REKLAMA

Liczba spraw frankowych rośnie w dwucyfrowym tempie

Michał Kisiel2020-09-24 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-24 06:00
fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Ponad 18 tys. spraw sądowych wytoczyli do końca czerwca giełdowym bankom „frankowi” kredytobiorcy. Tylko w ciągu pierwszego półrocza 2020 r. liczba pozwów, w których uczestniczą kredytodawcy wzrosła o 65 procent, wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotów sporu przekracza 4 mld zł.

Po zeszłorocznym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym kredytów indeksowanych walutami obcymi kredytobiorcy ruszyli do sądów. O wzroście liczby spraw „frankowych” informowały zarówno kancelarie prawne zainteresowane obsługą pozwów, stowarzyszenia klientów banków, jak i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Bankier.pl przeanalizował dane zawarte w raportach okresowych banków notowanych na warszawskiej giełdzie. Kredytodawcy informują w nich akcjonariuszy o sporach sądowych oraz ich finansowych konsekwencjach w postaci zawiązywanych rezerw na ryzyko prawne. Porównaliśmy dane prezentowane na koniec 2019 r. i na koniec pierwszego półrocza 2020 r. Dwucyfrowy wzrost trwających sporów odnotował każdy z banków.

/ Bankier.pl

W największej liczbie spraw uczestniczy mBank – na koniec czerwca 2020 r. było ich 5,3 tys., o 44 proc. więcej niż na początku roku. Kolejne miejsca zajmują Bank Millennium (3,6 tys. pozwów), Getin Noble Bank (3,5 tys. pozwów) i PKO BP (3 tys. spraw). Łącznie w raportach banki „przyznały się” do 18,7 tys. spraw wobec 11,3 tys. na koniec 2019 r. Oznacza to dynamiczny wzrost, o 65,4 proc.

W sprawozdaniach banki podają również wartość przedmiotu sporu, chociaż wskaźnik ten bywa przedstawiany niejednolicie – jako suma roszczeń lub łączna wartość pozycji bilansowych, których dotyczą sprawy. Łącznie dla 9 banków, które podały takie dane, suma wynosi nieco ponad 4 mld zł. Wskaźnik ten niemal podwoił się od początku 2020 r.

Najwyższy szacunek prezentuje w półrocznym raporcie mBank, gdzie wartość przedmiotów sporu wynosi 1,12 mld zł. Do granicy 1 mld zł zbliża się także Getin Noble Bank (987 mln zł). Trzecia lokata należy do PKO Banku Polskiego (776 mln zł).

Przypomnijmy, że zgodnie z wyliczeniami KNF kredytodawcy mieli w czerwcu 2020 r. w portfelach kredyty CHF warte ok. 100 mld zł (suma uwzględnia podmioty, które nie publikują raportów i nie zostały wymienione w naszym podsumowaniu).

/ Bankier.pl

W niektórych raportach pokuszono się o skomentowanie szybkiego wzrostu liczby sporów. „Roszczenia sformułowane przez Klientów w postępowaniach indywidualnych dotyczą głównie uznania nieważności umowy lub zapłaty w celu zwrotu rzekomo nienależnych świadczeń, na skutek abuzywnego charakteru klauzul indeksacyjnych. Agresywna kampania reklamowa, obserwowana w sferze publicznej zachęcająca do zgłaszania roszczeń wobec banków, wpływa na liczbę spraw sądowych (podkr. red.)” – wskazał Bank Millennium w jednej z not sprawozdania.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
letni-amarant
Czy to jeden z tych argumentów, którymi ZBP będzie się posługiwać, aby poluzować nieco Rekomendację S dla banków?
zops
W SPRAWACH O OSZUSTWA BANKOWE (zagraniczne banki Millennium !!!) ZAGRANICZNE DRONY RÓWNIEŻ INGERUJĄ BIONICZNIE NA SĘDZIÓW I PRZEDSTAWICIELI PRAWNYCH??? Zdaje się że gdańskie ABW współpracowało z wojskiem z lotniska wojskowego w Pruszczu-Gdańskim. Śledztwo się komplikuje. Nie bedzie można dociec szczególów w śledztwie W SPRAWACH O OSZUSTWA BANKOWE (zagraniczne banki Millennium !!!) ZAGRANICZNE DRONY RÓWNIEŻ INGERUJĄ BIONICZNIE NA SĘDZIÓW I PRZEDSTAWICIELI PRAWNYCH??? Zdaje się że gdańskie ABW współpracowało z wojskiem z lotniska wojskowego w Pruszczu-Gdańskim. Śledztwo się komplikuje. Nie bedzie można dociec szczególów w śledztwie o zabójstwo b. Prez. Gdańska. Ciekawe czy są jakieś przecieki w dociekaniach? Nawet już nie warto zajmować się tajemniczą śmiercią zabójcy - bagnetownika ani zaginięciem konsula Rosji w Gdańsku Dmitrija Niestierowa.
xiven
współczesna gospodarka kwitnie, jej filary to:

granie w gry, programowanie gier, pozwy sądowe, socjal, drukowanie pieniędzy

chojnak
Zapomniał Kolega o influencerstwie i jutuberstwie.
demeryt_69
WIBOR 3M to 0,22%
LIBOR 3M CHF to -0,76
bartosz_chf
Lada moment a LIBOR 3M zniknie i będzie wartość nieoznaczona - umowa awykonalna, tak jak w umowach których jest zapis, że LIBOR 3M podawany jest przez Reuters na stronie www LIBO 3M a ustalany przez British Bank Association. Żadne z tych dwóch od lat nie ma miejsca - tak jest w niektórych umowach Reiff/Polbank i PekaoSA/BPH Lada moment a LIBOR 3M zniknie i będzie wartość nieoznaczona - umowa awykonalna, tak jak w umowach których jest zapis, że LIBOR 3M podawany jest przez Reuters na stronie www LIBO 3M a ustalany przez British Bank Association. Żadne z tych dwóch od lat nie ma miejsca - tak jest w niektórych umowach Reiff/Polbank i PekaoSA/BPH ... i co teraz, hehe - a to tylko jeden z wielu wątpliwych zapisów w tych umowach :):):)
demeryt_69 odpowiada bartosz_chf
Dlaczego zniknie? Jeszcze wczoraj był publikowany:
https://www.global-rates.com/en/interest-rates/libor/swiss-franc/chf-libor-interest-rate-3-months.aspx
bartosz_chf odpowiada demeryt_69
Libor zniknie do końca 2021 roku ... ma zostać zastąpiony innym tworem, problem w tym, że umowy w 99% nie przewidują takiej sytuacji, a klient może nie chcieć podpisywać aneksu i nie da się go do tego zmusić. Konsument może powiedzieć tak jak banki mówią (ta sama narracja) - umów należy dotrzymywać - więc skoro Libor zniknie do końca 2021 roku ... ma zostać zastąpiony innym tworem, problem w tym, że umowy w 99% nie przewidują takiej sytuacji, a klient może nie chcieć podpisywać aneksu i nie da się go do tego zmusić. Konsument może powiedzieć tak jak banki mówią (ta sama narracja) - umów należy dotrzymywać - więc skoro nie ma LIBORU, nie da się wyliczyć raty, a trzeba umów dotrzymywać czyli w tym wypadku umowa upada.
prawdziwynierobot odpowiada bartosz_chf
wtedy oprocentowanie 0 i banki pojadą na samej marży - zobaczysz, coś wymyślą
bartosz_chf odpowiada prawdziwynierobot
Mylisz się, jeśli czegoś nie ma to nie znaczy że jest 0, 0 to wartość, a wartość LIBORu nie będzie podawana !!! Jeśli już to obowiązywac będzie ostatnia zarejestrowana wartość czyli -0.8 (jesli taka się utrzyma), ale brak czegoś to brak, a nie 0. W informatyce oprócz 0, jest wartość NULL.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki