REKLAMA

Magierowski: Trwają prace nad zmianą prezydenckiego projektu dla frankowiczów

2016-04-08 17:36
publikacja
2016-04-08 17:36
Magierowski: Trwają prace nad zmianą prezydenckiego projektu dla frankowiczów
Magierowski: Trwają prace nad zmianą prezydenckiego projektu dla frankowiczów
fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / / FORUM

Kancelaria Prezydenta pracuje nad modyfikacją swojego projektu ustawy o pomocy dla frankowiczów - powiedział PAP dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Dodaje, że jedną z opcji jest większe rozłożenie kosztów, które musiałyby ponieść banki.

Radio RMF FM poinformowało w piątek o założeniach nowej wersji prezydenckiego projektu ustawy, rozwiązującej problem frankowiczów. Nowy projekt, według RMF, miałby być łagodniejszy dla banków od dotychczasowego, bo rozkładałby ponoszone przez nie koszty restrukturyzacji kredytów (szacowane na prawie 70 mld zł) na 20-30 lat, a także angażowałby do pomocy bankom BFG lub NBP.

"To prawda, Kancelaria Prezydenta pracuje nad modyfikacją ustawy, odbywają się w tej sprawie szerokie konsultacje, rozłożenie w czasie kosztów, które miałyby ponieść banki jest jedną z opcji" - powiedział PAP dyrektor Biura Prasowego Prezydenta Marek Magierowski.

"Kancelaria Prezydenta zawsze podkreślała, że kształt projektu, przekazanego w połowie stycznia do KNF, nie musi być ostateczny, stabilność systemu finansowego powinna zostać zachowana, jednocześnie nie ulega zmianie główne założenie projektu ustawy, czyli pomoc osobom, które są obciążone kredytami" - dodał Magierowski.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Prezydencki projekt, twierdzi RMF, miałby zostać przygotowany do 18 kwietnia, gdy na wniosek szefa KNF Andrzeja Jakubiaka o problemie kredytów walutowych ma rozmawiać Komitet Stabilności Finansowej. Magierowski jednak tego nie potwierdza. "O jakichkolwiek datach trudno dziś mówić" - zaznacza.

W opublikowanej w połowie marca opinii KNF oceniła, że skutki finansowe obecnego prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej mogą "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy".

"Obciążenie banków w następstwie restrukturyzacji kredytów/pożyczek objętych projektem ustawy w zależności od wariantu i scenariusza tworzy wysoki koszt dla banków" - stwierdziła KNF, podsumowując wnioski z ankiet, które przeprowadziła wśród banków. Dla bazowego wariantu kursów walut obciążenia te, według komisji, są wysokie i w zależności od jednego z czterech scenariuszy wynoszą od 56,2 mld zł do 67,2 mld zł. Za najbardziej prawdopodobny, dodała komisja, przyjęto scenariusz, w którym koszty wyniosłyby 66,9 mld zł.

Prezydencki projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki" był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy; w dotychczasowym kształcie przewiduje przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Zakłada też trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Wyklucza wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Projekt został przedstawiony w pierwszą rocznicę "czarnego czwartku" w połowie stycznia. 15 stycznia 2015 r. szwajcarski bank centralny (SNB) podjął bowiem decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. Spowodowało to, że szereg właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - wiele z tych kredytów miało w nowej sytuacji wskaźnik LtV przekraczający 100 proc., co oznaczało, że wartość hipoteki była niższa niż wartość kredytu. Wielu kredytobiorców miało też do spłacenia więcej, niż przed laty zaciągnęli. (PAP)

pś/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~normalny
A kiedy pomoc do górników którzy mocno stracili na GPW na , akcjach JSW , Bogdanki , drobni ciułacze którzy stracili na TFI oraz dla złotówkowiczów spłacających kredyty oraz utopionych a Amber Gold !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~duda
najpierw na wyścigi brali kredyty po2 zl jak frank tracil 2 lata a teraz na wyścigi chcą zamieniacpo 3 .9 kto za to zapłaci głupie Polaki
~kos
Na wyścigi to te kredyty wciskali jako bardzo korzystne.
~Alicja odpowiada ~kos
Człowieku od wieków wiadomo, że kredyty bierze się w walucie krajowej. Jak Bank może wcisnąć kredyt?? To Kredytobiorca jest głupi i ślepy skoro zaciągnął kredyt w CHF nie licząc się z tym, ze może przez to znaleźć się na dnie. Kogo to obchodzi, ze ci ludzie muszą teraz płacić więcej? Mnie nie, bo ja mam swój rozum i nigdy bym takiego Człowieku od wieków wiadomo, że kredyty bierze się w walucie krajowej. Jak Bank może wcisnąć kredyt?? To Kredytobiorca jest głupi i ślepy skoro zaciągnął kredyt w CHF nie licząc się z tym, ze może przez to znaleźć się na dnie. Kogo to obchodzi, ze ci ludzie muszą teraz płacić więcej? Mnie nie, bo ja mam swój rozum i nigdy bym takiego kredytu nie zaciągnęła.
~kos odpowiada ~Alicja
Alu, może i wiadomo, ale tylko tak dobrze wyedukowanym osobom, jak ty. Naprawdę to znakomita wiadomość, że są wśród nas tak mądrzy ludzie.
Szkoda, że to nie ty byłaś prezesem banku, w którym udzielono mi kredytu.
~DobraZmiana
Banki powinny zapłacić za chciwość. Dziwne, że ludzie nie mieli zdolności na kredyt złotówkowy, a dostawali kredyty w CHF-ie. Pytanie dlaczego? Otóż dlatego, że ten sam mechanizm był wykorzystywany wielokrotnie w różnych miejscach na świecie. Poszkodowane były całe lokalne społeczności. Banki poniosą odpowiedzialność, czy im się Banki powinny zapłacić za chciwość. Dziwne, że ludzie nie mieli zdolności na kredyt złotówkowy, a dostawali kredyty w CHF-ie. Pytanie dlaczego? Otóż dlatego, że ten sam mechanizm był wykorzystywany wielokrotnie w różnych miejscach na świecie. Poszkodowane były całe lokalne społeczności. Banki poniosą odpowiedzialność, czy im się to podoba, czy nie.
~obserwator
Na całym świecie zrobili z tym porządek już dawno a w Polsce nic nie można zrobić bo się system bankowy załamie. Manipulacja judaszów za bankowe srebrniki.
~WszyscyWIEDZĄ
Ciemny lud kupi wszystko. Tj. KURSKI_z_dnaPL

Frankowo-Bankowy TYTANIC zaprasza wszystkich obywateli na NIEODPŁATNĄ przejażdżkę wszystkich obywateli za 3.000 PLN/obywatela. Frankowicze wniebowzięci, dosłownie.

Banki chętnie przytulą te 60-100 mld PLN odszkodowań, a obywatel za to zapłaci podwyżką VAT np. o 2 pkt %

NBP
Ciemny lud kupi wszystko. Tj. KURSKI_z_dnaPL

Frankowo-Bankowy TYTANIC zaprasza wszystkich obywateli na NIEODPŁATNĄ przejażdżkę wszystkich obywateli za 3.000 PLN/obywatela. Frankowicze wniebowzięci, dosłownie.

Banki chętnie przytulą te 60-100 mld PLN odszkodowań, a obywatel za to zapłaci podwyżką VAT np. o 2 pkt %

NBP wypłaci bankom odszkodowania (UGODA), a wzrost VATu wypełni ubytki w NBP

"Frankowicze" tym mechanizmem okradają społeczeństwo !

Frankowicze to tylko 3% populacji, a gdzie reszta populacji Polaków !!!

Dogadujcie się z bankami lub procesujcie !!!

Prezydent nie jest stroną sprawy !!!!

Prezydent powiedział o przewalutowaniu i to zrobi !!!

a do tego potrzebna jest UGODA !!!, a nie procesy międzynarodowe kosztem KOWALSKIEGO,
której koszty szacowane są na 15-25 mld EURO i są to tylko koszty bezpośrednie !!!

pozdrawiam trzeźwo myślących

Obran zawarł z bankami UGODĘ. Kosztem 9 mld EURO środków publicznych !

97% Obywateli Polski zrozumie, że frankowicze nie mogą żądać, aby reszta obywateli spłacała ich kredyt. Orban podniósł VAT o 2 pkt % z tego powodu.

Klopoty ze splatą ma ok 4% frankowiczów, co daje ok. co 1000y obywatel Polski.
Ściślej takich kredytów jest ok. 30.000. zakładając nawet pomoc w wys. 100 CHF/mieś na kredyt,daje to wartość 3 mln CHF/mieś, 36 mln CHF/rocznie !!!


Orban pożyczył z banku centralnego 9 mld EURO i wypłacił odszkodowania bankom.

Zwrot pożyczki nastąpił przez podwyższenie VATu o 2 pkt. %...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki