Marnotrawstwo mózgów. Wyjeżdżają z Polski i pracują poniżej kwalifikacji [Raport]

Terroryzm i uchodźcy a emigracja - na razie bez związku

Czy niedawne zamachy terrorystyczne i podwyższone ryzyko terroryzmu w niektórych krajach miałoby wpływ na wybór kraju, w którym się osiedlisz? – pytaliśmy uczestników badania. 43% osób z wyższym wykształceniem nie wykluczających emigracji wskazuje, że ten czynnik do tej pory pozostawał bez wpływu, przy czym może to ulec zmianie w przyszłości. 27% zdecydowanie deklaruje, że działania terrorystów nie wpłynęły i nie wpłyną na ich decyzję, 23% osób twierdzi, że z powodu minionych wydarzeń zmieniło wcześniej planowany kierunek na inny.

Czy w razie emigracji wskazane zjawisko miałoby wpływ na wybór kraju,

w którym się osiedlisz?

"zamachy i podwyższone ryzyko terroryzmu" "napływ uchodźców i migrantów do Europy"
Ten czynnik do tej pory nie miał wpływu, ale może to ulec zmianie 43% 38%
Nie, ten czynnik nie miał i nie będzie miał wpływu na moją decyzję 27% 32%
Tak, z tego powodu zmieniłem wcześniej planowany kierunek na inny 23% 23%
Nie zastanawiałem się nad tym 7% 7%

N=561, na pytanie odpowiadali respondenci, którzy planują lub nie wykluczają emigracji w ciągu najbliższych 5 lat.

Źródło: Bankier.pl - II badanie opinii nt. emigracji

Podobnie rozkładają się głosy w odpowiedzi na pytanie o uchodźców. Dla 38% ankietowanych ich zwiększona obecność w niektórych państwach na ten moment nie ma znaczenia dla wyboru kraju emigracji, choć zastrzegają oni, że może to ulec zmianie w przyszłości. 32% osób nie zwracało ani nie zamierza zwracać uwagi na tę kwestię przy dokonywaniu decyzji o wyjeździe. Co piąta osoba już dokonała z powodu napływu uchodźców zmiany decyzji o docelowym kraju emigracji.

Po wyjeździe problemem okazała się tęsknota

31% ankietowanych posiadających wyższe wykształcenie mieszka dziś poza granicami Polski. Wśród najczęściej wskazywanych powodów ich wyjazdu dominowały odpowiedzi (można było podać maksymalnie trzy): „żeby rozwinąć swoją karierę i zdobyć doświadczenie” (23% głosów), "żeby znaleźć pracę lepiej płatną niż w Polce” (22%), „żeby podnieść jakość życia” (19%).

Polscy specjaliści przebywający na emigracji nie wracają do kraju głównie ze względu na atrakcyjniejsze warunki zawodowe za granicą (39% odpowiedzi; można było wskazać maksymalnie trzy najważniejsze powody) oraz z powodu wyższego statusu społecznego za granicą (16%). Zaledwie 12% odpowiedzi dotyczyło względów rodzinnych/osobistych jako przeszkody do powrotu do Polski.

Najczęściej wskazywanym jako poważny problemem wśród emigrantów okazała się silna tęsknota za Polską i bliskimi oraz towarzyszące im poczucie, że nie jest się u siebie.

43% specjalistów deklaruje, że wyjechało za granicę do wcześniej umówionej pracy. 16% znalazło pracę w ciągu pierwszego miesiąca pobytu, 13% - w ciągu kilku dni.

Czy bohaterowie polskiego drenażu mózgów stali się też ofiarami marnotrawstwa mózgów? Co piąty ankietowany twierdzi, że wykonuje za granicą pracę poniżej swoich kwalifikacji i wykształcenia. 68% uznaje, że wykonywana przez nich praca jest adekwatna do ich predyspozycji.

Polacy o Polakach za granicą – mają dobrą renomę, rezygnują zbyt łatwo

Wszyscy ankietowani – niezależnie od miejsca zamieszkania – odpowiadali również na cztery pytania o sytuację polskich specjalistów za granicą. 74% osób uważa, że polscy specjaliści z wykształceniem wyższym mają dobrą renomę za granicą. 7% nie zgadza się z takim stwierdzeniem.

47% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że polscy specjaliści z wykształceniem wyższym na emigracji pracują poniżej swoich kwalifikacji. 31% nie zgadza się z tym stwierdzeniem, pozostali nie mieli zdania.

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniami, że:
TAK NIE NIE MAM ZDANIA
"Polscy specjaliści z wykształceniem wyższym mają dobrą renomę za granicą" 74% 7% 19%
"Polacy z wyższym wykształceniem pracują na emigracji poniżej swoich kwalifikacji" 47% 31% 22%
"Polacy z wyższym wykształceniem na emigracji zbyt łatwo rezygnują ze swoich zawodowych ambicji" 45% 30% 25%
"Polscy specjaliści z wykształceniem wyższym są za granicą opłacani gorzej niż specjaliści z innych krajów" 29% 36% 35%
N=1088. Źródło: Bankier.pl - II badanie opinii nt. emigracji

45% pytanych twierdzi, że Polacy z wyższym wykształceniem na emigracji zbyt łatwo rezygnują ze swoich zawodowych ambicji. 30% nie zgadza się z tym stwierdzeniem, pozostali nie mieli zdania.

Większość, bo 36% badanych nie zgadza się ze stwierdzeniem, że polscy specjaliści z wyższym wykształceniem są za granicą opłacani gorzej niż specjaliści z innych krajów. Rację takiemu twierdzeniu przyznało 29%, pozostali nie mieli zdania na ten temat.

II edycja badania opinii nt. emigracji - Bankier.pl
II edycja badania opinii nt. emigracji - Bankier.pl (Bankier.pl)

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 11 ~Wendy

Szwajcaria oszczeda duzo forsy zatrudniajac wyksztalconych przez Polske Polakow. Nie trzeba samemu inwestowac w lata nauki takiego obywatela, zrobila to juz w tym wypadku Polska. Za darmo !!!!!!
Kiedy nasz kochany rzad pojmie ze jesli dalej tak pojdzie to w Polsce zostana chorzy, starzy, dzieci i wielu bezrobotnych niedouczonych . Kto bedzie pracowal na tych ludzi i kto bedzie placil skladki ZUS. Nie wspomne juz o rozwoju kulturalnym naszego kraju. Chce by nasz kraj sie rozwijal, chce by przecietny Polak byl dumny ze swojego kraju i pracowal z zaangazowaniem dla swojej Rodziny w Polsce. Spotykam w Szwajcarii wielu Polakow; szczesliwi Ci ktorzy maja najblizsza Rodzine przy sobie. Wielu tego nie ma i cierpi, teskni za najblizszymi. Czy tak powinno byc... Czyz to nie Rodzina w Polsce jest najwazniejsza. Jesli tak to czemu tylu mlodych ludzi wyjezdza " za chlebem " bo we wlasnym kraju nedza i brak perspektyw. To jest STRASZNE...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~jan

Tylko należy zastanowić się nad tym czy zatrudniani Polacy są rzeczywiście tak wykształceni, czy są zatrudniani z uwagi na ukończoną jakąś uczelnie o wątpliwej jakości a ich przydatność do pracy wynika z wrodzonej inteligencji i pracowitości. Czy Polacy są zatrudniani na kierowniczych stanowiskach, czy tam gdzie potrzeba myślącego robola. Na kierowniczych stanowiskach potrzeba ludzi kreatywnych, twórczych a tego na pewno żadna Polska uczelnia nie jest w stanie zrealizować. Dlaczego? gdyż kadra naszych uczelni to ludzie z dawnych układów, którzy lubią stabilność w pracy, tak jak było zawsze za komuny, a innowacyjność jest trudna i nikomu nieznana. Na dodatek nikt nikogo z innowacyjności nie rozlicza bo sam nie wie o co chodzi. Jesteśmy społeczeństwem ludzi niesamowicie inteligentnych, znacznie odbiegających od rówieśników w UE , tracimy w zestawieniu z nimi , że nasze szkolnictwo wyższe nie potrafi uwolnić się z układów dawnej minionej epoki. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Nina

Ano właśnie, a kolejny rząd zamiast zrobić coś, by zatrzymać w Polsce, wykształconych ludzi, skupia się na tym tylko by przyciągnąć do nas obcokrajowców (http://papug.pl/latwiej-o-prace-dla-cudzoziemcow/). Przecież to jest bez sensu.

! Odpowiedz
1 11 ~wyksztsrednie

3 lata 150 000zl a w PL piwo pod sklepem.

! Odpowiedz
0 1 ~belzebup

Szkoda, że zdolności językowych Bóg ci tak poskąpił. OtóRZ...

! Odpowiedz
6 14 ~NoComments

Wykształcenie wyższe informatyczne. Podobno branża w której zarabia się ogromne pieniądze - czyli IT. W Polsce zarobki: 3500 PLN netto praca w zawodzie (frontend/backedn + tester + analityk). Na zachodzie praca jako pracownik fizyczny zarobki: (po przeliczeniu na PLN) 13 000 PLN netto za 3 tygodnie pracy + praca bez stresu i ciągłej presji czasu + praca na jednym stanowisku (a nie na trzech).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~gogo

IT Wrocław - 12800zł brutto

! Odpowiedz
1 10 ~Tomi123123 odpowiada ~gogo

Pracowałem we Wrocławiu jako programista w 3 firmach. Wynagrodzenie było ok, ale albo musiałem prowadzić działalność gospodarczą, albo wypisywać lewe delegacje, albo jakieś licencje na prawa autorskie. Wypłatę często miałem z opóźnieniem, niekiedy nawet 3 mce później a VAT musiałem zapłacić. W Wielkiej Brytanii normalna umowa o pracę, wynagrodzenie przez 8 lat zawsze było na 28-go, a w grudniu nawet wcześniej. Do tego owoce, siłownia, ciastka, ub. zdrowotne, dodatkowe składki na emeryturę. W Polsce nie mieszkam od 8 lat może się już poprawiło, ale kiedyś było kiepsko. W moim przypadku nie ma 'marnotrastwa' robię mniej więcej to samo, ale po prostu jestem traktowany bardziej fair.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~lol odpowiada ~gogo

12 800 brutto ? LOL to tylko 8985,06 netto.. czym ty się kolego chwalisz ? Nawet 'mitycznej 10k' nie zarabiasz - a podobno wszyscy programiści zarabiają conajmniej 10 000 netto w Polszy. Robol na zachodzie zarabia węcej od Ciebie.

! Odpowiedz
3 12 ~Kryniu

Ci którzy zostają w nagrodę płacą 500+ aby było więcej Polaków, którzy tu nie znajdą miejsca więc wyjadą by budować, pracą i podatkami, zamożność Niemiec, GB, NL itp. potrzebujących. Mądra polityka!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.