Ambasador USA w Niemczech: sankcje przeciwko Nord Stream 2 są proeuropejskie

Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell broni sankcji nałożonych przez jego kraj na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Według dyplomaty Waszyngton podjął "proeuropejską decyzję".

(fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters)

"15 europejskich krajów, Komisja Europejska i Parlament Europejski zgłosili wątpliwości dotyczące projektu (Nord Stream 2). Od dawna słyszymy od naszych europejskich partnerów, że USA powinny ich wspierać" - powiedział amerykański ambasador w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag" („BamS”) - niedzielnym, magazynowym wydaniem dziennika "Bild". Grenell określił wprowadzenie sankcji jako "proeuropejską decyzję".

W piątek prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Wpisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2, który ma połączyć Rosję z Niemcami.

W rozmowie z "BamS ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech tłumaczy, że stanowisko jego kraju jest stałe i było reprezentowane również przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę. "(Naszym) celem zawsze było zabieganie o dywersyfikację europejskich źródeł energii i zapobieganie sytuacji, w której jeden kraj, czy jedno źródło buduje w Europie zbyt silne wpływy za pośrednictwem energii" - oświadczył.

Wyjawił też, że Waszyngton starał się tak skonstruować sankcje, by były one jak najbardziej precyzyjne. Grenell wyraził zadowolenie, że "uczestniczące (w projekcie) firmy już zareagowały".

Kluczowe dla zakończenia budowy gazociągu szwajcarskie przedsiębiorstwo Allseas, którego statki układają rury po dnie Morza Bałtyckiego, po wprowadzeniu sankcji zawiesiło prace do odwołania.

Niemiecki rząd wyraził w sobotę ubolewanie z powodu decyzji podjętej przez USA. Berlin traktuje je jako mieszanie się w wewnętrzne sprawy kraju - oznajmiła w komunikacie rzeczniczka kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Ulrike Demmer.

Według medialnych informacji sankcję mogą znacząco wydłużyć czas realizacji projektu, który od początku budził sprzeciw Ukrainy, Polski a także państw bałtyckich.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ cyk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
47 5 marxs

europejski(przez czysty przypadek) osioł trojański żydoamerykanów znów jak 1939r(Anglia).postawił na złą kartę(USmańskiego bankruta)

! Odpowiedz
38 14 talmud

tłumaczy gojom na czym polega "demokracja & wolnosc"......LOL

! Odpowiedz
45 25 jaykob

Pomijając fakt, że nie byłoby NordStream, a gazociąg przez teren Polski z pominięciem Ukrainy, gdyby nasze władze nie trzymały prosto palca w rzyci amerykanom oraz stawali za Ukraińcami, którzy podkradali gaz, to decyzja Stanów Zjednoczonych jest ewidentnym naruszeniem suwerenności całej UE, nie tylko Niemców. Dzisiaj NordStream jutro może być co innego. Poza tym dzięki tej blokadzie USA powiększa rynek zbytu na swój gaz, co do końca też nie jest etyczne. Jakoś specjalnie za Rosjanami nie przepadam, ale nie da się ukryć, że Amerykanie mają za duży wpływ na to co się dzieje w Europie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
63 15 ajwaj

Hi kal-boj LGBT, jakie sankcje ? :)

"Stany Zjednoczone spapraly misję zniszczenia Nord Stream 2."
Jeśli Allseas odmówi wykonania pracy, będzie zmuszony zapłacić karę. Bez wątpienia porozumienie określa, jakie sankcje czekają Szwedów, jeśli nie wykonają tego zadania. W tym samym czasie Rosjanie będą mogli zarobić. Oznacza to, że fundusze za budowe NS2 nie trafią do kieszeni UE.

Ruro-ciag ukladacz „Akademik Chersky” czeka. Ten statek może układać gazociąg na głębokości. A w niemieckim porcie Murkan znajduje się maszyna do układania rur „Fortuna”. Jest stosowany na obszarach przybrzeżnych.""

"""""Keine Panic auf dem Titanic = bez paniku na Tytaniku"""""""""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 15 ajwaj

Grenell nie jest lubiany w UE i nie wiele kuma. Mysli anachronicznie, ze moga Jankesi jak nieco w latach 1990-2005 stawiac swiat na bacznosc. " Przeminelo z wiatrem"

To pierwszy budzet z sankcjami "zachodu" dla...."zachodu"
w jezyku potocznym "zamozaoranie" :) Wielu dopiero w UE zobaczylo USA bez maski.
Zobaczyli kto im kije w sprychy gospodarki wpycha. Co to PIS-PL, mikro Balty czy chwiejna UKR. UE i konzerny nie zapomna nigdy

""Z perspektywy lidera grupy parlamentarnej SPD Rolfa Mützenicha stosunki transatlantyckie będą jeszcze bardziej obciążone.
„Dla Trumpa UE i Niemcy nie są oczywiście sojusznikami, lecz wasalami, którzy podlegają trybutowi”.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
52 6 ajwaj odpowiada ajwaj

Parowce - ruro-ciagi "Pioneering Spirit" i "Solitaire" widac na Marine Traffic,
maja ca 50 km do Niemiec

https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:15.9/centery:54.6/zoom:9

Tam widac tez Zalew Wislany gdzie PISy Misiewicz z Kaczynskim ryja rowa, za miliardy,
a nie ma nawet pontonu rakietowego czy kajaka torpedowego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 54 borat123 odpowiada ajwaj

Sam ze sobą dyskutujesz Saszka :) Za dużo gorzałki się lało w nocy w Petersburgu ? :)))

! Odpowiedz
4 16 greatmongo odpowiada ajwaj

Typ zalozyl i rozwinal wlasna firme, skonczyl Harvard i jest ambasadorem USA w Niemczech, ale internetowy janusz ajwaj wie wiecej od niego :)

Pokaz swoje osiagniecia januszku

! Odpowiedz
41 5 ajwaj odpowiada borat123

po co glos Stjepan, kumsz NIC
Za dużo gorzałki się lało w nocy w polskim Lvive ? :)))

! Odpowiedz
41 4 ajwaj odpowiada greatmongo

który nik borat 123 ?
ty cos pokaz, nic nie kumasz na temat

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil