REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Lidl stawia książkomaty. Znów obejdzie zakaz handlu w niedzielę?

2022-02-10 11:25, akt.2022-02-12 17:11
publikacja
2022-02-10 11:25
aktualizacja
2022-02-12 17:11
Lidl stawia książkomaty. Znów obejdzie zakaz handlu w niedzielę?
Lidl stawia książkomaty. Znów obejdzie zakaz handlu w niedzielę?
fot. mimpki / / Shutterstock

Przy dwóch Lidlach staną książkomaty, z których klienci i nie tylko będą mogli wypożyczyć książki. Nowy pomysł zrodził pytania o potencjalne przygotowania sieci do wprowadzenia nowej usługi w całym kraju i otwarcia sklepów w niedziele niehandlowe, bowiem z furtki "na czytelnię" w ostatni weekend skorzystała część marketów. Lidl zapewnia, że nie ma takiego zamiaru.

Klienci sieci sklepów Lidl już niedługo będą mogli przy okazji zakupów spożywczych wypożyczyć książki z automatów postawionych na terenie marketu. Pierwsze książkomaty stoją już w dwóch placówkach Lidla w Poznaniu przy ulicy Zamenhofa 132 i Poszwińskiego 6. Docelowo nowa opcja będzie dostępna w 11 sklepach. Inicjatywa została zrealizowana przy współpracy z Biblioteką Raczyńskich.

Zakaz handlu w niedziele

Otwarcie sklepów spożywczych 6 lutego pomimo zakazu handlu nie przypadło do gustu związkowcom z Solidarności. Marek Lewandowski, rzecznik związku, zapowiedział złożenie wniosku do inspekcji pracy o przeprowadzenie kontroli w dużych marketach, które działały w ubiegłą niedzielę niehandlową jako dworce autobusowe oraz czytelnie. Ostateczna decyzja odnośnie pisma jeszcze nie zapadła.

Znowelizowane przepisy ustawy wprowadziły znaczącą zmianę dotyczącą możliwości prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe przez placówki pocztowe. Jest nią limit przychodowy - tylko te markety, w których przychody pochodzące ze sprzedaży usług pocztowych stanowią min. 40 proc. wszystkich przychodów mogą być otwarte. Wcześniej z tzn. furtki na placówkę pocztową korzystała większość dużych sieci spożywczych m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Carrefour czy Intermarché.

Na jakich zasadach czynne były markety? Część z nich "przebranżowiła się" na czytelnie. Intermarché w miejscowości Lipno rozszerzył swoje usługi o klub czytelnika. Z kolei sieć sklepów Al.Capone otworzyła kilka ze swoich placówek, w których umożliwiła wypożyczanie sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Za ladą w Żabkach stanęli właściciele, którzy zgodnie z prawem mogą prowadzić sprzedaż także w niedziele niehandlowe.

Lidl otwarty w niedziele niehandlowe?

Zgodnie z przepisami z zakazu handlu w niedzielę wyłączone są między innym instytucje kulturalne. Na tej podstawie czynne były m.in. sklepy Intermarché w ubiegłą niedzielę. Pojawia się pytanie, czy sieć sklepów Lidl również zamierza przebranżowić się na czytelnię i prowadzić działalność przez siedem dni w tygodniu? Usługi pocztowe wprowadzane do sklepów spożywczych różnych sieci w pierwszych fazach wdrożenia również testowane były w niewielkiej liczbie marketów.

"Książkomaty to wspaniały sposób na rozwój i popularyzację czytelnictwa wśród lokalnej społeczności. Dzięki ustawieniu automatów przy naszych sklepach czytelnicy będą mogli wypożyczyć książki wygodnie, przy okazji codziennych zakupów. Wierzymy, że to rozwiązanie będzie szczególnie dogodne dla seniorów i dzieci" – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska oraz dodaje, że akcja ma charakter lokalny, a wszystkie sklepy Lidl będą nieczynne w niedziele niehandlowe.

Z informacji udzielonej przez Lidl wynika, że nowa opcja ma promować czytelnictwo. Na ten moment książkomaty jeszcze nie są dostępne dla klientów. Trwają testy automatów do wypożyczania książek w celu sprawdzenia, czy wszystkie procedury działają poprawnie oraz szkolenia bibliotekarzy, którzy będą obsługiwać maszyny.

DF

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (33)

dodaj komentarz
juuulia
Sklepy muszą sobie jakość radzić, żeby nie być stratne. Kiedyś często robiłam zakupy w niedziele, teraz jak sklepy obok mnie są pozamykane zamawiam przez Jokr, bo bardzo innego wyjścia nie mam. Plusem jest to, że dostawa jest pod drzwi mieszkania, więc nawet z domu ruszać się nie muszę.
seamen
wystarczy jako kryterium dać z czego sklep osiaga większość przychodów,
jak jest ponad 50% z handlu spożyczego + chemia to nie jest to ani pocztą, ani czytelnią a nawet dworzec
ale wtedy lobbiści przestaną zarabiać ....
ja3
Ha, moja mama będzie kupiona. Tylko ma już swoje lata i te książkomaty będzie jej musiał ktoś wytłumaczyć jak to działa. Jak nie będzie za dużo kłopotów, tak żeby poradziła sobie bez apek na telefonie i dziwnych rzeczy, to biedra straciła właśnie klienta xD
gruking
Jak będzie w czytelni lidla "mein kampf" to od razu tam lece ;)
gruking
Niemcy bardziej słyną z palenia książek. W końcu coś sie zmieniło w tym dzikim barbarzyńskim narodzie.
jendreka
No i bardzo dobrze, bo promocje to już do dupy. A tak to się chociaż książkę przeczyta bo biblioteki zamknięte. Akurat jak ludzie mają wolne. Nie mogę do biblioteki to chodzę do kościoła. Teraz będę mieli wybór. Brawo lidl.
killgore
W sumie bardzo sprytne posunięcie. Fakt, że tam jest jakaś czytelnia automatycznie eliminuje wyborców partii rządzącej z klienteli:))))
gruking
Od jedzenia niemieckich czipsów robionych na oleju palmowym zryło dekiel ?
ja3
Jak będzie osobna kasa dla czytelników, to na pewno z niej nie skorzystają :-D
langdon25
Kolejna durna ustawa pisiorów została w kilka dni olana przez II Sort .

Kolejny rok będą pisiory się głowić nad nową ustawą :-)))))))))

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki