REKLAMA

Emigracja - planujesz? Już to zrobiłeś? II edycja badania Bankier.pl [ANKIETA]

Malwina Wrotniak2016-04-25 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2016-04-25 06:00

Czy Polacy naprawdę chcą emigrować? Czy życie w innych krajach faktycznie byłoby prostsze? Jakim trudem okupione są decyzje o przeprowadzce za granicę? Bankier.pl startuje z drugą edycją badania opinii na temat emigracji - zarówno wśród tych, którzy żyją w Polsce, jak i za granicą.

W minionym roku w Europie hasło "emigracja" odmieniano przez wszystkie przypadki. Wiele krajów musiało zmierzyć się z niespotykaną dotąd falą imigracji z Bliskiego Wschodu i Afryki. W tym samym czasie inne (w tym Polska) walczyły z drenażem mózgów wysysającym specjalistów z lokalnych gospodarek. Po komentarzach do publikowanych na łamach Bankier.pl historii Polaków za granicą widać, że debata o blaskach i cieniach emigracji toczy się właściwie co tydzień.

fot. / / Bankier.pl

W pierwszym internetowym badaniu Bankier.pl na temat emigracji rok temu udział wzięło aż ponad 4,3 tys. osób. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy - tam zamieszkalibyśmy najchętniej, wskazywały wyniki ankiety. Tych, którzy podjęli już decyzję o wyjeździe, pytaliśmy o powody, dla których nie wracają. Wiodącym argumentem (39%) były atrakcyjniejsze warunki zawodowe za granicą, 22% ankietowanych powoływało się na wyższy status społeczny, 11% nie wracało z obawy przed zaczynaniem w Polsce wszystkiego od nowa.

Po roku chcemy sprawdzić, jak zmieniają się emigracyjne nastroje. Czy głośne wydarzenia minionego roku w Europie - zamachy terrorystyczne i napływ uchodźców - wpłynęły na emigracyjne decyzje Polaków? Dużo uwagi w tej edycji poświęcamy też emigracji zarobkowej. Do jakich krajów chcieliby przenosić się polscy specjaliści? Czy prawdą są powtarzane w mediach opinie, że Polacy za granicą pracują poniżej posiadanych kwalifikacji?

Zachęcamy do wzięcia udziału w II badaniu Bankier.pl o emigracji

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (73)

dodaj komentarz
~Ss
Wypełniłbym gdyby pod ios na ipadzie się dało.
fuszerka
~Robol
Przestańćie pisać bzdury typu emigranći to młodzi zdolni ludzie. 90% emigrantów Polskich w uk to margines społeczny, alkoholicy, awanturnicy, ze wśi, bez żadnego zawodu. Dwie trzecie pracuje w naigorszych pracach za naigorsze pieniądze. Mieszkają po 15 w mieszkaniu w naigorszych dzielnicach. Każdy tylko kombinuje gdzie by tu Przestańćie pisać bzdury typu emigranći to młodzi zdolni ludzie. 90% emigrantów Polskich w uk to margines społeczny, alkoholicy, awanturnicy, ze wśi, bez żadnego zawodu. Dwie trzecie pracuje w naigorszych pracach za naigorsze pieniądze. Mieszkają po 15 w mieszkaniu w naigorszych dzielnicach. Każdy tylko kombinuje gdzie by tu zarobić i nie płaćić podatków. Ich sen to zrobić dziecko i wyłudzić jak naiwiecej zaśiłków. Mieszkałem w uk przez 24 lata więc coś o tym wiem. Jeżeli ći ludzie to młodzi i zdolni, to ten kraj przyszłości nie ma.
~Alex
Chodzi bardziej o te pozostałe 10%, które wyjechało, żeby tam budować kraj, a nie tutaj.
~PRL_u__c_d
jeszcze są granice otwarte
w każdej chwili może to się zmienić.
więc korzystać póki można.
~fd
Co dobra zmiana na to? Co robi aby Polacy czuli się tak samo doceniani jak obywatele innych krajów? Ciekawe czy polscy parlamentarzyści czy europosłowie tak samo odstają z wynagrodzeniem? Pewnie nie - wiec skoro im się zgadza to problem obywatel że jemu nie.
~dfg
„Z Kazachstanu może wrócić 34 tys. Polaków” nowa ustawa repatriacyjna
~fd
Może warto poprosić o komentarz rząd? Ciekaw jestem co dobra zmiana chce zrobić żeby młodzi zdolni ludzie przestali stąd wyjeżdżać. Nie można rządzić krajem nie myśląc o nich. Za parę lat nie będzie komu pracować na emerytury.
~niepelnosprawny_org
to jest wysyłanie ludzi na emigracje?
~lel
"W tym samym czasie inne (w tym Polska) walczyły z drenażem mózgów wysysającym specjalistów z lokalnych gospodarek" - 500+ jest przykładem. Po osiągnięciu wieku dojrzałości z wydrenowanymi pieniędzmi podatnika w ilości 18latx12mcyx500zł = ? ruszy na emigrację. Czy opodatkowana tak gospodarka będzie się rozwijała? Będzie "W tym samym czasie inne (w tym Polska) walczyły z drenażem mózgów wysysającym specjalistów z lokalnych gospodarek" - 500+ jest przykładem. Po osiągnięciu wieku dojrzałości z wydrenowanymi pieniędzmi podatnika w ilości 18latx12mcyx500zł = ? ruszy na emigrację. Czy opodatkowana tak gospodarka będzie się rozwijała? Będzie ale wolniej niż powinna. No to jaka to walka z drenażem mózgów ?
~jeremys
Mam odłożone trochę dolarów na czarną godzinę. Ostatnie posiedzenie FED nic nie zmieniło, jednak ciągle mówi się o przyszłej podwyżce stóp procentowych. Analitycy mają jednak inne zdanie co do podwyżki (http://independenttrader.pl/co-zrobi-fed.html). Nie wiem czy warto jeszcze trzymać dolary. Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Powiązane: Tam mieszkam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki