Czy Polacy naprawdę chcą emigrować? Czy życie w innych krajach faktycznie byłoby prostsze? Jakim trudem okupione są decyzje o przeprowadzce za granicę? Bankier.pl startuje z drugą edycją badania opinii na temat emigracji - zarówno wśród tych, którzy żyją w Polsce, jak i za granicą.
W minionym roku w Europie hasło "emigracja" odmieniano przez wszystkie przypadki. Wiele krajów musiało zmierzyć się z niespotykaną dotąd falą imigracji z Bliskiego Wschodu i Afryki. W tym samym czasie inne (w tym Polska) walczyły z drenażem mózgów wysysającym specjalistów z lokalnych gospodarek. Po komentarzach do publikowanych na łamach Bankier.pl historii Polaków za granicą widać, że debata o blaskach i cieniach emigracji toczy się właściwie co tydzień.


W pierwszym internetowym badaniu Bankier.pl na temat emigracji rok temu udział wzięło aż ponad 4,3 tys. osób. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy - tam zamieszkalibyśmy najchętniej, wskazywały wyniki ankiety. Tych, którzy podjęli już decyzję o wyjeździe, pytaliśmy o powody, dla których nie wracają. Wiodącym argumentem (39%) były atrakcyjniejsze warunki zawodowe za granicą, 22% ankietowanych powoływało się na wyższy status społeczny, 11% nie wracało z obawy przed zaczynaniem w Polsce wszystkiego od nowa.
Po roku chcemy sprawdzić, jak zmieniają się emigracyjne nastroje. Czy głośne wydarzenia minionego roku w Europie - zamachy terrorystyczne i napływ uchodźców - wpłynęły na emigracyjne decyzje Polaków? Dużo uwagi w tej edycji poświęcamy też emigracji zarobkowej. Do jakich krajów chcieliby przenosić się polscy specjaliści? Czy prawdą są powtarzane w mediach opinie, że Polacy za granicą pracują poniżej posiadanych kwalifikacji?