Mieszkania na doby w Warszawie tanieją. To efekt koronawirusa

redaktor Bankier.pl

Średnio o 8 proc. zmniejszyła się w ciągu roku mediana cen najmu krótkoterminowego w Warszawie – wynika z badania DELab, wspólnego instytutu Uniwersytetu Warszawskiego i Google. Ceny najmocniej obniżyli wynajmujący po kilka mieszkań. Nie zabrakło jednak dzielnic, w których ceny znacząco poszły w górę.

– Może to sugerować, że profesjonalne agencje podjęły próbę walki o ostatnich klientów. W tym czasie indywidualni gospodarze mogą reagować wolnej lub przekierować swoje oferty na rynek długoterminowy – czytamy w raporcie DELab.

Jak obliczyli badacze, średnio 513 zł musiałyby zapłacić dwie osoby za dwa noclegi w Warszawie w weekend 17-19 kwietnia. To o ponad 3 proc. mniej niż w jeden z kwietniowych weekendów w 2019 r.

(fot. Shutterstock.com / )

Badacze z DElab pomiędzy 27 a 29 marca, a więc w czasie, gdy najem krótkoterminowy w celach turystycznych był jeszcze legalny, przeanalizowali ponad 2,7 tys. ofert dla Warszawy znajdujących się w serwisie Airbnb. Pod lupę wzięli oferty skierowane do dwóch osób na pobyt w stolicy w weekend pomiędzy 17 a 19 kwietnia 2020 r. Dane porównali z ubiegłorocznym badaniem, które dotyczyło weekendu od 12 do 14 kwietnia. W obu przypadkach zebrane ceny dotyczyły całkowitego kosztu noclegu razem z opłatą rezerwacyjną oraz kosztem sprzątania.

Jeszcze mocniej, średnio o 8 proc., spadła mediana cen ofertowych – z 487 zł w 2019 r. do 448 zł w 2020 r. Głównie za sprawą tańszych ofert. Te znajdujące się poniżej mediany wynosiły średnio 350 zł i były o 10 proc. niższe niż w 2019 r.

Średnia cena mogła być jeszcze niższa, ale wśród badanych ogłoszeń znalazło się więcej droższych, których ceny oscylowały wokół 2000 zł.

Gdzie ceny spadły najmocniej, a gdzie wzrosły?

Największe obniżki średnich cen ofertowych miały miejsce w dzielnicach z największą liczbą mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo. W Śródmieściu średnia cena dla 2020 r. była o 13 proc. niższa niż zanotowana w 2019 r., 10-procentowy spadek zanotowano na Pradze Północ. W obu tych dzielnicach za wynajęcie mieszkania dla dwóch osób pomiędzy 17 a 19 kwietnia 2020 r. oczekiwano najwięcej – średnio 510 zł.

Stawki dyktowane za najem krótkoterminowy niewiele zmieniły się na Pradze Południe (-1,5 proc.), Mokotowie (+0,2 proc.) i Wilanowie (-0,8 proc.). Wśród przeanalizowanych dzielnic można było znaleźć i takie, gdzie średnia cena ofertowa najmu krótkoterminowego wzrosła. Tak było na Włochach (+20,2 proc.) oraz Bielanach i Ochocie (+8,2 proc.).

Więcej mieszkań = większa promocja

Najmocniej stawki obniżyły osoby wynajmujące co najmniej cztery mieszkania – średnio o 13 proc. Właściciele dwóch lub trzech mieszkań na doby obniżyli swoje oczekiwania średnio o 6 proc. Najmniej z ceny w stosunku do kwietnia 2019 r. zeszli z kolei wynajmujący jedno mieszkanie – średnio o 5 proc.

Badacze DELab przeanalizowali także oferty dostępne zarówno w kwietniu 2020 r. jak i przed rokiem. W Warszawie było to 798 ogłoszeń. 54,9 proc. z nich zawierało wyższą cenę, a w przypadku 19,2 proc. ogłoszeń była ona o ponad 10 proc. wyższa. Blisko co trzecie (29,7 proc.) można było wynająć za cenę o ponad 10 proc. niższa.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 sammler

Z tymi cenami, to pewnie tak, jak na Booking.com... Wpiszcie przykładowo Trójmiasto i ostatni weekend kwietnia (25-26), kiedy nic szczególnego się nie dzieje.

Odpowiedź serwisu: "83% miejsc na pobyt jest już niedostępne w tym terminie na naszej stronie."

No przecież trza się spieszyć, bo Trójmiasto będzie zapełnione turystami w ten weekend! :)))

Bo to wcale nie jest tak, że zostały tylko mieszkania, które... no właśnie: "zostały"! Nie wiem, ile było normalnie mieszkań w Wa-wie, ale tutaj podają, że w kwietniu 2019 było ich 5,4 tys. "i liczba ta stale rośnie", a rekordzista (jeden oferent) z Wa-wy miał ich... 160!

https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,25107984,airbnb-w-warszawie-kto-tu-rzadzi-i-ile-mozna-zarobic-infografika.html

No fakt, 2x mniejsza pula (jeśli nie bliżej 3x) przy takiej koncentracji, to wcale nie jest kwestia nieaktualności ofert, których po prostu nikt nie usunął. Ofert zupełnie przypadkowych najpewniej, w związku z czym średnia/mediana z 5,4 tys. nie jest porównywalna z tą z 2,7 tys. ofert.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 mknowak

Booking pokazuje stan faktyczny. Prawda jest taka że większość obiektów się zamknęła bo musiała się zamknąć takie są aktualne przepisy. Nie wolno wynajmować w celach turystycznych więc lokale zostały zablokowane. Pytanie dlaczego w ogóle coś jest wynajmowane, no chyba że ktoś liczy na klientów firmowych...... .
Druga sprawa to fakt że masz teraz tak mały ruch że bardziej opłaca się cały interes wygasić niż trzymać wystawione lokale i czekać na jednego gościa miesięcznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 sammler odpowiada mknowak

No ja to wiem :) Pokazuję tylko, jak łatwo manipulować danymi...

Jeżeli już w kwietniu 2019 było 2x mieszkań więcej niż obecnie, a Wyborcza pisała, że ich liczba stale przyrasta, to redaktor nie wyciąga z tego wniosku, że próbuje porównywać jabłka z gruszkami, tylko cytuje to, co mu ktoś podesłał. Jak, niesławnej pamięci, redaktor Wielgo.

I żeby nie było - ja nie mam nic do redaktora Kaźmierczaka osobiście - za mało jego artykułów czytałem, bym mógł sobie wyrobić opinię (widzę, że niektórzy ją mają - ja jeszcze nie). Piszę tylko i wyłącznie o tym jednym jego dziele.

A Booking.com zachowuje się, moim zdaniem, trochę nieładnie. Nie przyniesie to oczywiście żadnych negatywnych skutków, bo nikt rozsądny nigdzie teraz nie pojedzie (jeśli nie ze względu na wirusa, to na mandat), niemniej umieszczanie komunikatu o DOKŁADNIE tej samej treści co zawsze, na który większość reagowała podświadomie właśnie w stylu: "trzeba się spieszyć, bo zabraknie", wydaje mi się trochę nie w porządku. Niby coś piszą o epidemii na pasku, ale raczej w kontekście zwrotu kosztów, a nie tego, że ich statystyki mogą być niemiarodajne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 mknowak odpowiada sammler

Chyba znam trochę lepiej booking i mogę ci powiedzieć, że dane które pokazywali typu "właśnie wynajęto pokój w tym obiekcie" też nie były prawdziwe......
Booking to był dobry portal 4-5 lat temu, od pewnego momentu zaczęli działać wszystko przez internet i zero wsparcia w razie problemów. Książkę mógłbym napisać o tym rynku.
Danymi wszyscy manipulują, na to ile jest wolnych lokali i ile jest ich globalnie też nie można patrzeć ponieważ jak jest dobry termin to obiekty zdejmują lokale z portali bo wolą sprzedać przez stronę bez prowizji. Booking robi na stronie marketing a czy to ładne czy nie to nikogo nie interesuje ważne, że jest to skuteczne. Jak ktoś jest naiwny to bierze przez booking a jak pomyśli to znajdzie ten sam lokal bezpośrednio i zapłaci mniej albo dostanie gratis miejsce parkingowe itd. tylko trzeba wynajmować od firm które już trochę istnieją a nie od nowych z jednym lokalem na nielegalu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 sammler odpowiada sammler

Ojej, ojej! Redaktor Wielgo związał się z PiS-owskim Funduszem Rozwoju!

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/marek-wielgo-pfr-nieruchomosci-jest-naczelnym-infonajem-pl

Pewnie będzie miał immunitet teraz, a jego dokonania sprzed paru lat zostaną urzędowo wymazane z archiwów ;)

! Odpowiedz
6 35 tomako_lunatic

Już zaczyna robić się ciekawie - ogłoszenie z mojego miasta (~80k mieszkańców):

"Sprzedam w pakiecie 8 mieszkań za 700 000 zł . Bez pośredników."

! Odpowiedz
1 0 jasiek2017

link do ogloszenia ?

! Odpowiedz
1 2 detektorjusia odpowiada jasiek2017

Google Twoim przyjacielem :)

! Odpowiedz
0 50 piotr2019

Chętnie zobaczyłbym ile mieszkań za te ceny zostało wynajętych przez ostatnie 2 tygodnie ;o)

! Odpowiedz
3 24 tatrzanczyk

Temat jak na dzisiejsze czasy już stary, ale bankier.pl o nim nie pisał:
https://www.propertynews.pl/inwestycje/koronawirus-topi-rynek-najmu-krotkoterminowego-wolska-aparthotel-wnioskuje-o-upadlosc,81358.html

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne