REKLAMA

Liczba spraw frankowych rośnie w dwucyfrowym tempie

Michał Kisiel2020-09-24 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-24 06:00
fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Ponad 18 tys. spraw sądowych wytoczyli do końca czerwca giełdowym bankom „frankowi” kredytobiorcy. Tylko w ciągu pierwszego półrocza 2020 r. liczba pozwów, w których uczestniczą kredytodawcy wzrosła o 65 procent, wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotów sporu przekracza 4 mld zł.

Po zeszłorocznym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym kredytów indeksowanych walutami obcymi kredytobiorcy ruszyli do sądów. O wzroście liczby spraw „frankowych” informowały zarówno kancelarie prawne zainteresowane obsługą pozwów, stowarzyszenia klientów banków, jak i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Bankier.pl przeanalizował dane zawarte w raportach okresowych banków notowanych na warszawskiej giełdzie. Kredytodawcy informują w nich akcjonariuszy o sporach sądowych oraz ich finansowych konsekwencjach w postaci zawiązywanych rezerw na ryzyko prawne. Porównaliśmy dane prezentowane na koniec 2019 r. i na koniec pierwszego półrocza 2020 r. Dwucyfrowy wzrost trwających sporów odnotował każdy z banków.

/ Bankier.pl

W największej liczbie spraw uczestniczy mBank – na koniec czerwca 2020 r. było ich 5,3 tys., o 44 proc. więcej niż na początku roku. Kolejne miejsca zajmują Bank Millennium (3,6 tys. pozwów), Getin Noble Bank (3,5 tys. pozwów) i PKO BP (3 tys. spraw). Łącznie w raportach banki „przyznały się” do 18,7 tys. spraw wobec 11,3 tys. na koniec 2019 r. Oznacza to dynamiczny wzrost, o 65,4 proc.

W sprawozdaniach banki podają również wartość przedmiotu sporu, chociaż wskaźnik ten bywa przedstawiany niejednolicie – jako suma roszczeń lub łączna wartość pozycji bilansowych, których dotyczą sprawy. Łącznie dla 9 banków, które podały takie dane, suma wynosi nieco ponad 4 mld zł. Wskaźnik ten niemal podwoił się od początku 2020 r.

Najwyższy szacunek prezentuje w półrocznym raporcie mBank, gdzie wartość przedmiotów sporu wynosi 1,12 mld zł. Do granicy 1 mld zł zbliża się także Getin Noble Bank (987 mln zł). Trzecia lokata należy do PKO Banku Polskiego (776 mln zł).

Przypomnijmy, że zgodnie z wyliczeniami KNF kredytodawcy mieli w czerwcu 2020 r. w portfelach kredyty CHF warte ok. 100 mld zł (suma uwzględnia podmioty, które nie publikują raportów i nie zostały wymienione w naszym podsumowaniu).

/ Bankier.pl

W niektórych raportach pokuszono się o skomentowanie szybkiego wzrostu liczby sporów. „Roszczenia sformułowane przez Klientów w postępowaniach indywidualnych dotyczą głównie uznania nieważności umowy lub zapłaty w celu zwrotu rzekomo nienależnych świadczeń, na skutek abuzywnego charakteru klauzul indeksacyjnych. Agresywna kampania reklamowa, obserwowana w sferze publicznej zachęcająca do zgłaszania roszczeń wobec banków, wpływa na liczbę spraw sądowych (podkr. red.)” – wskazał Bank Millennium w jednej z not sprawozdania.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
letni-amarant
Czy to jeden z tych argumentów, którymi ZBP będzie się posługiwać, aby poluzować nieco Rekomendację S dla banków?
zops
W SPRAWACH O OSZUSTWA BANKOWE (zagraniczne banki Millennium !!!) ZAGRANICZNE DRONY RÓWNIEŻ INGERUJĄ BIONICZNIE NA SĘDZIÓW I PRZEDSTAWICIELI PRAWNYCH??? Zdaje się że gdańskie ABW współpracowało z wojskiem z lotniska wojskowego w Pruszczu-Gdańskim. Śledztwo się komplikuje. Nie bedzie można dociec szczególów w śledztwie W SPRAWACH O OSZUSTWA BANKOWE (zagraniczne banki Millennium !!!) ZAGRANICZNE DRONY RÓWNIEŻ INGERUJĄ BIONICZNIE NA SĘDZIÓW I PRZEDSTAWICIELI PRAWNYCH??? Zdaje się że gdańskie ABW współpracowało z wojskiem z lotniska wojskowego w Pruszczu-Gdańskim. Śledztwo się komplikuje. Nie bedzie można dociec szczególów w śledztwie o zabójstwo b. Prez. Gdańska. Ciekawe czy są jakieś przecieki w dociekaniach? Nawet już nie warto zajmować się tajemniczą śmiercią zabójcy - bagnetownika ani zaginięciem konsula Rosji w Gdańsku Dmitrija Niestierowa.
xiven
współczesna gospodarka kwitnie, jej filary to:

granie w gry, programowanie gier, pozwy sądowe, socjal, drukowanie pieniędzy

chojnak
Zapomniał Kolega o influencerstwie i jutuberstwie.
demeryt_69
WIBOR 3M to 0,22%
LIBOR 3M CHF to -0,76
bartosz_chf
Lada moment a LIBOR 3M zniknie i będzie wartość nieoznaczona - umowa awykonalna, tak jak w umowach których jest zapis, że LIBOR 3M podawany jest przez Reuters na stronie www LIBO 3M a ustalany przez British Bank Association. Żadne z tych dwóch od lat nie ma miejsca - tak jest w niektórych umowach Reiff/Polbank i PekaoSA/BPH Lada moment a LIBOR 3M zniknie i będzie wartość nieoznaczona - umowa awykonalna, tak jak w umowach których jest zapis, że LIBOR 3M podawany jest przez Reuters na stronie www LIBO 3M a ustalany przez British Bank Association. Żadne z tych dwóch od lat nie ma miejsca - tak jest w niektórych umowach Reiff/Polbank i PekaoSA/BPH ... i co teraz, hehe - a to tylko jeden z wielu wątpliwych zapisów w tych umowach :):):)
demeryt_69 odpowiada bartosz_chf
Dlaczego zniknie? Jeszcze wczoraj był publikowany:
https://www.global-rates.com/en/interest-rates/libor/swiss-franc/chf-libor-interest-rate-3-months.aspx
bartosz_chf odpowiada demeryt_69
Libor zniknie do końca 2021 roku ... ma zostać zastąpiony innym tworem, problem w tym, że umowy w 99% nie przewidują takiej sytuacji, a klient może nie chcieć podpisywać aneksu i nie da się go do tego zmusić. Konsument może powiedzieć tak jak banki mówią (ta sama narracja) - umów należy dotrzymywać - więc skoro Libor zniknie do końca 2021 roku ... ma zostać zastąpiony innym tworem, problem w tym, że umowy w 99% nie przewidują takiej sytuacji, a klient może nie chcieć podpisywać aneksu i nie da się go do tego zmusić. Konsument może powiedzieć tak jak banki mówią (ta sama narracja) - umów należy dotrzymywać - więc skoro nie ma LIBORU, nie da się wyliczyć raty, a trzeba umów dotrzymywać czyli w tym wypadku umowa upada.
prawdziwynierobot odpowiada bartosz_chf
wtedy oprocentowanie 0 i banki pojadą na samej marży - zobaczysz, coś wymyślą
bartosz_chf odpowiada prawdziwynierobot
Mylisz się, jeśli czegoś nie ma to nie znaczy że jest 0, 0 to wartość, a wartość LIBORu nie będzie podawana !!! Jeśli już to obowiązywac będzie ostatnia zarejestrowana wartość czyli -0.8 (jesli taka się utrzyma), ale brak czegoś to brak, a nie 0. W informatyce oprócz 0, jest wartość NULL.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki