Ławrow: Nord Stream 2 i Turecki Potok będą uruchomione mimo sankcji USA

Gazociągi Nord Stream 2 i Turecki Potok zostaną uruchomione pomimo sankcji USA - oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Zapowiedział, że Rosja odpowie na amerykańskie restrykcje.

(fot. REUTERS/Andrew Kelly / FORUM)

W piątek prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok w rekordowej wysokości 738 mld USD. Wpisano w nią m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.

Sankcje dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą ograniczenia.

Szef rosyjskiej dyplomacji także powiedział w niedzielę, że prezydent USA wysłał swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi list dotyczący traktatu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), z którego USA oficjalnie wycofały się w sierpniu i oskarżyły Rosję o to, że nie stosuje się do tego porozumienia.

"Prezydent USA Donald Trump wysłał krótki list, w którym napisał, że są gotowi, by nadal szukać sposobów przezwyciężenia problemów w naszych stosunkach" - podkreślił Ławrow, cytowany przez agencję Interfax.

Minister dodał, że list był odpowiedzią na propozycję Putina w sprawie wprowadzenia moratorium na rozmieszczanie pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Przesłanie w tej sprawie Putin skierował we wrześniu do głównych państw europejskich i azjatyckich, a także organizacji międzynarodowych.

Ławrow oświadczył też w niedzielę, że Rosja jest gotowa włączyć międzykontynentalną rakietę balistyczną Sarmat i hiperdźwiękowy pocisk Awangard do tzw. nowego traktatu strategicznego START o redukcji zbrojeń, jeśli zostanie on przedłużony.

Rosja jest również gotowa zademonstrować rakietę Sarmat Stanom Zjednoczonym - powiedział Ławrow w programie telewizyjnym w rosyjskiej telewizji państwowej.

Na początku grudnia prezydent Rosji powiedział, że jego kraj jest gotów przedłużyć zawarty z USA w 2010 roku układ o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych, tzw. nowy START. Rosja jest gotowa to uczynić do końca tego roku i bez warunków wstępnych - dodał. (PAP)

ndz/ cyk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 38 2kbb

W Polsce jest jeszcze wiele tabunów bęk //// rtów sowieckich, potomków 50 000 oficerów KGB NKWD i potomków żołnierzy sowieckich w Polsce.Putin który założył sobie harem z gimnastyczką podobnie jak Łukaszenka z Miss Białorusi pokazuje że ta banda zbrodniarzy chyli się ku upadkowi...Ajwaj od rana do nocy wali w klawiaturę szerząc propagandę sowiecką myśli że jest wybrańcem który będzie jak za Geobelsa sterował mózgami postsowieckich wypierdów w Polsce... Polskie społeczeństwo budzi się jednak z otumanienia post kolonialnego okresu Okupacji Sowieckiej w PL... Co roku umiera kolejne 400 000 ludzi którzy przeżarci komuną w PZPR i SB nie byli w stanie otrząsnąć się sami i zerwać z tym zbrodniczym krajem na Wschodzie... Moskwa przegrała Ukrainę i na naszych oczach przegrywa Białoruś... Tak jak mówił Brzeziński. Bez Ukrainy a tym bardziej Białorusi , Rosja stanie się krajem azjatyckim... Polska, Białoruś, Ukraina, Kraje Bałtyckie mają taka samą liczbę ludności jaką ma Rosja (90% ) od granic wschodnich tych krajów do Uralu... Dalej na wschód są tylko punkciki jak Czelabińsk Archangielsk Irkuck Workuta Sachalim Kamczatka... Rosja przy dzisiejszych cenach energii i zastępowalności jej przez odnawialną nie jest w stanie nawet dobrze chronić swoich granic które mają kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Putin liczył na konflikt zbrojny pomiędzy USA a Chinami ale jego nie będzie !!! Te dwa kraje ostatecznie podzielą się wpływami w Świecie a Rosja pozostanie z ręką w nocniku... Game Over wypierdzie "Ajwaj"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 po_co

Ok. 8 osób na kilometr kwadratowy, takie jest zagęszczenie ludności w Rosji.
Gdyby komuś zależało to ten naród już dawno by nie istniał.
Armia Chin posiada ponad 217 milionów rezerwistów, to ponad 1,5 populacji Rosji (i mniej niż 20% ludności Chin) - gdyby tylko Chcieli to zalali by Rosjan zanim Ci zdążyli by odpalić jakąkolwiek rakietę, zresztą w takiej sytuacji wystarczy posadzić lotnictwo na ziemi i strzelać do wszystkiego co blaszane.

Dwa pokolenia minęły od użycia bomby atomowej i nie jest to już zaskakująca nikogo broń. Nauczyliśmy się już zresztą radzić sobie ze skutkami skażenia nuklearnego więc teraz może to być co najwyżej straszak w rękach szaleńca niż argument w czasie wojny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 2kbb

Polska buduje infrastrukturę do granic Białorusi a w tym drogi, koleje i instalacje przesyłowe ropy i gazu....Wspólnie z Ukrainą i Białorusią możemy połączyć rzekami Wisłę Dniepr i Prypeć pomiędzy dwa Morza, Bałtyckie i Czarne dając Białorusi wyjście na Świat. W ostatnim czasie prowadzone są rozmowy o przesyłaniu za pomocą sieci litewskich energii elektrycznej z Elektrowni w Ostrowcu do Polski. Łukaszenka zaproponował także budowę wraz z Polską terminalu kontenerowego na Nowym Jedwabnym Szlaku. Chiny zainwestowały na Białorusi nie po to aby Rosja położyła łapę na tym kraju....Polska przez ostatnie 4 lata zwiększyła swoje PKB o 25% i dzisiaj ma tylko niecałe 2,5 raza mniejsze PKB niż Rosja, co powoduje że może stać się bez problemu zapleczem ekonomicznym i gospodarczym dla Białorusi. Polska, Ukraina, Białoruś i Kraje Bałtyckie mają taką sama liczbę ludności 120 mln jaką ma Rosja pomiędzy wschodnimi granicami Estonii, Białorusi, Ukrainy a Uralem. To pokazuje jak słaba jest Rosja gospodarczo i czym będzie Białoruś w jej objęciach. Białoruś zintegrowana z Rosją stanie się tylko "dawcą organów" i wyzysku ekonomicznego. Rosja nie ma bezpośredniego połączenia z wolnym handlem światowym tam gdzie mieszka 90 % ludności Rosji w Europie bo od południa ograniczają ją cieśnina Bosfor a od północy Cieśniny Duńskie. Po integracji Białorusi z Rosją młodzi chłopcy z Białorusi będą walczyć w wojnach jakie wywołuje ten zbrodniczy kraj w Syrii, na Kaukazie, w Donbasie i wielu innych miejscach... Choć Ukraina początkowo została rzucona na kolana po zerwaniu współpracy z Rosją to dzisiaj waluta Ukrainy, Hrywna jest już najmocniejsza od prawie 5 lat a wzrost gospodarczy cały czas się odbudowuje... Rosja dzisiaj jest najsłabsza w swojej ostatniej 300 letniej historii i Białoruś połączone z Rosją przegra własną przyszłość pozbywając się młodego pokolenia które wyjedzie do Polski i Unii Europejskiej. Z Europą z drugiej strony może rozwijać się tak samo dobrze jak obecnie Polska !!! Rząd w Polsce zapowiedział że przyjmie lekarzy i innych specjalistów ze wschodu i to spowoduje że Białoruś wyludni się z młodych ludzi którzy będą chcieli normalnie się rozwijać i zakładać rodziny w wolnych kraju...!!! Ajwaj smród sowiecki idzie na dno na naszych oczach wraz z całym swoim sztabem który od rana do nocy wali w klawiaturę na Bankierze... Czas chyba Ajwaj wziąć łopatę do ręki i wrócić do swojej stałej roboty sowiecki obszczymurze.!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 19 ajwaj

A kto dzialal przeciw NordStream 2 ? ;)
Senator Ted Cruz z TEXSASu, jego kompania prez. przeciw prez. Trump byla dotowana oficjalnie 25 mln. $ przez firmy naftowe-gazowe.
Splaca dlugi, a jelenie beda placic 2x wiecej

! Odpowiedz
43 13 ajwaj

Niemcy tak sie przestraszyly, ze nie wiem :)
Konsekwencje dla dywersantów energii UE od bisinessu i UE beda np. dla PISa-PL
_________________
""Berlin jest przekonany, że Nord Stream 2 zostanie ukończony

Władze niemieckie oczekują zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 , pomimo sankcji ze strony USA. W niedzielę 22 grudnia gazeta Süddeutsche Zeitung podała źródła, powołując się na źródła w rządzie.

„Stanowisko rządu w odniesieniu do tego projektu nie uległo zmianie” - podkreśliła Republika Federalna Niemiec w Gabinecie Ministrów.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
62 28 anty12

Glupie Polaczki z PiSu mysla ze kazdy robi łaske USA. Kazdy robi swoje tylko nie antypolacy z PiS. UK robi sobie Brexit a Rosja biznesy. I moga im skoczyc na karbonator. Ciekawe co powie PiS, jak Rosja dokonczy rurociag? Wina Tuska, UE ? NIE ! Ich "kolegow" z USA.

! Odpowiedz
18 29 lucap

Władi daj sobie spokoj.

! Odpowiedz
5 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
23 11 anty12 odpowiada (usunięty)

Pokaz jak sie wstaje z kolan.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,94% 1 661,40
2020-02-24 22:59:00
MIEDŹ -1,28% 5 689,00
2020-02-24 20:00:00
ROPA -4,65% 55,73
2020-02-24 23:05:00
SREBRO 0,76% 18,60
2020-02-24 22:59:00
PLATYNA -0,95% 967,50
2020-02-24 22:59:00

Znajdź profil