Kupno mieszkania krok po kroku. Rynek wtórny

Kupowanie mieszkania nie jest zadaniem ekstremalnym, chociaż dość złożonym i często długotrwałym. Jak przygotować się do zakupu mieszkania z drugiej ręki, żeby nie zostać oszukanym i nie zapomnieć o dopełnieniu wszystkich formalności? Portal Bankier.pl radzi krok po kroku.


kupno  mieszkania krok po kroku

1. Mieszkanie czy zdolność kredytowa - od czego zacząć?

Teoretycznie cały proces zaczyna się od znalezienia wymarzonego mieszkania. Ale łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której bank odmawia kredytu na całą potrzebną do zakupu kwotę. Godziny spędzone na oglądaniu zbyt dużych lub zbyt drogich - jak się wtedy okazuje - lokali, okażą się stracone. Żeby oszczędzić sobie rozczarowań, jeszcze przed wszczęciem poszukiwań mieszkania warto sprawdzić w banku lub u doradcy finansowego własną zdolność kredytową (Jak poprawić swoją zdolność kredytową?). Podając poziom wynagrodzenia i innych comiesięcznych zobowiązań, poznamy maksymalny pułap kredytu do uzyskania w banku i szacunkową miesięczną ratę.

2. Szukamy mieszkania - z pośrednikiem czy samemu?

Ogrom ofert sprzedaży mieszkań pochodzi dziś z biur nieruchomości. Kosztami tej wynajętej przez sprzedawcę obsługi często obciążany jest kupujący. On też może wynająć pośrednika, który pomoże mu w znalezieniu, a później kupnie mieszkania. Pośrednik świadczy usługi na mocy zawieranej z nami umowy o pośrednictwo w kupnie nieruchomości i pobiera wynagrodzenie uzależnione najczęściej od wartości nabywanego mieszkania (zwykle ok. 1,5-3% + VAT).

Poszukując lokalu na własną rękę, warto przede wszystkim wspomóc się internetem, będącym najszerszym źródłem informacji o mieszkaniach do sprzedaży. Pomocne będą ogłoszenia w gazetach, tablice w supermarketach, sugestie znajomych. Jeśli mamy upatrzoną lokalizację, rozglądajmy się za zamieszczonymi tam ogłoszeniami biur sprzedaży (często są wywieszane w oknach lub na balkonach sprzedawanych mieszkań).

Bez względu na to, z kim poszukuje się mieszkania, należy się upewnić, czy nie ma ono wad prawnych. Pierwszym krokiem będzie skorzystanie z elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych i zweryfikowanie, kto jest właścicielem nieruchomości i jakie prawa ją obciążają. Kolejnym - poproszenie sprzedającego o okazanie aktualnych zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami za lokal od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, a jeśli sprzedający to przedsiębiorca - także pisma poświadczającego opłacanie składek w ZUS-ie.

3. W oczekiwaniu na kredyt podpisujemy umowę przedwstępną

kupno  mieszkania krok po krokuGdy już znajdziemy mieszkanie, a jego zakup planujemy sfinansować środkami pożyczonymi z banku, sprzedawca będzie zmuszony zaczekać na pieniądze. By ze spokojną głową dopełnić formalności kredytowych (ale też dokończyć postępowanie spadkowe lub z innych powodów odwlec moment zakupu w czasie), podpisuje się umowę przedwstępną. Nie musi być ona zawarta w formie aktu notarialnego - pozwoli to zaoszczędzić na taksie notarialnej - ale - uwaga - wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Gdyby bowiem druga strona uchylała się od wypełnienia zapisów umowy (czyli sprzedania nam mieszkania), możemy liczyć jedynie na odszkodowanie, niekoniecznie nawet rekompensujące szkodę w pełnej kwocie.

Akt notarialny gwarantuje mocniejsze skutki prawne, ale też kosztuje - wysokość taksy notarialnej jest powiązana z wartością nabywanego mieszkania i sięga najczęściej kilkuset złotych (Sprawdź, ile zapłacisz notariuszowi). Do kosztów ponoszonych wtedy u prawnika należy doliczyć opłatę za wypis - 36,60 zł za każdy egzemplarz.

Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej uiszcza się też zwykle część zapłaty za mieszkanie - w postaci zadatku lub zaliczki (Sprawdź różnicę pomiędzy zadatkiem a zaliczką), gotówką lub przelewem, w zależności od wspólnych ustaleń obu stron.

Co zapisać w umowie przedwstępnej? O szczegóły z pewnością zadbają notariusz i pośrednik nieruchomości - warto zgłosić im wcześniej swoje oczekiwania co do przedmiotowej nieruchomości i samego zakupu. W umowie zazwyczaj pojawia się też pożądany termin podpisania właściwej umowy kupna nieruchomości (warto dać sobie na to ok. 2 miesięcy, ze względu na całą procedurę kredytową), ustalona cena i sposób, w jaki kupujący sfinansuje zakup (na przykład kredytem).

4. Do banku po kredyt hipoteczny

Tak naprawdę na tym etapie wybór banku powinien być już za nami, bo równolegle do kupna mieszkania warto porównać - samemu (Rankingi kredytów hipotecznych Bankier.pl) albo u doradcy finansowego - szczegółowe warunki, na jakich różne instytucje udzielą nam kredytu.

Podpisawszy umowę przedwstępną, można oficjalnie wnioskować o kredyt. Po skompletowaniu wymaganych przez bank dokumentów i złożeniu ich razem z wnioskiem w banku (lub częściej - w kilku bankach) oczekujemy na wydanie decyzji kredytowej. W tym czasie w mieszkaniu zjawi się rzeczoznawca majątkowy, który na potrzeby banku oszacuje wartość kredytowanej nieruchomości.

kupno  mieszkania krok po kroku

Wydanie pozytywnej decyzji kredytowej oznacza zgodę banku na użyczenie klientowi środków. Od tego momentu bank daje zwykle miesiąc (okres ten może być dłuższy w niektórych bankach) na podpisanie umowy o kredyt. To czas dla kupującego na ostateczne porównanie zaoferowanych nam warunków z innymi bankami, a dla sprzedającego - na doprowadzenie mieszkania do sprzedaży w umówionym stanie (np. dokończenie remontu, opróżnienie lokalu).

Po wyborze instytucji kredytowej można podpisywać umowę. Warto się do tego przygotować. Ponieważ mowa o co najmniej kilkunastu stronach zapisów wiążących klienta na wiele lat, najlepiej zapoznać się z nimi wcześniej zamiast czytać pobieżnie przy podpisywaniu. Doradca bankowy prześle na prośbę wzór umowy kredytowej, co pozwoli zapoznać się ze szczegółowymi zapisami, a później - ewentualnie negocjować je.

Czytaj dalej

Bankier.pl

Zapoznaj się z warunkami kredytów hipotecznych - oferty banków w jednej porównywarce

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 anna9999

Home Invest to jeden z lepszych deweloperów na rynku w Warszawie. Jak dla mnie zajmuje pierwsze miejsce w czołówce czego dowodem jest moje 3 miesięczne nowiutkie mieszkanko

! Odpowiedz
4 0 sywiar

Rynek pierwotny oferuje wiele pięknych inwestycji. Ciężko wybrać, dlatego zaufałam koleżance, która poleciła mi dewelopera Home Invest. Dużo stresu, ale było warto. Wszystko wyszło tak jak się umawialiśmy.

! Odpowiedz
6 1 asrock40

Zgadzam sie z moimi przedmówcami, kupno mieszkania to poważna sprawa, nie wolno się poddawać emocją i kupować przysłowiowo na "hura" Wydaje mi się że mieszkania z rynku pierwotnego, to bardziej atrakcyjna opcja, nie interesuje nas remont gdzie trzeba się męczyć z wymiana instalacji i wielu innych trudnych prac. Ja zastanawiam się nad osiedlem Leśny Kwiat, które dopiero powstaje a jest na VI etapie budowy. Cieżko zdecydować czy kupić większe mieszkanie do remontu czy nowe od dewelopera, gdzie nic nas praktycznie nie interesuje jedynie wykończenie takie jak malowanie, położenie podłogi i aranżacja, wszystkie najlepsze, ostatnie czynności remontów, cała czarna robota jest za nami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 2 kaseka2

Wydaje mi się, że zakup mieszkania to poważna sprawa, wiec tutaj raczej warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Mi mieszkanie pomogli znaleźć agenci z Viva-pol Mazury. Bardzo dobrze wspominam współpracę, wszytko było jasne i zaoszczędziłem sporo czasu :)

! Odpowiedz
8 4 ~mieszkaniowiec

ja kupiłem mieszkanie z tą aplikacją na Androida i wszystko wiem jak sprawdzić. Nie tylko te kilka rzeczy co w tym artykule.

! Odpowiedz
11 3 ~miasteczko_wawer

Jedną z nowocześniejszych inwestycji w Warszawie jest Miasteczko Wawet, piękne przestronne mieszkania z tarasami z widokiem na las, bardzo dobre połączenie komunikacją miejską z centrum, miescie świetne do życia dla ludzi w każdym wieku, piękna okolica.

! Odpowiedz
6 4 ~AdamMarkowki

Dobra inwestycja to dobry projekt na początek. Ja postawiłem krok w kierunku projektybudowlane.com.pl i jestem bardzo zadowolony z zakupu unikalnego projektu.

! Odpowiedz
22 0 ~andrzej

Dobrą inwestycją jest kupno mieszkania nad morzem, można je wynajmować w sezonie turystycznym, dzięki czemu inwestycja sama się zwróci w krótkim czasie. Ja wolałem kupić nowe mieszkanie, Bo remont czasami kosztuje więcej niż urządzenie nowego lokum. Ja wybrałem osiedle Lubicz w Rowach, bardzo dobra lokalizacja i piękny widok na morze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 2 ~leo

A nie bardziej opłaca się kupić dom aniżeli mieszkanie? gdybym miał teraz wybierać, zdecydowanie wybrałbym dom. Relatywnie małym kosztem można kupić gotowy dom na jakimś miłym osiedlu oddalonym od centrum, a jednocześnie nie na zupełnych peryferiach. Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem mieszkania, to warto też przeglądać oferty domów na sprzedaż, bo można trafić na ciekawe oferty, jak np w opolskim http://www.technobudopole.pl/domy-na-sprzedaz.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz