REKLAMA

RAPORTKurorty i uzdrowiska ponad prawem? Bezprawnie pobierają opłatę klimatyczną

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-01-26 11:03redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-26 11:03

Zakopane, Szklarska Poręba, Krynica Zdrój, Jelenia Góra. Te i wiele innych miejscowości w Małopolsce i na Dolnym Śląsku nie spełnia prawnych standardów jakości powietrza. A to oznacza, że nie powinny pobierać opłaty klimatycznej - wynika z najnowszego raportu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Kurorty i uzdrowiska ponad prawem? Bezprawnie pobierają opłatę klimatyczną
Kurorty i uzdrowiska ponad prawem? Bezprawnie pobierają opłatę klimatyczną
fot. Dominik Werner / / FORUM

Powietrze w uzdrowiskach nie spełnia standardów

Autorzy raportu przebadali 35 małopolskich i dolnośląskich kurortów górskich pod kątem spełniania standardów jakości powietrza. W latach 2017-21 we wszystkich tych gminach, które pobierają tzw. opłaty klimatyczne w Małopolsce i na Dolnym Śląsku, rejestrowano przekroczenia dozwolonych stężeń benzo(a)pirenu – substancji silnie rakotwórczej, która powstaje m.in. w wyniku spalania węgla w piecach. A to właśnie domowe instalacje grzewcze na węgiel lub biomasę są głównym źródłem smogu w badanych miejscowościach.

"W popularnych miejscowościach tatrzańskich – Poroninie, Zakopanem i Kościelisku, ale także w Rabce-Zdroju, Gródku n. Dunajcem i w Jeleniej Górze, poza niedozwolonym stężeniem benzo(a)pirenu, notowano też przekroczenia stężeń pyłów zawieszonych (PM10 i PM2.5). Substancje te mogą zaostrzać lub nawet wywoływać choroby układu oddechowego oraz krążenia i są szczególnie groźne dla dzieci, osób starszych oraz chorych" - czytamy w raporcie.

Mimo tych przekroczeń gminy pobierają od turystów opłaty miejscowe lub uzdrowiskowe, popularnie nazywane „opłatami klimatycznymi”. Autorzy raportu zwracają uwagę, że - "zgodnie z przepisami - opłata miejscowa może być pobierana wyłącznie w miejscowościach posiadających „korzystne właściwości klimatyczne”, co oznacza m.in. jakość powietrza zgodną z przepisami. Podobnie jest w uzdrowiskach, które powinny gwarantować „klimat o właściwościach leczniczych”."

Fundacja ClientEarth

Gminy trujące smogiem nie powinny pobierać opłat

Większość uzdrowisk i kurortów nie posiada państwowych stacji monitorowania jakości powietrza. 10 na 35 gmin posiada państwową stację  pomiarową, a tylko w Zakopanem i Jeleniej Górze prowadzono regularne pomiary pyłów i benzo(a)pirenu w latach 2017-21.

– Wszystkie miejscowości uwzględnione w naszym raporcie leżą w strefach, które zostały uznane za zanieczyszczone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Nie mają więc prawa inkasować opłaty miejscowej od odwiedzających. Przepisy są w tym zakresie klarowne – wyjaśnia Kamila Drzewicka, radczyni prawna i współautorka raportu. 

Zapadło już kilka wyroków sądowych, które potwierdzają interpretację fundacji. W ostatnich latach sądy zabroniły pobierania opłat m.in. w Szczyrku i Toruniu. W 2018 r. wyrok zapadł także w odniesieniu do Zakopanego, a mimo to miasto nadal pobiera opłatę.

– Postawa Zakopanego jest sprzeczna z zasadami demokratycznego państwa prawnego, a ludzie, którzy spędzają tam obecnie ferie są wprowadzani w błąd co do klimatycznych walorów tego miejsca – kwituje w raporcie Kamila Drzewicka. 

Fundacja ClientEarth

Fundacja ClientEarth

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zoomek
Nasi politycy nie spełniają żadbych norm patriotyzmu a pobierają podatki. Nie powinni.
zoomek
żadnych, sorki za literówkę
drabio odpowiada zoomek
Smrodzą i zatruwają życie społeczne i relacje międzyludzkie bardziej niż smog w powietrzu.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki