Kulturalnie i #TylkoMobile – smartfon na weekend

analityk Bankier.pl

Co zobaczyć? Dokąd pójść? Na takie pytania łatwiej odpowiedzieć, mając pod ręką telefon, który może pełnić rolę kulturalnego i rozrywkowego przewodnika. Po dziesięciu dniach życia #TylkoMobile jestem bliski przekonania, że telefon lepiej sprawdza się jako pomoc w spędzaniu czasu wolnego, niż narzędzie wspomagające pracę.

W ramach eksperymentu #TylkoMobile sprawdzam, czy smartfon może być jedynym towarzyszem w codziennym życiu, zastępując portfel, komputer, notatnik i inne niezbędne narzędzia. Do tej pory z powodzeniem, chociaż nie bez problemów umożliwiał mi dokonywanie zakupów w sklepach i w sieci. Sprawdził się również w podróży i w mieście jako przewodnik i nośnik biletów.

Smartfon z powodzeniem sprawdza się jako kulturalny przewodnik
Smartfon z powodzeniem sprawdza się jako kulturalny przewodnik (Bankier.pl)

W zadaniach związanych z pracą telefon radził sobie do tej pory dość kiepsko. Dopiero w poniedziałek udało mi się skutecznie poprowadzić wykład, korzystając z wizualnego mobilnego wsparcia.

W weekend jednak wykorzystałem potencjał nowoczesnych technologii w szczytnym celu – „zwiększenia udziału w kulturze”. W sklepie Google Play znaleźć można kilka aplikacji, które pomagają odkrywać nowe miejsca i zorientować się w wydarzeniach odbywających się w okolicy. Miłośników muzyki może zainteresować chociażby PartyMap – dość skromna graficznie, ale jak wynika z moich obserwacji, na bieżąco aktualizowana lista koncertów i imprez.

Aplikacja Going pozwala sprawdzić ofertę imprez, a Google podpowiada, ile czasu może zająć wizyta
Aplikacja Going pozwala sprawdzić ofertę imprez, a Google podpowiada, ile czasu może zająć wizyta (Bankier.pl)

Mi do gustu przypadła szczególnie aplikacja Going, prezentująca wyselekcjonowane wydarzenia kulturalne w oparciu o geolokalizację. Wybrane imprezy można odnotować sobie w kalendarzu jednym kliknięciem, a na niektóre wydarzenia można mobilnie zakupić bilet. Płatności obsługuje firma uPaid, dostawca portfela Masterpass. Z poziomu aplikacji można także uruchomić nawigację do miejsca imprezy, a nawet przekazać adres, aby np. zamówić Ubera.

W niedzielę odwiedziłem wrocławskie Muzeum Architektury, gdzie kończyła się właśnie wystawa lwowskiego modernizmu. W planowaniu wizyty pomogła wyszukiwarka Google, która od pewnego czasu oprócz godzin otwarcia różnych instytucji wyświetla także informacje o ich popularności (ze wskazaniem na momenty największego natężenia wizyt) oraz średnim czasie trwania zwiedzania. Bardzo przydatna rzecz, zapewne doceniana przez turystów.

Za bilety w muzeum zapłaciłem oczywiście mobilnie i zbliżeniowo. Nieco gorzej było z zakupem wejściówek do kina na świetną „Ostatnią rodzinę”. Seans odszukałem za pomocą aplikacji mobilnej Filmweb, chociaż podobnych narzędzi prezentujących repertuary kin jest sporo. Proces rezerwacji biletu może służyć jako przykład przewagi wyspecjalizowanej aplikacji mobilnej nad „wielozadaniowym” serwisem internetowym.

Od momentu wejścia do systemu do otrzymania potwierdzenia płatności minęły ponad 4 minuty. W tym czasie zdążyłem wybrać miejsca na widowni, wypełnić formularz z danymi osobowymi, zgodzić się na ich przetwarzanie przez Urząd Województwa Dolnośląskiego, przejść do płatności, wybrać opcję Blik, uruchomić aplikację mobilną banku i przepisać kod. Ciekawostką jest fakt, że za przesłanie biletu w postaci wiadomości SMS trzeba było dodatkowo zapłacić – na telefon otrzymałem link do strony internetowej z kodem skanowanym później w kinie. Proces, w czterokrotnym przyspieszeniu, możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Przede mną jeszcze zadanie sprawdzenia, czy smartfon wystarczy, by skorzystać z tego, co oferuje nocne życie w mieście. Mam nadzieję przetestować go w najbliższy weekend. W wielu lokalach można znaleźć terminale, ale wywieszka „płatność tylko gotówką” lub „szatnia – 2 zł” nie jest jeszcze rzadkością.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.