REKLAMA

LPP złapało wiatr w żagle

Adam Torchała2016-11-03 11:34redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-03 11:34

Wyższe marże, rosnąca dynamika przychodów i drożejące akcje - po spojrzeniu na notowania właściciela Reserved oraz lekturze jego ostatnich raportów miesięcznych można odnieść wrażenie, że na GPW znów notowane jest "stare, dobre" LPP. Analitycy zauważają dobrą zmianę w spółce, jednak przestrzegają również przed zagrożeniami, które w przyszłości mogą uderzyć w jej akcje.

Jeszcze we wrześniu akcjonariusze LPP - grupy, do której należą m.in. sklepy Reserved, House, Cropp, Mohito czy Sinsay - z nostalgią mogli wspominać czasy, gdy dwa lata temu papiery odzieżowego potentata wyceniane były na zawrotne 10 000 zł. Problemy na wschodzie, słabnąca dynamika wzrostu i mniejsze marże - wszystko to odbiło się na notowaniach LPP i 26 września 2016 roku za akcje spółki płacono już tylko 3750 zł..

W tekście "Dziesięciotysięcznik wciąż topnieje", opublikowanym na początku sierpnia, wymienialiśmy podstawowe problemy LPP. - Rosyjski kryzys zarysował wizerunek rynkowego pupilka i przebił giełdowy balon. Wyniki LPP jednak nie załamały się (...) Dopiero w tym roku wyniki są wyraźnie słabsze. Drugi kwartał rozczarował inwestorów, podobnie było z pierwszym, gdy spółka zanotowała stratę operacyjną, a wynik netto był gorszy od konsensusu. W LPP uderzył wówczas nie tylko mocny dolar, ale także wzrost kosztów działalności operacyjnej - pisaliśmy wtedy.

LPP w trendzie spadkowym. Ostatnio jednak papiery wyraźnie odbiły / fot. Adam Torchała / Bankier.pl

Jednocześnie zwracaliśmy jednak uwagę, że ulgę właścicielowi Reserved może przynieść wrzesień i tak się rzeczywiście stało. Spółka powróciła do 20-procentowej dynamiki przychodów. Za równie istotny należy uznać fakt, że marże znów zaczęły rosnąć. Zmiana trendu potwierdzona została w październiku - rok do roku przychody LPP wzrosły wówczas o 24%, a marża o 1 p.p. do 60%.

Odwrócenie trendu

Tak wysoki wzrost przychodów jest naszym zdaniem wynikiem poprawy w głównej marce Reserved, wzrostu sprzedaży na m2, sprzyjającej pogody (w zeszłym roku październik był cieplejszy) oraz szybszym dojrzewaniem powierzchni - komentuje Adrian Skłodowski, analityk DM PKO BP.

O przełożeniu na wyniki sukcesu nowej kolekcji mówi w rozmowie z Bankier.pl także Piotr Bogusz z DM mBanku. - Spółka ponad rok temu rozpoczęła działania mające na celu poprawienie atrakcyjności oferty, co efektywnie zaczyna być widoczne od sezonu jesień-zima 2016. Efekty prowadzonych działań powinny również wpływać na sprzedaż kolejnych kolekcji. Jednocześnie poprawę sprzedaży wspiera efekt niskiej bazy oraz ustabilizowanie się kursu rubla względem złotego - ocenia analityk.

W ocenie analityków pozytywnie na wyniki wpłynęła m.in. nowa kolekcja w Reserved / materiały dla mediów

Skłodowski dodaje także, że jeżeli w otoczeniu nie nastąpią wyraźnie negatywne zmiany, można otwarcie zacząć mówić o odwróceniu negatywnego trendu w wynikach LPP. Zagrożeniem dla spółki może być jednak np. zaostrzenie się konfliktu pomiędzy Ukrainą i Rosją. Niezmiennie akcjonariusze LPP powinni uważnie śledzić również notowania dolara, jego umocnienie wobec złotego negatywnie wpłynęłoby bowiem na koszty związane z importem produktów. Istotne dla spółki będą więc zarówno wyniki wyborów w USA, jak i decyzje Fedu, który przygotowuje się do podwyżki stóp.

Analitycy raczej neutralni

Marcin Stebakow, analityk DM Banku BPS, podkreśla z kolei istotność efektu niskiej bazy i zwraca uwagę, że w przyszłości tendencja może się odwrócić. - Uważam, iż za sprawą bazy, utrzymanie obecnej dynamiki w kolejnych miesiącach może być trudne - podkreśla Stebakow. Analitycy DM BDM w swoim raporcie porannym zwracają z kolei uwagę na fakt, iż w październiku było aż pięć pełnych weekendów, co dla miesięcznych wyników spółki było bardzo sprzyjającą okolicznością.

LPP złapało więc wiatr w żagle i m.in. dzięki dobrej kolekcji ponownie nabrało rozpędu. Inwestorzy powinni mieć jednak świadomość, że wiele czynników, które sprzyjały wrześniowemu i październikowemu sukcesowi, nie zależy od spółki. Dodatkowo powrót giełdowej wyceny do poziomów sprzed dwóch lat  - nawet w sprzyjających warunkach - póki co wydaje się odległą perspektywą. Wskaźnikowo spółka wciąż jest droga, a w ostatnim kwartale nie pojawiły się żadne analityczne raporty, które wyceniałyby akcje LPP na więcej niż 5500 zł. Analitycy zalecają raczej wstrzemięźliwość i neutralne nastawienie do papierów spółki.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~lpipi
Piszac artykul pan redaktor moglby tez zerkac jednym okiem na notowania. Dzisiaj spadlo o ponad 6 proc., wiec rzeczywistosc zaprzeczam temu artykulowi-bajce.
~Maz
W jaki sposób jednodniowe spadki po kilkunastu dniach wzrostów zaprzeczają temu że lpp zaczyna pokazywać lepsze wyniki?
~niepelnosprawny_org
nie dam na nich ani złotówki, zaczeli rosnac dzieki 500 plus we wrzesniu, ostatnio byl tu artykul, ze jest z nimi coraz gorzej...
~Michał_
Ciuchy tanie o można coś ciekawego kupić od czasu do czasu
~onn
słabe ciuchy, na kilka miesięcy
~Januszowski
I o to chodzi - masz kupić, ponosić jeden sezon i za rok kupić nowy ciuch. Z biznesowego punktu widzenia mistrzostwo, podobnie jak CCC.

Chyba, że skamlesz, że te kupujesz tam szmaty, które szybko się zużywają, a płacisz ja za markowe ubrania.
~Sid odpowiada ~Januszowski
Być może tam kupię, ponoszę jeden sezon ze względu na słabą jakość... jednak następnym razem kupię, ale nie u nich.
~big odpowiada ~Januszowski
Kupowalem markowe Levisy za 70-120 euro dopoki nie stwierdzilem, ze wszystkie sie rozlatuja po roku niezbyt intensywnego uzytkowania, tak samo jak dzinsy za 5 euro.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki