REKLAMA

Kulturalnie i #TylkoMobile – smartfon na weekend

Michał Kisiel2016-11-30 10:28analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-30 10:28
Kulturalnie i #TylkoMobile – smartfon na weekend
Kulturalnie i #TylkoMobile – smartfon na weekend
/ Bankier.pl

Co zobaczyć? Dokąd pójść? Na takie pytania łatwiej odpowiedzieć, mając pod ręką telefon, który może pełnić rolę kulturalnego i rozrywkowego przewodnika. Po dziesięciu dniach życia #TylkoMobile jestem bliski przekonania, że telefon lepiej sprawdza się jako pomoc w spędzaniu czasu wolnego, niż narzędzie wspomagające pracę.

W ramach eksperymentu #TylkoMobile sprawdzam, czy smartfon może być jedynym towarzyszem w codziennym życiu, zastępując portfel, komputer, notatnik i inne niezbędne narzędzia. Do tej pory z powodzeniem, chociaż nie bez problemów umożliwiał mi dokonywanie zakupów w sklepach i w sieci. Sprawdził się również w podróży i w mieście jako przewodnik i nośnik biletów.

fot. / / Bankier.pl

W zadaniach związanych z pracą telefon radził sobie do tej pory dość kiepsko. Dopiero w poniedziałek udało mi się skutecznie poprowadzić wykład, korzystając z wizualnego mobilnego wsparcia.

W weekend jednak wykorzystałem potencjał nowoczesnych technologii w szczytnym celu – „zwiększenia udziału w kulturze”. W sklepie Google Play znaleźć można kilka aplikacji, które pomagają odkrywać nowe miejsca i zorientować się w wydarzeniach odbywających się w okolicy. Miłośników muzyki może zainteresować chociażby PartyMap – dość skromna graficznie, ale jak wynika z moich obserwacji, na bieżąco aktualizowana lista koncertów i imprez.

fot. / / Bankier.pl

Mi do gustu przypadła szczególnie aplikacja Going, prezentująca wyselekcjonowane wydarzenia kulturalne w oparciu o geolokalizację. Wybrane imprezy można odnotować sobie w kalendarzu jednym kliknięciem, a na niektóre wydarzenia można mobilnie zakupić bilet. Płatności obsługuje firma uPaid, dostawca portfela Masterpass. Z poziomu aplikacji można także uruchomić nawigację do miejsca imprezy, a nawet przekazać adres, aby np. zamówić Ubera.

W niedzielę odwiedziłem wrocławskie Muzeum Architektury, gdzie kończyła się właśnie wystawa lwowskiego modernizmu. W planowaniu wizyty pomogła wyszukiwarka Google, która od pewnego czasu oprócz godzin otwarcia różnych instytucji wyświetla także informacje o ich popularności (ze wskazaniem na momenty największego natężenia wizyt) oraz średnim czasie trwania zwiedzania. Bardzo przydatna rzecz, zapewne doceniana przez turystów.

Za bilety w muzeum zapłaciłem oczywiście mobilnie i zbliżeniowo. Nieco gorzej było z zakupem wejściówek do kina na świetną „Ostatnią rodzinę”. Seans odszukałem za pomocą aplikacji mobilnej Filmweb, chociaż podobnych narzędzi prezentujących repertuary kin jest sporo. Proces rezerwacji biletu może służyć jako przykład przewagi wyspecjalizowanej aplikacji mobilnej nad „wielozadaniowym” serwisem internetowym.

Od momentu wejścia do systemu do otrzymania potwierdzenia płatności minęły ponad 4 minuty. W tym czasie zdążyłem wybrać miejsca na widowni, wypełnić formularz z danymi osobowymi, zgodzić się na ich przetwarzanie przez Urząd Województwa Dolnośląskiego, przejść do płatności, wybrać opcję Blik, uruchomić aplikację mobilną banku i przepisać kod. Ciekawostką jest fakt, że za przesłanie biletu w postaci wiadomości SMS trzeba było dodatkowo zapłacić – na telefon otrzymałem link do strony internetowej z kodem skanowanym później w kinie. Proces, w czterokrotnym przyspieszeniu, możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Przede mną jeszcze zadanie sprawdzenia, czy smartfon wystarczy, by skorzystać z tego, co oferuje nocne życie w mieście. Mam nadzieję przetestować go w najbliższy weekend. W wielu lokalach można znaleźć terminale, ale wywieszka „płatność tylko gotówką” lub „szatnia – 2 zł” nie jest jeszcze rzadkością.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tylko mobile

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki