REKLAMA

Media: rząd chce przejąć kontrolę nad OFE

Adam Torchała2016-05-27 10:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-05-27 10:55

Rząd chciałby połączyć OFE w jeden fundusz pod zarządem instytucji kontrolowanej przez Skarb Państwa - donosi "Rzeczpospolita". Jeżeli pomysł wejdzie w życie, będzie to oznaczało wielką nacjonalizację.

- Jak wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej", rządowy pomysł miałby polegać na stworzeniu jednego dużego funduszu emerytalnego, do którego wrzucono by aktywa wszystkich 12 OFE - czytamy w gazecie.

Źródłem informacji jest "osoba zbliżona do sprawy", która pragnie jednak zachować anonimowość. Według niej zarządzać pieniędzmi w imieniu państwa mógłby np. Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Inne źródło jako zarządzającego wskazuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Ani ministerstwa, ani zainteresowane spółki nie potwierdziły oficjalnie tej informacji.

fot. / / YAY Foto

Pomysł nie jest nowy

To nie pierwsze zakusy państwa na pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych. W lutym 2014 roku rząd Donalda Tuska dokonał wartego 153,15 mld zł "skoku na OFE". W listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że "skok na OFE" był zgodny z konstytucją, co otwarło drogą do spekulacji o losie pozostałej części pieniędzy pozostałych w funduszach.

- Nowa władza potrzebuje pieniędzy równie rozpaczliwie, co poprzednia. Zmiana rządu zbiegła się w czasie z ważnym orzeczeniem Trybunały Konstytucyjnego. W mojej ocenie oba fakty zdecydowanie zwiększają szansę na „ostateczne rozwiązanie” kwestii Otwartych Funduszy Emerytalnych - pisał w grudniu Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

O sięgnięciu po pieniądze zgromadzone w OFE wspominał podczas rozmowy z Bankier.pl także profesor Robert Gwiazdowski. - Z demografii wynika, że tak około do 2023-2025 r. W 2014 r. miały się zacząć problemy systemu emerytalnego i się zaczęły. Dlatego Donald Tusk musiał zrobić tzw. „skok na OFE”, choć tak naprawdę nie był to skok, a przeksięgowanie długu. Natomiast w 2022 r. trzeba będzie zrobić skok na pozostałą część OFE, bo inaczej nie da rady - przewidywał profesor. Konsolidacja OFE pod państwowymi skrzydłami może być pierwszym krokiem w tym kierunku.

Gra o 140 mld zł

Gra toczy się o wysoką stawkę. W funduszach zgromadzone jest ponad 140 mld zł. Gdyby omawiany przez "Rzeczpospolitą" pomysł wszedł w życie, państwo przejęłoby kontrolę nie tylko nad tymi pieniędzmi, ale także nad udziałami w wielu spółkach.

Według stanu posiadania na koniec 2015 roku Otwarte Fundusze Emerytalne posiadały ponad 50-procentowy udział w takich spółkach jak Agora, ABPL, Sanok, Elektrobudowa, Kęty. Magellan, Nowa Gala oraz Robyg. Spółki te stałyby się więc podmiotami realnie kontrolowanymi przez Skarb Państwa podobnie jak obecnie ma to miejsce w przypadku np. PGE, Energi, czy PGNiG.

Wielka nacjonalizacja spółek

Państwo zyskałoby także na znaczeniu w akcjonariacie gigantów z WIG-u 20. Według tych samych danych udziały OFE przekraczały 20% w akcjonariatach mBanku, Aliora, CCC, LPP, PKO, Orlenu oraz Asseco. Skala nacjonalizacji byłaby więc ogromna (pieniądze z OFE należą przecież oficjalnie nie do emerytów, a do państwa).

Zwiększyłoby się także ryzyko zaangażowania tych spółek do realizowania politycznych interesów. Sam minister Jackiewicz zaznaczał, że "zarządy spółek z udziałem Skarbu Państwa powinny stawiać sobie za cel nie tylko interes spółki, ale również interes Skarbu Państwa i muszą brać pod uwagę możliwość odwołania przez właściciela".

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (314)

dodaj komentarz
~Yaro-Ka-Chi
Haha dobre, a jak wytłumaczą chińskim dzieciom pracującym w szwalniach LPP że dostaną nie 3$ tylko 2,5$ bo reszta idzie na polską kopalnię??
~Niedoinformowany
Jak to? To w OFE są jeszcze jakieś pieniądze na których można położyć łapę? Myślałem że Donuś nasz kochany wszystko wyprowadził.
~Kajtek
Nie. Za to, że w ogóle coś wziął był krytykowany przez bandę oszustów, którzy obecnie chcą położyć łapę na reszcie OFE, aby dać na życie nieudacznikom życiowym, którzy stanowią elektorat PIS.
~Niedoinformowany odpowiada ~Kajtek
A możesz mi to pokazać na liczbach?
~Patriota odpowiada ~Kajtek
"Kajtek"...To twoje "coś" to 50% OFE....
~raz1dwa2trzy
Dzień Prawa i Sprawiedliwości się zbliża.
W ramach tego dnia. dokona się Dobra Zmiana.
Będzie to dla niektórych Trybunał Stanu, dla innych psychiatryk, a dla paździocha żoliborskiego - geriatryk.
A ja, po tym wszystkim, odwiedzę Stary Kraj i dokonam PISsingu ich grobach.
~Reform
Ale jaja Agora bedzie spolka skarbu Panstwa pod zarzadem Kaczynskiego jak na razie. Tego najlepszy nawet Zyd by nie wymyslil. Ha hahaha, Kaczor cwanego Michnika zagania do kata. Jak jeszcze ktos uwaza ze Kaczor , to glupek, to po prostu zal mi was!!! Swoja droga ten wojowniczyTK w listopadzie uchwala zgodnosc kradziezy( deal Tuska Ale jaja Agora bedzie spolka skarbu Panstwa pod zarzadem Kaczynskiego jak na razie. Tego najlepszy nawet Zyd by nie wymyslil. Ha hahaha, Kaczor cwanego Michnika zagania do kata. Jak jeszcze ktos uwaza ze Kaczor , to glupek, to po prostu zal mi was!!! Swoja droga ten wojowniczyTK w listopadzie uchwala zgodnosc kradziezy( deal Tuska i PO) OFE z Konstytucja, i wode na mlyn PISu leje. Nie widzicie kochani Rodacy ze to cale panstwo polskie, to jeden smierdzacy geszeft. Cale OFE to ukradzione i aktualne nalezy scalic w Panstwowym funduszu emerytalnym jak w Norwegii, to jak na razie okolo 300 mld PLN, a za manipulowanie ta kasa, w konstytucji zapisac, ze nalezy sie kula w leb. Jest to zywa gotowka ktora Rodacy wplacili na swoje konta, zgodnie z Buzka reforma. Bo jesli od poczatku byl to przekrat jak twierdzi Gwiazdowski, to Buzka nalezaloby powiesic, albo zastrzelic. Za mniejsze pieniadze ludzie gryza ziemie.
~atakpowiem
Bardzo dobrze bo OFE to wielki przekręt pozwalający "zarządzającym" wyprowadzać pieniądze za granicę. Za wysokie koszty niezależne od zysków/strat.
~Xxx
A jak PO zabierało pieniądze z OFE to chyba nikt nie krzyczał...
~Maciej
Tusk, Kaczyński, jak widać, jeden cwaniak. Już po numerze Tuska, powiedziałem pracodawcy, że chcę umowę nieozusowaną, bo sam chce sobie odkładać na emeryturę (dogadaliśmy oczywiście jeszcze kilka ważnych szczegółów - nie chciałem być stratny). I odkładam. Jedynie co, to co miesiąc płacę dobrowolne zdrowotne Tusk, Kaczyński, jak widać, jeden cwaniak. Już po numerze Tuska, powiedziałem pracodawcy, że chcę umowę nieozusowaną, bo sam chce sobie odkładać na emeryturę (dogadaliśmy oczywiście jeszcze kilka ważnych szczegółów - nie chciałem być stratny). I odkładam. Jedynie co, to co miesiąc płacę dobrowolne zdrowotne (które w 100% odliczam sobie w zeznaniu rocznym od kwoty podatku do zapłaty).

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki