymczasem głosy chociażby o znajdującym się w konstrukcji budynków szkodliwym dla zdrowia azbeście. Daleko do doskonałości zarówno akustyce budynku, jak i wentylacji. O jakości ścian (nachyleniu i strukturze) wiele powiedzą ci, którym znudziło się ukrywanie ich pod warstwą tapety. Złośliwi dodają, że w wielkiej płycie ze świecą szukać kątów prostych.

To co daje się we znaki mieszkańcom wielkiej płyty, to również toporna konstrukcja, oparta na licznych ścianach nośnych, w których trudno wywiercić dziurę pod obraz, nie mówiąc o zmianie rozkładu mieszkania. Zresztą – pole manewru i tak nie byłoby duże za sprawą niewielkiego metrażu mieszkań. To efekt ówczesnych założeń architektów – mieszkania miały powstawać szybko, przy minimalnym nakładzie pracy i w jak największej liczbie.

Nagromadzenie wielu mieszkań na niedużej przestrzeni powinno za to zacieśniać sąsiedzkie więzi. Tymczasem mieszkańcy kilkunastopiętrowych molochów miewają problem ze wskazaniem kto w ogóle jest ich sąsiadem. Anonimowość to jeden z wiodących zarzutów wobec klimatu panującego w wielkich blokowiskach. Brak więzi sąsiedzkich w skrajnej postaci prowadzić może do patologii. Poczucie bezkarności wynikające z bycia anonimowym wykorzystuje zwłaszcza młodsze pokolenie osiedli z wielkiej płyty. Tamtejsze klatki, piwnice czy skwery są miejscem integracji różnych, niejednokrotnie mało przyjaznych środowisk. Pozostając w klimacie nieprzyjemnych odczuć - potęgować je może obecność tzw. zsypów na śmieci na klatkach schodowych. W co bardziej zaniedbanych blokach takie oddalone o kilka kroków od mieszkania zsypy stają się siedliskiem trudnego do wytępienia robactwa.

Wreszcie - zarzutem wobec wielkiej płyty jest cena – wskutek nie gasnącego zapotrzebowania na mieszkania, ceny w wielkiej płycie są wciąż relatywnie wysokie w stosunku do warunków, jakie reprezentują. Ten argument przemawia na niekorzyść zwłaszcza w sytuacji, gdy mieszkanie ma mieć charakter inwestycyjny. Wraz z odwrotem mieszkańców od wielkich blokowisk nieznana jest ich dalsza przyszłość. Za kilkanaście lat istotnym problemem może być znalezienie inwestora gotowego zainwestować w reanimację wielkiej płyty. Renowacja może się oczywiście odbywać w ramach wspólnoty mieszkaniowej. Jednak wypracowanie wspólnej woli mieszkańców może stanowić nie lada problem przy tak pokaźnej liczbie członków.

Deweloperskie oazy

Mieszkania z pierwszej ręki cieszyły się w ostatnich latach dużą popularnością. Miliony Polaków przeniosło się do nowych, kolorowych osiedli, od podstaw tworząc lokalne społeczności sąsiedzkie. Tematem wielu takich sąsiedzkich rozmów do dziś pozostają niestety narzekania na dewelopera. Co może nie grać wśród tych wielobarwnych budynków o poetycko brzmiących nazwach?

Choć wydawać by się mogło, że nowego budownictwa ten problem nie dotyczy, również w przypadku nowych inwestycji nie brak wad konstrukcyjno-budowlanych. Obserwowany jeszcze niedawno boom na rynku nieruchomości spowodował, że nowe deweloperskie osiedla wyrastały jak grzyby po deszczu. Rozochoceni deweloperzy (wielu dopiero początkujących) niejednokrotnie szli więc w ilość, nie w jakość. Najlepiej wiedzą to sami mieszkańcy, borykający się ze zbyt szczelnymi oknami, przeciekającymi dachami czy pękającymi ścianami.

To, co wydawać by się mogło zaletą, czyli krótka historia budynków – stać się może przekleństwem. O ewentualnych ukrytych wadach nie powiedzą nam poprzedni mieszkańcy, przyjdzie nam sprawdzić je osobiście po kilku pierwszych latach użytkowania.

Do tego czasu jednak można się będzie cieszyć mieszkaniem z dala od miejskiego zgiełku, bo taką lokalizację oferuje zwykle deweloper. Oddaleni lub odgrodzeni bramami od okolicy mieszkańcy zachęcani są do tworzenia własnych „miast w mieście”. Stałoby się tak może, gdyby nie to, że każdorazowe zrobienie zakupów, wyjście na pocztę czy odprowadzenie dziecka do szkoły wymaga udania się poza osiedle. Istotne braki w infrastrukturze to wynik braku wyobraźni lub nadmiernej oszczędności inwestora – priorytetem jest przecież budowa, a potem sprzedaż jak największej liczby mieszkań. A więcej mieszkań, to mniej miejsca na obiekty i lokale towarzyszące.

Kamienic czar

O trudnościach w dostępie do infrastruktury złego słowa nie powiedzą mieszkańcy kamienic. Te zlokalizowane są zwykle w pobliżu centrów miast, co znowu nie jest tak jednoznaczną zaletą. Bo owszem – „wszędzie blisko” – ale też wszystko słychać i wszystko widać. Dla wygodnickich miłośników miejskiego zgiełku – jak znalazł, dla ceniących bliskość natury - nieco gorzej.

Wypełniające śródmieścia kamienice liczą sobie co najmniej po kilkadziesiąt lat, na co wskazuje m.in. przepiękna, a nieobecna zupełnie w nowym budownictwie architektura. A przy takim stażu o mieszkaniu w kamienicy śmiało można powiedzieć, że jest jak studia bez dna. Przestarzałe instalacje w wielu przypadkach wymagają natychmiastowej wymiany, nieszczelne okna, zwłaszcza przy wysokich sufitach i braku centralnego systemu ogrzewania uniemożliwiają skuteczne dogrzanie mieszkania.

Mieszkania w kamienicach mają zwykle niewielkie balkony lub są ich zupełnie pozbawione. Wiele do życzenia pozostawia też stan techniczny części wspólnych budynków – piwnic, klatek schodowych, korytarzy. Wielu mieszkańców to pierwsi lokatorzy, więc choćby z racji wieku trudniej im podjąć pewne inicjatywy naprawcze. Gorzej, gdy nie tylko nie wykazują entuzjazmu wobec tego, co nowe, ale też stawiają mu zdecydowany opór.

W szeregu zbiórka

Kto z pogardą myśli o tłoczących się w blokach mieszczuchach, poszuka „szeregówki” pod miastem. A wtedy i jego wielu potraktuje z pogardą twierdząc, że dom w zabudowie szeregowej to jedynie atrapa prawdziwie niezależnej nieruchomości jednorodzinnej.

Trudno się nie zgodzić z opinią, że ujednolicana zabudowa grzecznie ustawionych w rzędzie domów niewiele ma wspólnego ze swobodą, jakiej można by sobie życzyć pod miastem. Nieruchomości te rządzą się całkiem podobnymi prawami, jak mieszkania na osiedlach deweloperskich – stawiane są gęsto, bez infrastruktury towarzyszącej, z oszczędnością na tyle dużą, że problem sprawia swobodny manewr samochodowy w tych wąskich uliczkach.

Sama konstrukcja budynków również pozostawia wiele do życzenia – przez ścianę budynku słychać dokładnie tyle, co w niejednym bloku mieszkalnym. Nie zajmuje to jednak głowy mieszkańców, którzy do woli mogą grillować we własnym ogrodzie. Siatka w siatkę z sąsiadem, oczywiście.


Obłudą byłoby twierdzić, że większość z tych wad dyskwalifikuje mieszkanie z konkursu o najlepsze dla nas lokum. To co jedni zawsze wytkną palcem, dla innych będzie zaletą. Sęk w tym, by zważyć wszystkie „za” i „przeciw”, tak by przekonać samego siebie, że decyzja o wieloletniej przygodzie z kredytem jest słuszna, bo przecież spełnia nasze mieszkaniowe marzenie.

A na co, państwa zdaniem, powinna zwrócić szczególną uwagę osoba planująca zakup mieszkania?

Malwina Wrotniak
Bankier.pl

m.wrotniak@firma.bankier.pl
Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna portalu Bankier.pl. Z firmą związana od 2008 roku, od 2014 r. jako zastępca redaktora naczelnego i szef działu "Twoje finanse/Biznes". W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~inter
tu jest fajne

http://www.kr-design.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=24:osada-gencz&catid=4:mieszkania-prywatne&Itemid=31

~fnhmmhhg
popatrz tez tutaj:

http://kredyt-na-mieszkanie.blogspot.com
~nasir
O wielkiej płycie, to ta Pani nie ma większego pojęcia... W tamtych czasach budowano być może byle jak, ale z rozmachem (normy w budownictwie były dużo wyższe niż dziś, bo nie oszczędność, a szybkość była priorytetem). Dzisiejsze deweloperskie konstrukcje, niby w nowej technologii mogą nie przeżyć nawet płyty,O wielkiej płycie, to ta Pani nie ma większego pojęcia... W tamtych czasach budowano być może byle jak, ale z rozmachem (normy w budownictwie były dużo wyższe niż dziś, bo nie oszczędność, a szybkość była priorytetem). Dzisiejsze deweloperskie konstrukcje, niby w nowej technologii mogą nie przeżyć nawet płyty, w sensie czasu istnienia. A buble były, są i będą. No, i blokowiska miały infrastrukturę, w przeciwieństwie do deweloperki na odludziu.
~Dziaja
Mieszkam w starej kamienicy, to prawda, że nie mam balkonu i moje okna wychodzą na podwórze ale:
podwórze nie jest studnią, znam wszystkich sąsiadów i mogę na nich liczyć, mimo świetnego węzła komunikacyjnego mam w nocy idealną ciszę, do śródmieścia tramwajem 12 minut, to fakt, że decydując się na takie mieszkanie
Mieszkam w starej kamienicy, to prawda, że nie mam balkonu i moje okna wychodzą na podwórze ale:
podwórze nie jest studnią, znam wszystkich sąsiadów i mogę na nich liczyć, mimo świetnego węzła komunikacyjnego mam w nocy idealną ciszę, do śródmieścia tramwajem 12 minut, to fakt, że decydując się na takie mieszkanie czekał mnie generalny remont - ale mogłam go robić na raty w miarę jak pozyskiwałam na to fundusze - gdyby był to stan surowy nie miałabym takiego komfortu. Budynek z cegły a nie z pustaków czy innego świństwa to niezaprzeczalna zaleta. Kominy spalinowe, pod które mogę podłączyć piec lub kominek to niezaprzeczalny atut. Własny kocioł do ogrzewania wody i CO daje radość gdy nagle poza sezonem grzewczym spada gwałtownie temperatura. Jakość powietrza w mieszkaniu nieporównywalna z innymi budynkami.
~fnghk,
popatrz tez tutaj:

http://kredyt-na-mieszkanie.blogspot.com
~bambi
to bardzo zalezy od tego, dlaczego czlowiek chce mieszkac u siebie. niektorzy juz maja mieszkanie i przenosza sie do lepszego i tam mozna juz cudowac. jezeli zas chodzi o tych, dla ktorych jest to 1.nieruchomosc i wlasne miejsce na ziemii, to ma nie padac na glowe, byc cieplo w zimie i kredyt jakis znosny do splaty, zeby nie jesc to bardzo zalezy od tego, dlaczego czlowiek chce mieszkac u siebie. niektorzy juz maja mieszkanie i przenosza sie do lepszego i tam mozna juz cudowac. jezeli zas chodzi o tych, dla ktorych jest to 1.nieruchomosc i wlasne miejsce na ziemii, to ma nie padac na glowe, byc cieplo w zimie i kredyt jakis znosny do splaty, zeby nie jesc tylko chleba z pasztetem pod koniec tygodnia.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki