Lewe przelewy, konta-widma – dalszy ciąg afery Wells Fargo

Michał Kisiel2019-11-21 11:53analityk Bankier.pl
publikacja
2019-11-21 11:53

Przelewanie środków z kont bez wiedzy właścicieli rachunków, opóźnianie uruchamiania produktów, aby załapały się na plan w kolejnym miesiącu – o takich praktykach mówią byli pracownicy banku Wells Fargo. Teraz pozywają instytucję, która zwolniła ich po wybuchu skandalu.

We wrześniu 2016 r. amerykański regulator CPFB ukarał bank Wells Fargo grzywną w wysokości 100 mln dolarów. Był to wynik długotrwałego dochodzenia, w którym udowodniono, że pracownicy instytucji od 2011 r. na masową skalę zakładali rachunki i karty kredytowe nieświadomym niczego klientom.

/ fot. Mike Blake / FORUM

Bank zwolnił w tym czasie ponad 5 tys. pracowników zarzucając im nieetyczne praktyki sprzedażowe. Już na tym etapie było jednak wiadomo, że naganne zachowanie było stymulowane przez nierealne plany oraz zachęty menedżerów. Jednocześnie szefowa odpowiedzialnego za proceder departamentu odeszła w tym czasie z pracy i zainkasowała odprawę wartą 125 mln dolarów.

„American Banker” donosi o trwających w amerykańskich sądach rozprawach wytoczonych przez byłych pracowników Wells Fargo. W ich trakcie wychodzą na jaw mechanizmy, które spowodowały, że pojedyncze wykroczenia stały się w banku standardem. Istotnym elementem była presja wywierana przez zarządzających – menedżerowie oddziałów chcąc uniknąć poniżających codziennych rozmów o postępach w wykonaniu planu sprzedaży wywierali wpływ na szeregowych pracowników. Nieetyczne praktyki „przesączały się” z wyższych szczebli zarządzania na sam dół.

Ghost funding i sandbagging

W jednej ze spraw przeciwko Wells Fargo toczącej się przed sądem w stanie New Jersey opisano kilka „procedur” stosowanych w oddziałach. Mianem „ghost funding” określano zasilanie rachunków klientów środkami (bez ich wiedzy, z kont innych klientów) tak, aby kwalifikowały się one jako aktywne i zostały zaliczone do planu sprzedaży. „Sandbagging” (obkładanie workami z piaskem) polegało na przesuwaniu rachunków otwartych pod koniec miesiąca na nowy miesiąc, gdy wymagany plan został już zrealizowany.

Pracownicy banku używali także prywatnych adresów e-mail w fikcyjnych wnioskach, które miały podbić wskaźniki akwizycji. Pozywająca bank informuje również o zmuszaniu do pracy po godzinach, wykonywaniu rozmów sprzedażowych z prywatnych telefonów w niemonitorowanym pomieszczeniu w oddziale w nierozliczanych godzinach nadliczbowych oraz otwieraniu rachunków mimo braku podpisu klienta.

Afera Wells Fargo odbiła się szerokim echem w świecie bankowości detalicznej. Bank zrezygnował z wyznaczania planów sprzedażowych i wprowadził poważne zmiany w sposobie wynagradzania pracowników front office. Nieetyczne praktyki nadal są jednak jednym z problemów trapiących sektor również w Polsce, o czym świadczą chociażby wyniki badania przeprowadzonego w 2019 r. przez Bankier.pl.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
tergal
Ten przypadek to jedynie igraszki w porównaniu do praktyk stosowanych przez banki inwestycyjne z Wall Street sprzed upadku Lehman Bros. na jesieni 2008 r.

Co ciekawe decyzje za Paulsona i późniejszy totalny blamaż w czasie kadencji O'bamy nie zrobiły absolutnie niczego co mogłoby wykluczyć takie sytuacje w przyszłości
Ten przypadek to jedynie igraszki w porównaniu do praktyk stosowanych przez banki inwestycyjne z Wall Street sprzed upadku Lehman Bros. na jesieni 2008 r.

Co ciekawe decyzje za Paulsona i późniejszy totalny blamaż w czasie kadencji O'bamy nie zrobiły absolutnie niczego co mogłoby wykluczyć takie sytuacje w przyszłości - USA to jedna wielka bańka finansowa, która pękając pociągnie na dno być może cały światowy system finansowy!
silvio_gesell
Tu jest to wytłumaczone jeszcze prościej :)
https://www.youtube.com/watch?v=lKLiIocg-C0
ald
A tu o problemach Wells Fargo w szerszym kontekście który daje do myślenia ;-)
https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2019/02/22/wells-fargo-new-century-2-0/
silvio_gesell odpowiada ald
Następnym czarnym łabędziem nie będzie spółka tylko państwo. Na pierwszy rzut oka UE leży geograficznie dokładnie pomiędzy USA i Chinami. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. (tylko że wcześniej dostaje podwójne manto, o czym nie wspomina się w tym przysłowiu)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki