REKLAMA

Kurtyka o Izerze: bardzo dobrze, że została dofinansowana środkami publicznymi

2021-10-17 08:39
publikacja
2021-10-17 08:39

Wszystkie wielkie koncerny motoryzacyjne na świecie zaczynały od państwowego wsparcia - powiedział PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, oceniając dokapitalizowanie kwotą 250 mln zł spółki ElectroMobility Poland - producenta Izery.

Kurtyka o Izerze: bardzo dobrze, że została dofinansowana środkami publicznymi
Kurtyka o Izerze: bardzo dobrze, że została dofinansowana środkami publicznymi
/ Ministerstwo Środowiska

"Bardzo dobrze, że projekt budowy pierwszego polskiego samochodu elektrycznego został dofinansowany środkami publicznymi, bo wszystkie wielkie koncerny motoryzacyjne na świecie zaczynały swój rozwój od silnej roli państwa" - powiedział PAP szef resortu klimatu.

"Wystarczy spojrzeć na czempionów azjatyckich jak Południowa Korea czy Japonia, na których się często wzorujemy" - dodał.

Jak zaznaczył Kurtyka, te kraje były w stanie wylansować własny przemysł motoryzacyjny, który stał sie dźwignią wzrostu dla całego państwa, ale zanim do tego doszło, rola państwa, jako kapitału początkowego była nie do przecenienia.

Wskazał, że spółka EMP musi funkcjonować w warunkach rynkowych. "Ma już zespół złożony z bardzo wysokiej klasy polskich specjalistów, również przyciąga Polaków z wielkich światowych koncernów zajmujących się elektromobilnością, którzy widzą szanse na realizacje aspiracji o polskiej marce motoryzacyjnej" - dodał.

Przypomniał, że spółka jest w trakcie wyboru platformy. "To jest fundamentalna decyzja, bo to jest kluczowy parametr architektury technicznej pojazdu, który wiąże się z określonym rozwojem technologii i z określonym rynkiem" - wyjaśnił. Jak podkreślił to jest decyzja spółki.

29 lipca br. spółka ElectroMobility Poland poinformowała, że podpisała ze Skarbem Państwa umowę inwestycyjną, na mocy której państwo obejmie nowe akcje EMP o wartości 250 mln zł.

Prezes EMP Piotr Zaremba na początku sierpnia tłumaczył, że pozyskanie dodatkowych środków (250 mln zł) ma pozwolić na finalizację rozmów biznesowych z kluczowymi partnerami, rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy dla Izery, czy działania przygotowawcze związane z budową fabryki w Jaworznie - gdzie mają być produkowane polskie elektryki.

Na koniec lipca 2020 roku odbyła się premiera polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Firma ElectroMobility Poland przedstawiła wtedy dwa prototypy samochodów elektrycznych (w wersji SUV i hatchback).

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych – PGE, Energi, Enei oraz Tauronu, które objęły po 25 proc. kapitału akcyjnego. Wartość kapitału zakładowego wynosiła 70 mln zł. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
drzaraza
Czy cena będzie przystępna dla Kowalskiego?
piotr_malkontent
Lepiej byłoby dofinansować coś na kształt Melex'a, który znalazł wiele sensownych zastosowań. Samochody elektryczne na obecnym etapie to zabawki. Ostatnio pojawiła się informacja, że na trwającej konferencji klimatycznej w Glasgow pod auspicjami UN, 20 szt. Tesli służących do przewożenia delegatów do hoteli (jak to ładnie ekologicznie Lepiej byłoby dofinansować coś na kształt Melex'a, który znalazł wiele sensownych zastosowań. Samochody elektryczne na obecnym etapie to zabawki. Ostatnio pojawiła się informacja, że na trwającej konferencji klimatycznej w Glasgow pod auspicjami UN, 20 szt. Tesli służących do przewożenia delegatów do hoteli (jak to ładnie ekologicznie wygląda, no nie?) jest ładowanych agregatami dieslowskimi... co tu komentować, 'how dare you!'... cała zielona religia przyczynia się niestety do fatalnej alokacji zasobów, owoce tej głupoty będziemy jedli już wkrótce.
langdon25
Dlaczego to to ma się nazywać izera ?

Mam lepsze nazwy:

CARYCA
BALBINA
PREZES
itso_widmo_bieli
'platformy dla Izery' <- to to coś na co auto wjezdnia staje pod kontem i robi za reklamę :D

Kurtyka o Izerze - o zerze
pawelsalsa
Oczywiscie gdyby rzadzili ci z PO to nic by nie powstało bo nie było by na nic pieniędzy rozkradanych hurtowo przez wszelkiego rodzaju mafie. Znamy to dobrze, przez 8 lat rządów CBA prowadziło 3 sprawy o wyłudzenia Vatu. Ale wtedy państwo istniało teoretycznie więc nie ma co się dziwić. Dobrze że ten projekt powstaje, może w końcu Oczywiscie gdyby rzadzili ci z PO to nic by nie powstało bo nie było by na nic pieniędzy rozkradanych hurtowo przez wszelkiego rodzaju mafie. Znamy to dobrze, przez 8 lat rządów CBA prowadziło 3 sprawy o wyłudzenia Vatu. Ale wtedy państwo istniało teoretycznie więc nie ma co się dziwić. Dobrze że ten projekt powstaje, może w końcu uda nam się podnieść z kolan i stworzyć coś Polskiego. Tak jak Turcja która w tym roku rusza z produkcją ichnego elektryka. Tak trzymać Polsko!
ozz198
Za PiS też nic nie powstanie, ale za to setki milionów dofinansowań z budżetu wyjedzie. Uff, jestesmy uratowani.
friedens
Oni niczego nie zbudują, bo nie potrafią. To jest kolejna maszynka do dojenia budżetu jak komisja smoleńska, lotnisko Baranów, stocznia promów, fabryki dronów, elektrownia Ostrołęka, karabinki szturmowe, mur na granicy, itd. A tak budowana przez 6 lat atrapa samochodu jest szpetna.
xiven
to może chociaż jakiś kupon rabatowy na zakup izer w salonach izery dla obywateli polski w zamian za tą zrzutkę?

bo te samochody są działają i można je kupić prawda?

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki