REKLAMA
PILNE

Marek Dietl dla Bankier.pl: Stawiamy na jakość spółek, nie na ilość

Adam Torchała2020-09-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
Marek Dietl dla Bankier.pl: Stawiamy na jakość spółek, nie na ilość
Marek Dietl dla Bankier.pl: Stawiamy na jakość spółek, nie na ilość
/ Bankier.pl

– Staramy się, by spółki, które pojawiają się dziś na giełdzie, były spółkami, które dokonują tej decyzji bardzo świadomie, znając wszystkie obowiązki z tym związane. Chcą tanio i efektywnie pozyskiwać kapitał oraz chcą mieć PR-owe wsparcie w postaci bycia spółką publiczną, ale są też gotowe, by współdziałać z inwestorami mniejszościowymi – mówi w rozmowie z Bankier.pl dr Marek Dietl, prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o perspektywach polskiej giełdy w kontekście inwestorskiej mody na GPW, a także kurczącego się zasobu spółek notowanych na rynku przy Książęcej.

– Jesteśmy ofiarami tego, że historyczna moda na giełdę sprawiła, iż pojawiło się wiele spółek, które nie miały w swojej kulturze organizacyjnej, swoim DNA bycia spółką publiczną, a więc nie chciały się dzielić informacjami ze swoimi akcjonariuszami mniejszościowymi, albo nie czuły potrzeby współpracy z analitykami czy posiadania strategii relacji inwestorskich. Te nieczujące się najlepiej na giełdzie spółki teraz z niej schodzą. Ja tych spółek od początku swojej prezesury nie zatrzymywałem, a tych, którzy działali niezgodnie z naszymi regulacjami, traktowaliśmy dość radykalnie. Na początku mojej prezesury zawiesiliśmy około 30 spółek, ponieważ nie ma sensu tworzyć fikcji, jeżeli coś nie działa – wyjaśnia dr Marek Dietl.

Prezes GPW przekonuje jednak, że nie oznacza to kroku wstecz. Jak zaznacza, przy Książęcej stawia się obecnie na jakość, a nie na ilość. Giełda liczy się z tym, że zasób spółek może się kurczyć, jednak kluczowe jest to, by nowe firmy rozumiały nie tylko szanse, ale i obowiązki związane z obecnością na giełdzie. Prezes Dietl widzi tym samym potencjał GPW, jako ważnego ogniwie inwestycyjnego łańcucha.

– Rynek venture capital w Polsce rozwinął się w ostatnich latach znakomicie. W zeszłym roku fundusze zainwestowały 1,2 mld zł i jest to świetna wiadomość dla giełdy, ponieważ na rynkach rozwiniętych giełdy nie służą tylko i wyłącznie do pozyskania kapitału, ale są też miejscem, gdzie się wychodzi z inwestycji. To bardzo dobrze widać w USA, że choć mniej niż 20 proc. wyjść z inwestycji funduszy venture odbywa się przez giełdę, to generują one 75 proc. zwrotu z inwestycji, jakie uzyskują fundusze venture. I my idziemy właśnie w tym kierunku – tłumaczy prezes GPW.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Ciekawe dlaczego ludzie parający się finansami niemal zawsze mają takie dziwne nazwiska :)
marianpazdzioch
Bo Zając, Bucior, Bocian itp. utknęli ze swoim intelektem na roli albo z młotkiem na budowie.
djnsd
Ale sie ośmieszył hahahhahaaa ! Jak stawia na jakośc to niech usunie połowe Wigu 20 same spółki skarbu państwa na tej bananowwej giełdzie. Kogo to jest stryjek czy wujek hahahhaa ?
tomitomi
..... człowieku , ja proszę : mniej propagandy ! - ogarnij się co mówisz ! ! !

Powiązane: 20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki