REKLAMA

MON zmienia plany wobec Caracali

2016-02-04 10:35
publikacja
2016-02-04 10:35

Nie kupimy 50 francuskich śmigłowców Caracal. Szef resortu obrony narodowej podważył ustalenia poprzedniego rządu o zakupie wielozadaniowych śmigłowców dla wojska.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Według źródeł w Ministerstwie Obrony Narodowej, na które powołuje się "Rzeczpospolita", Antoni Macierewicz zapowiedział podczas rozmów w Paryżu zakup zaledwie kilku francuskich śmigłowców. Minister Macierewicz wielokrotnie publicznie kwestionował sens zakupu pięćdziesięciu francuskich maszyn. Twierdził, że pieniądze z tego kontraktu powinny trafić do fabryk już działających na terenie Polski.

Z informacji gazety wynika, że trwają już rozmowy na temat dostaw dla armii śmigłowców produkowanych w polskich fabrykach. Pierwsze maszyny mają trafić do wojska jeszcze w tym roku.

Wiosną 2015 roku ówczesny wicepremier Tomasz Siemoniak zakwalifikował do końcowego etapu przetargu śmigłowiec H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters. Od początku tej decyzji sprzeciwiało się między innymi Prawo i Sprawiedliwość, a także przedstawiciele firm ze Świdnika i Mielca, które przegrały wyścig o kontrakt. Poparcie dla wybrania Caracali wyrazili związkowcy z zakładów lotniczych w Łodzi, Radomiu i Dęblinie, gdzie Airbus zapowiedział inwestycje i miejsca pracy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rzeczpospolita/darad/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~adolf
Czy jest cos francuskiego dobregob? Chyba NIC ,tylko amerykanskie ,rosyjskie,niemiecki ale wiekszosc to sasiedzi
~gtg
najlepszy sposób obrony to spindalać za granice jak ktoś wejdzie do polski, kiedyś zrobiłem sondę wśród znajomych co by zrobili jak by ruski tu wszedł to wszyscy mieli jakichś znajomych za granicą i mówią że tego samego dnia by ich nie było w polsce dodam tylko że niektórzy z nich mieli stopnie wojskowe
~gtg
dodam tylko że jeden dostał wezwanie na 3 miesięczne szkolenie jako dowódca jakieś tam kompani czy czegoś tam to przyszedł i zapytał mnie czy zadzwonić do nich czy se du,,, podetrzeć
~mark
Brazylia:Budowa centrum śmigłowcowego w Itajubá stanowiła element umowy o wartości 1,9 mld euro, dotyczącej dostawy 50 śmigłowców EC725 Caracal dla sił powietrznych, wojsk lądowych i marynarki wojennej Brazylii.Zakłady w Itajubá zarządzane są przez spółkę zależną Airbus Helicopters – Helibras. Dzięki inwestycjom Brazylia:Budowa centrum śmigłowcowego w Itajubá stanowiła element umowy o wartości 1,9 mld euro, dotyczącej dostawy 50 śmigłowców EC725 Caracal dla sił powietrznych, wojsk lądowych i marynarki wojennej Brazylii.Zakłady w Itajubá zarządzane są przez spółkę zależną Airbus Helicopters – Helibras. Dzięki inwestycjom w wysokości 160 milionów euro zbudowano tam linię montażu końcowego EC725, stanowiska do prób, lakiernię, urządzenia szkoleniowe oraz nowoczesne centrum inżynierskie.
Polska:50 maszyn za 13mld PLN=3 mld euro,0 offsetu,jeszcze coś?
~Jasko
A która firma w przetargu oferowała offset?
~mark odpowiada ~Jasko
To znaczy ,że Brazylia uzyskała od Francuzów więcej niż bliski sojusznik z NATO!!!
~JA6969
Stary ale nic nie rozumiesz. Kupimy kolejny hamerykański złom i jakaż wdzięczność brata zza oceanu. Kiedyś było powiedzenie my im węgiel oni na zimno. I niestety dalej aktualne
~JA6969 odpowiada ~Jasko
To nie firmy oferują offset tylko powinien być on wpisany w przetarg a raczej jego wymóg
~ktos
zróbmy zbiórkę narodową i kupmy bombę atomową :D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki