Bilet w Intercity – w końcu wystarczy tylko smartfon

PKP Intercity zmienia regulamin. Od 16 lipca podczas kontroli biletów nie trzeba będzie sięgać po plastikowy dowód osobisty. Wystarczy aplikacja mobilna mObywatel z funkcją mTożsamość.

Podróżni korzystający z pociągów PKP Intercity od dawna mieli możliwość przedstawienia biletu w formie elektronicznej. Konduktor skanował kod QR z aplikacji mobilnej pośredniczącej w sprzedaży biletów lub pliku PDF wyświetlonego na ekranie. Nie oznaczało to jednak, że tradycyjny portfel można było zostawić w domu. Przy sprawdzaniu uprawnień do przejazdu trzeba było okazać dokument tożsamości.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Jak pisaliśmy w maju, w pociągach PKP Intercity nie akceptowano mobilnej wersji dowodu osobistego – aplikacji mObywatel. „PKP Intercity współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji w zakresie dostosowania możliwości honorowana mTożsamości w odniesieniu do potrzeb przewoźnika, wynikających ze specyfiki działalności PKP Intercity” – informowała wówczas w komentarzu skierowanym do redakcji Bankier.pl Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Firma wprowadza właśnie w życie nowy regulamin przewozu, a w nim znalazł się fragment, na który czekali zwolennicy portfela w telefonie. „Osoba odbywająca przejazd na podstawie biletu ulgowego lub imiennego, obowiązana jest – bez dodatkowego wezwania – wręczać odpowiedni dokument poświadczający uprawnienie do ulgowego przejazdu lub okazywać dokument tożsamości albo dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości, albo mTożsamość” – czytamy w jednym ze zmienionych paragrafów.

„Osoba okazująca mTożsamość zobowiązana jest umożliwić osobie upoważnionej do kontroli – na każde wezwanie – przeprowadzenie wizualnej lub funkcjonalnej weryfikacji mTożsamości” – wskazano w regulaminie. Jak informuje portal Rynek Kolejowy, nowe możliwości to wynik apelu skierowanego do PKP Intercity w czerwcu 2019 r. przez Urząd Transportu Kolejowego. Aplikacja nie będzie jednak używana w innych celach niż weryfikacja biletu imiennego. W przypadku spraw związanych np. z wezwaniem do zapłaty trzeba będzie przedstawić tradycyjny dowód osobisty.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 subtelny

W dniu dzisiejszym na trasie Kraków - Bydgoszcz miałem przyjemność skorzystania z aplikacji mObywatel jak i samej funkcji mTożsamość. Na Iphone wszystko działa rewelacyjnie. Z tego co zauważyłem to dla samych konduktorów sprawdzających bilety to także spore ułatwienie :)

! Odpowiedz
1 1 q-q-q

A jak ktoś będzie stał na korytarzu, to co? Nie sprawdzać mu biletu?

! Odpowiedz
3 15 samsza

To chore. Tożsamość jest sens sprawdzać tylko jak jest 2 lub więcej chętnych na 1 miejsce (ktoś zmultiplikował bilet) i po to weryfikację wprowadzono. Jak jest jeden pasażer z 1 ważnym biletem po co komu czytać personalia?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.