REKLAMA

MIiB: Mieszkanie Plus zakłada współdziałanie państwa z deweloperami

2016-10-06 15:49
publikacja
2016-10-06 15:49
MIiB: Mieszkanie Plus zakłada współdziałanie państwa z deweloperami
MIiB: Mieszkanie Plus zakłada współdziałanie państwa z deweloperami
fot. HH / / Bankier.pl

Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada współdziałanie państwa z deweloperami i prywatnymi firmami budowlanymi - powiedział w czwartek we Wrocławiu wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Wiceszef resortu infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski uczestniczył w czwartek we Wrocławiu w III Kongresie Mieszkaniowym zorganizowanym przez Polski Związek Firm Deweloperskich. Impreza zgromadziła blisko tysiąc osób z firm deweloperskich, spółdzielni mieszkaniowych, firm budowlanych i architektonicznych.

Jednym z głównych tematów kongresu był Narodowy Program Mieszkaniowy oraz sposób realizacji tego rządowego projektu budowy mieszkań na wynajem.

Uczestnicy stawiali m.in. pytania o to, czy Narodowy Operator Mieszkaniowy, jednostka, która będzie zajmować się realizacją NPM nie stanie się quasi deweloperem, który wyeliminuje z rynku prywatne firmy zajmujące się budowaniem mieszkań. A przynajmniej znacząco zmniejszy ich udział w tym rynku.

Żuchowski podkreślił, że w przygotowywanej ustawie o Narodowym Programie Mieszkaniowym jeden z jej wariantów zakłada współdziałanie z instrumentami gospodarczymi, które obecnie funkcjonują na rynku.

Nie ma i nigdy nie było takich ambicji, ani zapędów, i chciałbym, aby to dzisiaj zostało też jednoznacznie wskazane, że te firmy, które dzisiaj budują będą musiały się zwijać. Chcę to absolutnie zdementować" - powiedział Żuchowski.

Dodał, że rząd nie ma zamiaru budować w opozycji do gospodarki rynkowej.

Wyjaśnił, że przyjęta uchwała Rady Ministrów o Narodowym Programie Mieszkaniowym pozwala zaliczyć cele mieszkaniowe, czyli budownictwo mieszkaniowe do publicznych celów strategicznych i traktować priorytetowo, jak np. budowę drogi czy mostu",

Żuchowski przypomniał, ze konsultowany obecnie przez resort projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego pozwoli znacznie przyśpieszyć procedury inwestycyjne.

Kodeks integruje decyzje w tzw. jednym okienku. Ta procedura połączy dwanaście specustaw. Decyzje będą mogły zapadać po 14 lub 30 dniach od momentu złożenia dokumentów"- dodał wiceszef resortu infrastruktury i budownictwa.(PAP)

ros/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Mieszkanie Plus

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~adasd
Czyli to samo co było do tej pory. Tylko teraz będzie się pchać kase developerom ktzy sypnęli na kampanie dobrej zmiany.
~silvio_gesell
Problem nie leży w zbyt małej ilości mieszkań ale w wysokich cenach nieruchomości. A nieruchomości są drogie z powodu wysokich cen ziemi, która drożeje szybciej niż wynosi oprocentowanie lokat. Opodatkowanie wartości ziemi i obniżenie opodatkowania pracy rozwiązałoby ten problem bez dodatkowej pracy związanej z budowaniem Problem nie leży w zbyt małej ilości mieszkań ale w wysokich cenach nieruchomości. A nieruchomości są drogie z powodu wysokich cen ziemi, która drożeje szybciej niż wynosi oprocentowanie lokat. Opodatkowanie wartości ziemi i obniżenie opodatkowania pracy rozwiązałoby ten problem bez dodatkowej pracy związanej z budowaniem nikomu niepotrzebnych osiedli na obrzeżach miast, gdy jest niska dzietność.
~zez
Partnerstwo publiczno-prywatne bardzo łatwo można streścić - publiczne straty i prywatne zyski...
~polak2
Państwo kupi od Deweloperów mieszkania niesprzedawalne ze względu na ich np. położenie ????następne koło ratunkowe ..........

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki