SMART > Poradniki > Pieniądze dla domu > Na czym polega kredyt ratalny? Czy warto skorzystać z tej możliwości finansowania zakupów?

Na czym polega kredyt ratalny? Czy warto skorzystać z tej możliwości finansowania zakupów?

Kredyt ratalny to coraz popularniejsza forma finansowania zakupów. Powszechność tego wygodnego rozwiązania pozwala na rozłożenie płatności za produkty i usługi na mniejsze części. Szczególnie raty zero procent stanowią ciekawą alternatywę dla stale drożejących przedmiotów. Dzisiaj zajmiemy się tym, czym dokładnie jest ten rodzaj kredytu i jakie niesie za sobą korzyści oraz potencjalne ryzyka?

Na czym polega kredyt ratalny? Czy warto skorzystać z tej możliwości finansowania zakupów?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

W dobie rosnących możliwości konsumpcyjnych kredyt ratalny wyłania się jako atrakcyjna opcja dla osób chcących realizować swoje potrzeby bez obciążania jednorazowo domowego budżetu. Dzięki niemu zakupy, od sprzętu AGD po wakacyjne wyjazdy, stają się bardziej dostępne, rozkładając finansowe obciążenie na serię łatwiejszych do zarządzania płatności. Jakie jednak są kryteria dostępu do tego typu kredytu i co warto wiedzieć, decydując się na jego zaciągnięcie? 

Czym jest konkretnie kredyt ratalny?

Jest to forma finansowania, która umożliwia konsumentom rozłożenie płatności za zakupione produkty lub usługi na mniejsze, regularne raty. Jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród osób, które chcą dokonywać większych zakupów bez konieczności natychmiastowego angażowania dużych sum pieniędzy. 

W sytuacji, gdy decydujemy się na kredyt ratalny, to bank finansuje nasze zakupy, umożliwiając nam natychmiastowe przejęcie własności towaru bez konieczności płacenia z góry. Spłata tego zobowiązania następuje następnie przez ustalony okres, rozkładając całkowity koszt na serię miesięcznych rat. Ważne jest, aby mieć świadomość, że miesięczna rata obejmuje nie tylko pierwotną kwotę zakupu, ale również odsetki oraz dodatkowe opłaty, co stanowi całkowity koszt finansowania przez bank. 

Co można sfinansować za pomocą kredytu ratalnego?

O ile kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cen, to ten ratalny jest powiązany z określonym cele zakupu. Umożliwia on finansowanie szerokiej gamy produktów i usług. Możesz go wykorzystać do zakupu elektroniki, sprzętu AGD, mebli, a nawet do pokrycia kosztów usług takich jak wyjazdy wakacyjne. Dzięki elastyczności tego rozwiązania  konsument może rozłożyć płatność za większe wydatki na mniejsze, co ułatwia zarządzanie budżetem domowym. Kredyt ratalny jest dostępny w wielu sklepach i punktach usługowych, co sprawia, że jest to popularna metoda finansowania różnorodnych potrzeb.

Kto może zaciągnąć kredyt ratalny? 

W zasadzie może to zrobić każda osoba posiadająca odpowiednią zdolność kredytową. Zgodnie z ustawą antylichwiarską, zasady przyznawania tego rodzaju finansowania są analogiczne, jak w przypadku kredytu innego rodzaju. Musimy się wobec tego przygotować na możliwość odmówienia wniosku kredytowego, jeśli mieliśmy w ostatnich latach problemy ze spłatą innego rodzaju zobowiązań.

Wymagany jest oczywiście odpowiedni wiek, zazwyczaj 18 lat lub więcej. Instytucje często wymagają również przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość i zdolność kredytową. Kredyty ratalne są dostępne zwykle dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców.

Do jakiej kwoty można zaciągnąć kredyt ratalny?

Teoretycznie nie ma formalnych limitów co do kwoty, na jaką otrzymamy tego rodzaju kredyt. 

Może się ona różnić w zależności od instytucji finansowej i oceny naszej zdolności kredytowej. Generalnie, oferowane kwoty mogą być dostosowane do potrzeb kredytobiorcy i charakteru finansowanego zakupu, rozciągając się od mniejszych sum na zakup np. sprzętu AGD, do większych kwot na finansowanie droższych inwestycji. Limit kwoty kredytu jest ustalany indywidualnie, biorąc pod uwagę dochody, historię kredytową oraz inne czynniki ryzyka. 

Akceptowane źródła dochodów

Najbardziej cenione źródła przy zaciąganiu kredytu ratalnego zazwyczaj obejmują stałe wynagrodzenie z umowy o pracę, dochody z działalności gospodarczej, emerytury, renty oraz inne regularne wpływy finansowe. Instytucje finansowe mogą różnić się w zakresie akceptowalnych źródeł dochodów, dlatego ważne jest, aby sprawdzić warunki konkretnego oferenta przed złożeniem wniosku o kredyt ratalny.

Ile kosztuje kredyt ratalny?

Udzielenie kredytu ratalnego może się wiązać z kosztami, ale nie musi. Sklepy bardzo często reklamują się ratami zero procent. Oznacza to, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO wynosi właśnie zero. Wcale jednak nie jest to regułą, wobec tego przed podpisaniem jakichkolwiek umów, należy zapoznać się z zasadami. 

Wymagane dokumenty 

Starają się o zyskać kredyt ratalny, będziemy musieli na pewno udowodnić naszą zdolność do czynności prawnych. Przygotujmy się wobec tego do przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak dowód osobisty, oraz dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów – mogą to być na przykład wyciągi bankowe, zaświadczenia o zarobkach czy oświadczenia o dochodach. Wymagania dotyczące dokumentacji mogą się różnić w zależności od instytucji finansowej i jej wewnętrznych procedur.

Zwrot towaru kupionego na kredyt ratalny

Podobnie jak przy innych kredytach konsumenckich, z umowy kredytowej wiązanej można się wycofać w ciągu 14 dni od daty jej podpisania, wysyłając do kredytodawcy odpowiednie oświadczenie. W przypadku rezygnacji z umowy kredytowej przez kupującego sprzedawca jest zobowiązany do zwrotu wpłaconej kwoty kredytodawcy. Wynika to z samej ustawy  kredycie konsumenckim. 

Czy warto kupować na raty?

Podobnie, jak wszystko w życiu, umowa kredytowa tego typu niesie za sobą  zarówno zalety, jak i wady. 

Wśród zalet możemy wymienić to, że kredyt ratalny:

  1. Umożliwia zakup towarów bez naruszania oszczędności.

  2. Często dostępny na warunkach rat 0% - bez dodatkowych kosztów.

  3. Dostępny dla osób z odpowiednią zdolnością kredytową, bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach. 

  4. Może pokryć szeroki zakres zakupów, od AGD i RTV po odzież i produkty spożywcze. 

  5. Zwiększa naszą długofalową zdolność kredytową w przypadku, gdy regularnie spłacamy raty. 

  6. W przypadku zakupów stacjonarnych. wszystkie formalności o wniosek kredytowy  możemy załatwić na miejscu często na podstawie dowodu osobistego. 

Możliwe wady z kolei mogą obejmować:

  1. Możliwość zwiększenia całkowitego kosztu zakupionych towarów przez odsetki i opłaty, jeśli kredyt nie jest na warunkach 0%.

  2. Zaciągnięcie długu, który może być trudny do spłaty w przypadku zmiany sytuacji finansowej. 

  3. Nasza zdolność kredytowa może być chwilowo obniżona. A w przypadku nieuregulowania płatności negatywnie wpłynąć na historię kredytową.

  4. Możliwe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu ograniczają korzyści ze spłaty przed terminem. 

Rozważając kredyt ratalny, ważne jest, aby dokładnie analizować jego warunki, w tym odsetki i dodatkowe opłaty, oraz ocenić własną zdolność do spłaty zobowiązania. Chociaż jest to narzędzie zwiększające dostępność produktów i usług, należy pamiętać o potencjalnych wadach i ryzykach związanych z zadłużeniem. Wyważone podejście do kredytu ratalnego może jednak przynieść znaczące korzyści, umożliwiając realizację planów bez nadmiernego obciążania finansów.


Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Typy kredytów

Poradniki