Lewandowski: najpierw jednolity kontrakt, potem jednolity podatek

Zapowiadany na sobotniej konwencji PO jednolity podatek ma być poprzedzony uporządkowaniem rynku pracy, dzięki wprowadzeniu jednolitego kontraktu w 2017 r. - wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji szef doradców gospodarczych premier Ewy Kopacz, Janusz Lewandowski.

"Jednolity kontrakt ma być powszechną formułą świadczenia pracy w Polsce, która obejmuje również ok. miliona ludzi, którzy są w tej chwili na umowach cywilnoprawnych częściowo nie ze swojej woli. Jest to podyktowane przez realia rynku pracy, który się zmienia" - powiedział przewodniczący działającej przy premier Rady Gospodarczej i były komisarz Janusz Lewandowski.

Jak zaznaczył, jednolity kontrakt ma doprowadzić do uporządkowania rynku pracy, który umożliwi wprowadzenie zapowiadanych również w sobotę przez PO zmian podatkowych.

"Program (podatkowy) jest tak zbudowany, że poprzedza go uporządkowanie rynku pracy. Najpierw trzeba uporządkować umowy cywilno-prawne. Dopiero tak porządkując rynek pracy możemy wprowadzić jednolite opodatkowanie. Po 2017 r., w realiach budżetowych które na to pozwolą, można wyasygnować 10 mld zł celem takiego uproszczenia systemu, aby nikt na nim nie tracił, a najmniej zarabiające rodziny miały obniżone pozapłacowe koszty pracy (czyli składki - PAP) do 10 proc." - mówił.

Dodał też, że wprowadzenie jednolitego kontraktu, które powinno nastąpić najpewniej w 2017 r., będzie poprzedzone oskładkowaniem umów zleceń na początku 2016 r.

"Po drodze do jednolitego kontraktu i jednolitego podatku, jest początek 2016 r. i oskładkowania umów zleceń, czyli objęcie tych umów ochroną socjalną, ale tylko do wysokości płacy minimalnej" - dodał.

Zaznaczył przy tym, że PO nie zamierza "wylewać dziecka z kąpielą", a obecność jednolitego kontraktu nie przekreśli możliwości zatrudniania na umowy zlecenia i umowy o dzieło. Jak zauważył bowiem "rynek powinien mieć swoją elastyczność", a więc powinny na nim pozostać umowy dotyczące "rzeczywistego" wykonywania dzieła lub zlecenia, które nie wiążą trwale pracodawcy i pracobiorcy.

"Nadużywanie umów cywilnoprawnych w momencie, kiedy jest to trwały związek pomiędzy pracodawcą i pracobiorcą, powinno przechodzić na kodeks pracy. W tym kierunku zmierza jednolity kontrakt - ma umożliwić przeniesienie się ze sztucznych umów cywilnoprawnych, szczególnie zleceń, w stronę kodeksu pracy" - wyjaśniał jeden z autorów pomysłów PO.

Lewandowski podkreślił również, że propozycje Platformy dotyczące rynku pracy, wynikają ze zmian na tym rynku w ostatnich kilku latach. "Polski rynek pracy był bardzo elastyczny i przez to odporny na kryzys, ponieważ pozwalał w sposób bardzo giętki zatrudniać ludzi na umowy cywilnoprawne, które przezwano +śmieciówkami+. Ta zaleta w czasie kryzysu, stała się wadą w sytuacji, kiedy gospodarka rośnie" - dodał. (PAP)

rcze/ jzi/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Doradca

Lewandowski spadaj do Izraela, tam rób reformy, już rozpieprzyłeś polską gospodarkę, a i wiedzę masz kiepściutką

! Odpowiedz
0 1 ~Term

W Polsce są takie ładne dziury bez dna ..... ZUS - numero uno, można wrzucać i wrzucać :), Górnictwo - też można dorzucać i dorzucać i zysku zero. Kiedyś jeszcze były stocznie...... tyle miliardów można by wspaniale rozwinąć kraj no ale nie, ważniejsze urzędasy w ZUSie i nad nimi kontrolerzy, kontrolerów, kontrolerów z pensją 4800zł i 13,14,15 dla górników. To się nazywa rozwój .........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jojec

za czasow prl nieboszczki takim świetmym gralem był sznurek do snopowiazałek - teraz za czasow prlbis jest nim praca a wystarczy wprowadzic kapitalizm a problemzniknie tak samo jakniemożność wyprodukowania w poprzednim ustroju sznurka do snopowiązałek

! Odpowiedz
0 0 ~Adam222

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Wyborca

Najpierw żółta kartka na jesieni, potem czerwona.

! Odpowiedz
0 1 ~Antykom

Dlaczego ten typ nie miesza u siebie w Izraelu tylko tutaj bałagan robi?

! Odpowiedz
0 0 ~ojom

Żeby zrobić porządek, trzeba najpierw zrobić bałagan. Zastanawiam się, kto tego bałaganu narobił, że teraz trzeba go sprzątać.

! Odpowiedz
0 2 ~polskigupek

...u mnie ten ''facet '' ma czapę ! - za zniszczenie polskiej gospodarki ...!!!

! Odpowiedz
0 1 ~as

Co ten złodziej pieprzy? To po co nagonka na smieciówki, jeśli i tak mją zostać?? Będzie tak jak teraz, dziś też nie wolno zatrudniać na smeciówce w warunkach świadczenia pracy typowej dla umowy!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil